Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Choroby oczu

Choroby oczu

Hanna Grzybowska-Nieckodr nauk med. Hanna Grzybowska-Niecko,
specjalista chorób oczu

Na choroby oczu narażone są osoby, które pracują przy komputerze, często przy złym oświetleniu. Oczom szkodzą także pomieszczenia klimatyzowane, chemia zawarta w pożywieniu, a zdarza się, że i niektóre leki.

 

Najczęściej spotykaną wadą wzroku jest, zdaniem specjalistów, krótkowzroczność. Przy tym schorzeniu promienie świetlne skupiają się przed siatkówką, dlatego chorzy widzą wyraźnie tylko przedmioty znajdujące się blisko oczu.

 

Słabe oczy starszych osób

Bardzo dużo osób, głównie starszych, cierpi na tzw. starcze zwyrodnienie plamki, nazywane w skrócie AMD (z ang. aged-releted macular degeneration). Dokładne przyczyny tego schorzenia nie są znane. Wiadomo jednak, że prowadzi ono do postępującej utraty widzenia centralnego. Choroba ta jest, niestety nieuleczalna. Na całym świecie cierpi na nią już ok. 25 mln ludzi. Przypuszcza się, że swój udział mają tutaj również wolne rodniki tlenowe, które uszkadzają siatkówkę.

 

Problemy cukrzyków

Swój wzrok regularnie kontrolować powinny osoby chorujące na cukrzycę. W krajach rozwiniętych cukrzyca jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Wiele osób nie wie, że ma cukrzycę, gdyż choroba ta jest podstępna i przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo. Wczesne jej wykrycie zapobiega jednak wielu powikłaniom. Swoje żniwo w ostatnim czasie zbiera również jaskra. Wewnątrz oka bez przerwy krąży płyn. Gdy pojawia się jaskra, jego krążenie jest zaburzone. W efekcie w oku wzrasta ciśnienie i niszczy wzrok.

Profilaktyka oczu

Jak więc uchronić swoje oczy przed chorobami? Trzeba zadbać o dobre, ergonomiczne stanowisko pracy, a więc odpowiednie oświetlenie, najlepiej punktowe i rozproszone. Przy pracy z komputerem należy pamiętać o tym, aby nie przemęczać oczu i co jakiś czas zrobić sobie przerwę i spojrzeć w dal. Zapobiegnie to krótkowzroczności. Przy komputerze zmniejsza się ponadto częstotliwość mrugania, dlatego trzeba pamiętać o nawilżaniu oczu, np. stosując odpowiednie krople. Po 40. roku życia każdy powinien raz na dwa lata wykonać dokładne badania okulistyczne. Przy okazji można wykryć wiele innych schorzeń, nie tylko dotyczących wzroku, np. zmiany w centralnym układzie nerwowym, co pozwala odpowiednio wcześnie wykryć chorobę i w porę rozpocząć leczenie.

Przeczytaj także:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: aniela , Data wysłania: 2011-10-28

Zachęcam do regularnych wizyt u okulity, profilaktyka przede wszystkim :) Wszelkie problemy ze wzrokiem należy leczyć,a wady korygowac - tak by nie przeszkadzały nam w normalnym funkcjonowaniu :) ostatnio byłam na bezpłatnych badaniach "czas na wzrok", w moim rodzinnym poznaniu akcja właśnie dobiega końca, ale może doczekamy się reaktywacji w innym mieście, tym samym polecam wszystkim :)

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.

Fotografia tytułowa: © Ioana Grecu | Dreamstime.com