Jesteś tutaj: Strona główna / Dzieci /
Choroby z piaskownicy

Choroby z piaskownicy

Krystyna Jankowskadr Krystyna Jankowska,
specjalista chorób dzieci

Podczas zabaw w piaskownicy, wakacyjnych wyjazdów, a także w kontaktach ze zwierzętami zwiększa się ryzyko zakażenia pasożytami jelitowymi: owsikami, lambliami, czy tasiemcami. Pasożyty łatwo przenoszą się też drogą pokarmową i wziewną poprzez brudne ręce, skażone pożywienie lub nawet kurz. Objawy zakażenia są charakterystyczne: dziecko traci apetyt, źle śpi, skarży się na bóle brzucha, głowy, jest blade, ma podkrążone oczy.

Owsica
Wywołują ją owsiki, które rozmnażają się bardzo szybko (z jaj już po kilku godzinach wykluwają się larwy). Dziecko zakażone owsikami źle sypia, jest nerwowe, nie ma apetytu. Mogą też pojawić się bóle brzucha i głowy.

Lamblioza
Wywołują ją pasożytnicze pierwotniaki lamblie. Choroba objawia się nawracającymi biegunkami, bólami brzucha, stanem podgorączkowym. Bywa też, że na skórze pojawia się wysypka.

Tasiemczyca
Do zakażenia dochodzi poprzez zjedzenie surowego lub niedogotowanego mięsa. Tasiemiec w jelicie cienkim człowieka osiąga długość 4-10 m, żyć może do kilkudziesięciu lat. Najczęstszymi objawami są: utrata apetytu, bóle w nadbrzuszu, osłabienie, zaburzenia snu. Leczenie polega na jednorazowym podaniu leków po lekkim śniadaniu. Skuteczność leczenia oceniana jest na 95 proc.

Toksokaroza
Wywołują ją larwy glist pasożytujących u zwierząt domowych. Zakażenie objawia się najczęściej gorączką, bólami brzucha, nudnościami, wymiotami. Czasami pojawia się także bladość skóry, napadowy kaszel, a nawet zapalenie płuc. Bywa jednak, że jedynym sygnałem zakażenia jest podwyższony poziom określonego rodzaju białych krwinek (kwasochłonnych).

 

Jak zapobiegać chorobom?

  • Uważaj, aby dziecko nie wkładało do buzi rąk ubrudzonych ziemią, to samo dotyczy znalezionych rzeczy: kamyczków, gałązek.
  • Pamiętaj by twoje dziecko za każdym razem dokładnie myło ręce przed posiłkiem, po skorzystaniu z toalety i zabawach ze zwierzętami.
  • Podawaj dziecku do picia tylko wodę przegotowaną.
  • Dokładnie myć warzywa i owoce.
  • Nie dawaj dziecku surowego ani niedogotowanego mięsa.
  • Regularnie odrobaczaj zwierzęta domowe (psy, koty).

Przeczytaj również:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: Gosia , Data wysłania: 2012-05-29

Pamiętaj o ciągłym nawadnianiu dziecka bo przy biegunkach organizm potrafi się szybko odwodnić. Najlepiej stosowac płyny nawadniający jak Orsalit bo uzupełniają też elektrolity i są efektywniejsze niż zwykła woda. warto też podawać dziecku probiotyki i stosować lekkostrawną dietę

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.

Fotografia tytułowa: © Maryna Ivanova | Dreamstime.com