Jesteś tutaj: Strona główna / Senior /
Opieka nad seniorem

Choroby układu krążenia u seniora

Jednym z najczęstszych schorzeń osób starszych są dolegliwości układu krążenia. Senior, z problemami sercowymi wymaga systematycznej opieki, która uwzględnia farmakologię, ruch i dietę. O tym na co zwrócić uwagę w pielęgnacji osoby starszej dotkniętej chorobą układu krążenia opowiadają opiekunki z firmy Promedica24.

 

 

Kiedy serce choruje

Pielęgnacja osób dotkniętych chorobą serca to bardzo odpowiedzialne zajęcia dla opiekunek seniorów. Ważnym aspektem jest wykrycie objawów i stała kontrola stanu pacjenta. Nadciśnienie pojawia się u osób, których ciśnienie tętnicze przekracza 140/90 mm Hg.

- Seniorzy z nadciśnieniem często skarżą się na bóle tylnej części głowy i karku. Inne objawy to szum w uszach, uczucie gorąca, zaczerwienienie twarzy, osłabienie wzroku, zawroty głowy, przemęczenie – mówi pani Renata, opiekunka pracująca dla firmy Promedica24.

 

Codzienne badanie ciśnienia

Pomiar ciśnienia tętniczego powinno być stałym punktem dnia. Jeśli wynik jest wysoki i utrzymuje się przez dłuższy czas, chory może być narażony na zawał serca, niewydolność krążenia, a nawet uszkodzenie nerek i udar mózgu.

- Ważne, aby dokładnie pilnować dawkowania lekarstw. W tym przypadku pomyłka może mieć bardzo negatywne skutki - dodaje pani Renata.

 

Ważna jest także zmiana stylu życia. 

- W zależności od ogólnego stanu zdrowia seniora, można postawić na umiarkowaną aktywność fizyczną. Taki wysiłek ma bardziej wymiar rehabilitacyjny, niż sportowy, ale jeśli tylko możliwości osoby starszej na to pozwalają, staram się wprowadzać odrobinę ruchu w codzienny plan dnia - mówi pani Żaneta, opiekunka osób starszych.

 

Uwaga na chorobę wieńcową

Częstą dolegliwością występującą u osób starszych jest także niedokrwienie serca, czyli choroba wieńcowa. Zazwyczaj spowodowana jest przez miażdżycę tętnic prowadzących krew do serca. Miejsca na przepływającą krew jest wówczas znacznie mniej. Utrudniony dostęp mają także substancje odżywcze i tlen. To w prostej linii prowadzi do niedotlenienia, osłabienia i zmniejszenia kurczliwości serca, co w konsekwencji może oznaczać zawał.

- Pacjenci często opisują ten ból jako gniecenie, pieczenie czy uczucie ciężaru na piersiach. Mogą temu towarzyszyć nudności, duszności i osłabienie całego ciała. Jeśli stan ten trwa więcej niż kilka minut, należy niezwłocznie wezwać lekarza - radzi opiekunka osób starszych. 

 

Przez żołądek do serca

Niezwykle ważnym elementem prewencji wobec chorób układu krążenia jest prawidłowa dieta. Posiłki powinny być urozmaicone i zawierać wszystkie niezbędne witaminy, sole, białka, tłuszcze i węglowodany.

- Staram się wplatać w dietę jak najwięcej mięsa ryb zawierającego kwasy omega 3, ograniczyć stosowanie soli kuchennej, która bardzo sprzyja nadciśnieniu - mówi pani Renata.

Osoby chorujące na schorzenia układu krążenia powinny spożywać pieczywo pełnoziarniste zawierające duże ilości błonnika, który z wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu i glukozy we krwi.

- Moim pacjentom podaję dodatkowo soki z aronii, porzeczek lub grejpfrutów. Zawierają one flawonoidy, które wpływają ochronnie na układ krążenia - dodaje opiekunka.

 

Spokojny tryb życia

Równie ważnym aspektem profilaktyki przeciw chorobom układu krążenia jest stabilizacja psychiczna. Osoby zagrożone zawałem serca powinny prowadzić spokojny tryb życia, z dala od stresów dnia codziennego i silnych emocji. Dobre samopoczucie i pozytywne nastawienie może mieć zbawienny wpływ na zdrowie i komfort życia osoby starszej.

Źródło: www.promedica24.pl

Warto również przeczytać:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: anita71 , Data wysłania: 2011-11-09

Szukam dla babci dodatkowej rehabilitacji, niestety nawyków i stylu życia nie jestem w stanie zmienić dlatego szukam nowych rozwiązań. Choroby układu krążenia to już codzienność, wciąż problemy z ciśnieniem itp. Potrzebuje wskazówek, co Państwo myślą na temat turnusów rehabilitacyjnych? Jakie są przeciwwskazania dla takiego wypoczynku, czy można zdobyć jakieś pieniądze na ten cel? Proszę o pomoc bliższą w formie artykułu, odpowiedzi? szukałam już coś na własną rękę, turnusy dla seniora, rehabilitacja ale wolałabym mieć również fachową opinie czy warto i jak można się do tego zabrać, na tą chwilę znalazłam jedno biuro http://www.patrona.pl/osrodek-rehabilitacyjny-Dabki-38-4 proszę o pomoc w tej kwestii

Autor: bożenna , Data wysłania: 2012-08-16

Osoby z chorobami układu krążenia powinny także zwracać uwagę na pogodę.To bardzo ważne.
Na przykład, kiedy zbliża się wyż u chorych wzrasta krzepliwości krwi, co zwiększa niebezpieczeństwo zawału serca.

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.