Jesteś tutaj: Strona główna / Ciąża i poród /
Komórki macierzyste

Komórki macierzyste

Komórki macierzyste są pierwotnymi komórkami ludzkiego organizmu. Wyróżnia je nieograniczona zdolność podziału i rozwoju. Z nich rozwijają się wszystkie części ludzkiego organizmu: skóra, mięśnie, kości, nerwy, komórki krwi i organy. 

 

Zamrożenie to ratunek

W przypadku choroby, komórki macierzyste pomagają w regeneracji powstałych uszkodzeń. Dlatego najlepiej posiadać zapas własnych komórek macierzystych. Zamrożenie i przechowywanie krwi pępowinowej stwarza możliwość wykorzystania zawartych w niej komórek macierzystych do przeszczepu. Przeszczep własnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej gwarantuje całkowitą zgodność tkankową.

Rośnie liczba pobrań

Do połowy 2008 roku przeprowadzono w Polsce ponad kilkanaście przeszczepień komórek pochodzących z krwi pępowinowej. Nie dziwi więc, że ilość zabiegów przeszczepienia komórek macierzystych z krwi pępowinowej rośnie dynamicznie z roku na rok.

Należy jednak pamiętać, że szansę na pobranie krwi pępowinowej mamy tylko raz w życiu – przy porodzie. Warto więc tą szansę wykorzystać i wykupić swojemu dziecku polisę na życie w zdrowiu.

Obecnie komórki macierzyste mają zastosowanie w leczeniu 70 chorób, między innymi:

  • białaczki,
  • niektórych typów nowotworów,
  • ciężkiej niedokrwistości aplastycznej.

Naukowcy przewidują, iż przyszłości będzie można wyleczyć dzięki komórkom macierzystym choroby, z którymi dzisiejsza medycyna nie daje sobie rady.

 

Jak wygląda procedura pobrania krwi pępowinowej?

Pobranie krwi pępowinowej odbywa się bez ryzyka dla matki i dziecka, możliwe jest zarówno w czasie porodu naturalnego i cesarskiego cięcia. Procedura pobrania zabiera ok. 5 minut, jest prosta, bezpieczna i bezbolesna dla matki i dziecka.

Krew pępowinowa to krew, która zostaje po porodzie w części płodowej łożyska i w pępowinie. Krew pobierana jest z żyły pępowinowej do worka pobraniowego. Wszystkie potrzebne materiały przed samą procedurą oznaczane są unikalnym dla dziecka kodem. Eliminuje to możliwość pomyłki. Ważne jest, aby pobrać jak najwięcej krwi, gdyż otrzyma się wówczas większą ilość komórek macierzystych.

Pobrana krew pępowinowa jest wysyłana do specjalistycznego banku krwi, który zajmuje się jej preparatyką i przechowywaniem. Komórki zamraża się i przechowuje w centralnym magazynie, z którego można je pobrać wtedy, gdy są potrzebne do leczenia.

 

Już 15 tysięcy pobrań

Do tej pory w Polsce niemal 15 tysięcy rodziców zdecydowało się na pobranie i zdeponowanie krwi pępowinowej swoich dzieci w Polskim Banku Komórek Macierzystych, a w jej spółkach zależnych i stowarzyszonych kolejne 15 tysięcy. Jest to jedyny prywatny bank komórek macierzystych w kraju, który dostarczył komórki macierzyste do przeszczepów (wszystkie przeszczepy zostały wykonane w Polsce). Działający od 8 lat Polski Bank Komórek Macierzystych SA jest największym w Polsce i czwartym pod względem wielkości w Europie bankiem pobierającym i przechowującym komórki macierzyste z krwi pępowinowej.

Przeczytaj także:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.