Jesteś tutaj: Strona główna / Stomatologia /
Licówki

Licówki - cena kontra wartość

Zastanawiasz się, dlaczego większość celebrytów nie wygląda na swoje lata? Czy można sobie odjąć 10 lat bez interwencji chirurga plastycznego czy wstrzykiwania botoksu? Oczywiście! Wystarczy lifting uśmiechu - sekret młodości większości gwiazd.

 

Uśmiech bez metryki

Zęby podlegają procesowi starzenia w zasadzie od momentu, kiedy do końca ukształtuje się stałe uzębienie. Przebarwienie, zmniejszająca się grubość szkliwa, ścieranie się zębów – wszystko to oznaki starzenia się uśmiechu. To proces naturalny i niestety widoczny już nawet u trzydziestolatków. Nie oznacza to wcale, że musimy się mu poddawać z pokorą. Możemy go zatrzymać, a nawet ukryć! 

 

Nie tylko dla świata mediów

To prawda - piękny uśmiech to oznaka zdrowia, witalności i młodości. Dziś, dzięki zaawansowanej stomatologii estetycznej, nie jest już atutem jedynie nastolatków. W każdym wieku możemy sobie zafundować lifting uśmiechu - bez bólu i w całkowicie bezpieczny sposób. Jak? Zakładając licówki.

- Licówki to ostatnio najpopularniejszy, po wybielaniu, zabieg estetyczny w naszych gabinetach - mówi Agnieszka Szygenda, właścicielka poznańskiego centrum stomatologii Orident. - W tym roku skorzystało z niego 60% więcej pacjentów niż w latach poprzednich. To głównie biznesmeni, modelki, aktorzy, dziennikarze telewizyjni i osoby, które w swojej pracy muszą nienagannie się prezentować. Szukają skutecznych rozwiązań i są gotowi ponieść niemały wydatek, by uzyskać piękny, biały uśmiech

 

Licówki pomagają w życiu

Świadomość wrażenia, jakie wywiera piękny uśmiech, coraz bardziej zakorzenia się w społeczeństwie, dlatego na założenie licówek decydują się również osoby planujące ważne zmiany w swoim życiu: ślub, podjęcie nowej pracy, negocjowanie ważnego kontraktu. Takiej pacjentce pomogli lekarze z Orident:

- Do naszego centrum zgłosiła się pani, która od założenia licówek uzależniała powodzenie ważnej transakcji handlowej. Oczywiście zabieg wykonaliśmy, pani ubyło nagle jakieś 10 lat i co najważniejsze - znacznie wzrosła jej pewność siebie. Transakcja, jak przyznała - najważniejsza w życiu, znakomicie się powiodła - opowiada Agnieszka Szygenda.

 

Bez skalpela

Pacjenci decydujący się na założenie licówek oczekują efektów: chcą w szybki, bezpieczny i bezbolesny sposób odmłodzić się o dekadę, a jednocześnie zależy im na tym, by rezultaty takiego zabiegu były trwałe. Nie interesuje ich wymiana uzupełnień, coraz częściej chcą po prostu nowego uśmiechu, poprawienia kształtu zębów. Dlatego decydują się na założenie licówek. Zdarza się nawet, że przychodzą ze zdjęciem i oczekują stworzenia uśmiechu takiego, jaki posiada ich ulubiona gwiazda filmowa. Swoją drogą te gwiazdy w większości wypadków swój uśmiech zawdzięczają właśnie licówkom. 

 

Dobry stomatolog estetyk

Jeśli więc znana aktorka nagle zaczęła wyglądać lepiej, wygładziły się jej zmarszczki wokół ust, a same wargi zrobiły się jakby pełniejsze - przyjrzyjmy się jej zębom. Prawdopodobnie lepszy wygląd to wcale nie zasługa chirurga plastycznego, a dobrego stomatologa, który skorygował kształt i estetykę zębów za pomocą licówek. 

- Przy małych zmianach korektę można przeprowadzić za pomocą licówek kompozytowych, czyli cienkiej warstwy wypełnienia, którym obudowuje się ząb. Jednak prawdziwy lifting uśmiechu wymaga trwalszych licówek ceramicznych. To cienkie płatki porcelany naklejane na zewnętrzną warstwę zęba. Umożliwiają zmianę kształtu zęba, ukrycie przebarwień (same się nie przebarwiają!), zniwelowanie np. dużej przerwy między jedynkami oraz drobne korekty zgryzu - wyjaśnia dentystka.

Licówki umożliwiają również wydłużenie zębów. Nie chodzi oczywiście o widoczne wydłużenie, ale o drobną korektę, dzięki której - co może wydać się zaskakujące - zgryz powróci do stanu sprzed kilku lat, a skóra twarzy zyska lepsze oparcie i łatwiej jej będzie walczyć z efektami starzenia. 

 

Czy to na pewno takie kosztowne?

Piękny uśmiech uzyskany dzięki licówkom to dość spory wydatek - jedna licówka ceramiczna dobrej jakości to koszt około 1 500 złotych*. Warto przy tym podkreślić, że trwałość licówek to około 15 lat. Licówki nie przebarwiają się i naprawdę rzadko odklejają.

Wypełnienia, którymi korygujemy zęby, musimy wymieniać średnio co 2 lata, bo zmieniają kolor (koszt wypełnienia to średnio 200 zł). Jeśli chcemy zmienić kolor zębów, musimy przeznaczyć na profesjonalne wybielanie około 1000 zł (średnio co 3 lata). 

Trzeba też pamiętać, że po wybieleniu konieczna jest wymiana starych wypełnień, przynajmniej tych w przednich zębach, bo nie poddają się one temu zabiegowi (znów około 200 zł za jedno). 

Może więc w ogólnym rachunku licówki to nie takie znów drogie rozwiązanie? Zresztą jest coraz bardziej dostępne - banki zdały sobie sprawę z tego, że inwestycja w wygląd ma wysoką stopę zwrotu. Dlatego coraz łatwiej uzyskać kredyt na zabiegi stomatologiczne. 

* średnie ceny zabiegów stomatologicznych z 20 gabinetów w Poznaniu, Warszawie i Katowicach.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: doris , Data wysłania: 2011-01-25

Witam, jestem zainteresowana zalozeniem licowek, ile wizyt potrzebuje ? bede w polsce tylko 4 dni, czy jest mozliwe zalozenie licowek w tym czasie? Jaka bedzie calkowita cena. Dziekuje i pozdrawiam. Dorota

Autor: elcik22 , Data wysłania: 2011-07-29

Zastanawiam się czy jest możliwe zastosowanie u mnie licówek czy raczej musiałabym rozważyć założenie aparatu. Gdy byłam dzieckiem górna dwójka urosła mi tak jakby za jedynką i została wyrwana przez dentystę. Od tamtego czasu zęby się troche rozsunęły. Ogólnie nie wygląda to jakoś bardzo źle poza tym , że mam małą przerwe między jedynkami oraz większą między 3 i 4. Dodatkowo chciałam zapytać czy licówki trzeba założyć na cały przód zębów czy tylko na poszczególne zęby?Gdyż zastanawiam sie jak będą komponować sie licówki kolorystycznie z resztą zebów ( np. gdybym chciała nałożyć tylko 2 )

Autor: polka ;) , Data wysłania: 2011-08-15

witam.Chciałabym się dowiedzieć coś na temat tego czy w moim przypadku możliwe jest założenie licówek .. Mam lewą jedynkę lekko nachodzącą na prawą co daje efekt krzywych zębów.. Czy w takim wypadku jest mozliwosc zalozenie na tego zeba licówki zeby efekt byl prostych zębów??

Autor: ja , Data wysłania: 2012-04-08

Witam, jestem zainteresowana zalozeniem licowek, ile wizyt potrzebuje ? bede w polsce 12 dni, czy jest mozliwe zalozenie licowek w tym czasie? Jaka bedzie calkowita cena.

Autor: anonim zalamana , Data wysłania: 2012-05-21

Mam założone licówki od 5 miesięcy! Nie polecam... to była najgorsza decyzja w moim życiu !!! Odklejają się, przebarwienie spod martwego zęba przepuszcza wiec nie jest tak idealnie jak mi lekarka mówiła !!! Żałuję i powaznie zastanowić się trzeba - bo życie zmienia się o 100 % . Jabłka nie ugyze bo się boję że odpadnie ta cholerna licówka.

Porażka ! bynajmniej w moje wersji a lekarka umywa ręce ! chciałam tylko wybielić martwe zęby ! a tu co mi zafundowała? Do końca życia będę dokłądać do tego biznesu i wiecznie płakać jak zaś zistanie mi w ustach .

Autor: jaxie , Data wysłania: 2012-06-26

>>
Mam założone licówki od 5 miesięcy! Nie polecam... to była najgorsza decyzja w moim życiu !!! Odklejają się, przebarwienie spod martwego zęba przepuszcza wiec nie jest tak idealnie jak mi lekarka mówiła !!! Żałuję i powaznie zastanowić się trzeba - bo życie zmienia się o 100 % . Jabłka nie ugyze bo się boję że odpadnie ta cholerna licówka.

Porażka ! bynajmniej w moje wersji a lekarka umywa ręce ! chciałam tylko wybielić martwe zęby ! a tu co mi zafundowała? Do końca życia będę dokłądać do tego biznesu i wiecznie płakać jak zaś zistanie mi w ustach .
>>

Do : anonimowa załamana:
Może spróbuj innego rozwiązania a mianowicie koron protetycznych. W przypadku dużych przebarwień korony zęba, dobry efekt estetyczny licówek( nazywanych także półkoronami) nie jest możliwy. Wiąże się to z tym, że pokrywają tylko licową ( przednia) powierzchnię zęba oraz ilość spiłowanego szkliwa jest mniejsza jak w przypadku koron => tutaj ok o,3mm, co zwykle nie stwarza dobrych warunków do maskowania dużych przebarwień substancji twardych zęba pod warstwą licówki, ponadto warstwa cementu kotwiczącego formę licówkową jest na tyle cienka, że nie izoluje ciemnego prześwitu. Niestety licówek się nie wybiela ani nie pokrywa kompozytem. Nie wykonuje się także w praktyce dodatkowych dla niej pokryć ceramicznych w pracowni technicznej - pokrywanie warstwami odpowiednio topliwej glazury itp., gdyż oddzielenie jej od zęba wiązałoby się z jej trwałym uszkodzeniem. Jeżeli pani nie odpowiada efekt wizualny noszonych przez Panią licówek, proponowałabym ( najlepiej po pewnym czasie zużycia w noszeniu ) zrobienie koron pełnoceramicznych z tlenku cyrkonu ( tzw.'cyrkonowych'), których jedynym mankamentem jest to, że przygotowanie zęba pod koronę dotyczy większej powierzchni zęba, co wiąże się z utratą, w przybliżeniu dwukrotnie większej powierzchni korony zęba jak przy obróbce pod licówki. Koszta w przypadku koron są też nieco większe i trzeba liczyć się z kosztem ok 1500zł od jednej koronki.

Autor: Jacek , Data wysłania: 2012-12-21

>>


witam.Chciałabym się dowiedzieć coś na temat tego czy w moim przypadku możliwe jest założenie licówek .. Mam lewą jedynkę lekko nachodzącą na prawą co daje efekt krzywych zębów.. Czy w takim wypadku jest mozliwosc zalozenie na tego zeba licówki zeby efekt byl prostych zębów??


>>

Do: polkA ;)

W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja tego z lekarzem, bo wszystko zależy od tego jaki jest kąt nachodzenia tego ząbka, polecam Ci pójść i najzwyczajniej na świecie sie dowiedzieć zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzje. Podobno czesto jest to niemozliwe, kolezanka miala taka sama sytuacje, www.sujka.com.pl słyszałem, że w tym gabinecie robią konkretnie takie sprawy.

Autor: zadowolona , Data wysłania: 2013-11-20

do: Autor: doris , Data wysłania: 2011-01-25

Witam, jestem zainteresowana zalozeniem licowek, ile wizyt potrzebuje ? bede w polsce tylko 4 dni, czy jest mozliwe zalozenie licowek w tym czasie? Jaka bedzie calkowita cena. Dziekuje i pozdrawiam. Dorota

jak się dobrze ugadasz z lekarzem, to jest w stanie zrobić ci te licówki w ciągu 4 dni, chodzi tylko o to czy da radę zrobić te ceramiczne w tym czasie. Bo w ciągu jednej wizyty można wstawić licówki kompozytowe, tylko one wg opinii w necie nie są zbyt trwałe. Ja mam właśnie założone kompozytowe (robiłam w Olsztynie w Rojek Dental) już od roku i jestem zadowolona - nie są przebarwione i trzymają się świetnie. Może zrób sobie na początek te kompozytowe, a jak będziesz miała więcej czasu to wtedy wymień na ceramiczne?

Autor: zły , Data wysłania: 2014-04-11

Jestem technikiem dentystycznym i chciałem tylko nadmienić że stomatolog płaci technikowi 200zł za wykonanie jednej licówki... a sam bierze 1500zł od pacjenta, nawet uwzględniając jego czas pracy i koszt materiałów to wychodzi na to ze na czysto ma około 1000-1200zł!!!!
Podobnie jest z wyprodukowaniem korony, stomatolog płaci technikowi 150zł a koszt produkcji to około 70zł i wiele godzin pracy...
Nie zgodze się zeby stomatolodzy tak wyciągali pieniadze od pacjentów i robili z techników biedaków...

>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.