Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Komar

Co nas gryzie latem?

Grażyna Lewandowska-Piechdr nauk med. Grażyna Lewandowska-Piech,
specjalista medycyny rodzinnej

Muchówki oraz kleszcze to owady najczęściej spotykane w naszym klimacie. Część z nich przenosi bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu choroby.

Choć postęp w medycynie przyczynił się do ograniczenia zasięgu i złagodzenia przebiegu wielu schorzeń wywoływanych przez chorobotwórcze mikroorganizmy przenoszone przez stawonogi, nadal stanowią one poważny problem epidemiologiczny. Szczególnie uciążliwe mogą okazać się pogryzienia lub ukąszenia do jakich odchodzi latem. Kiedy przebywamy na urlopie, z dala od cywilizacji, a bliżej przyrody problem gryzących owadów zaczyna się nasilać. Dlatego najlepiej na urlop na łonie natury wybrać się już dobrze przygotowanym. Do plecaka czy walizki spakujmy środki odstraszające owady. Szczególnie przydatne mogą okazać się elektryczne wtyczki do kontaktu z wymiennymi wkładami. Wybierając się w miejsce, gdzie o prąd trudno, zabierzmy odstraszacze w aerozolu lub atomizerze. Dobrym pomysłem są także specjalne plastry przylepiane na skórę, które odegnają uciążliwego owada.

 

Niebezpiecznie dla alergików

Użądlenie przez owada może zakończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi. Najbardziej zagrożeni są ci, którzy nie wiedzą o swojej przypadłości. Dlatego każdy, u kogo ukąszenie spowodowało silną reakcję alergiczną, powinien zgłosić się do specjalisty. Testy, które wykonuje zawsze alergolog, pozwalają nie tylko stwierdzić, czy reakcja rzeczywiście ma podłoże alergiczne, ale też jakiego konkretnie owada dotyczy.

 

Szerszenie i pszczoły

Ocenia się, że u 10-20 procent ludzi może wystąpić nadmierna reakcja miejscowa na użądlenia błonkówek: trzmieli, pszczół, os i szerszeni.

Do najczęstszych objawów należą obrzęk lub pokrzywka, utrzymujące się przez 24-48 godzin. Jeśli jednak po tym czasie opuchlizna nie zniknęła, oznacza to uczulenie na jad błonkówek. Takie użądlenie wywołuje groźne objawy ogólne: obrzęk jamy ustnej, krtani i może powodować trudności w oddychaniu. Objawom tym towarzyszy zazwyczaj niepokój czy spadek ciśnienia, a w przypadku wstrząsu anafilaktycznego utrata świadomości, a nawet zgon.

Jeśli występuje jedynie reakcja miejscowa, należy, o ile jest to możliwe, usunąć żądło. Ból będzie mniejszy, gdy przyłożymy w miejsce ukąszenia kostkę lodu lub zimny kompres.

Jeśli już wiadomo, że jesteśmy wrażliwi na jad tych owadów, musimy pamiętać, aby zawsze mieć przy sobie specjalny zestaw leków. W przypadku użądlenia wystarczy jak najszybciej wstrzyknąć lek pod skórę. Rozwiązanie to jest doraźne, jednak pozwala spokojnie poczekać na fachową pomoc medyczną.

 

Jad gada

W Polsce żyje tylko jeden gatunek jadowitego gada - żmija zygzakowata. Ma charakterystyczny biały zygzak na grzbiecie. lubi wygrzewać się w cieple i właśnie wtedy można na nią nastąpić. Przestraszona atakuje, stosując jedyną swoją broń - jad. Osobę ukąszoną należy jak najszybciej przewieźć do lekarza. Surowica działa najskuteczniej w ciągu 24 godzin od ukąszenia.

Komary

Owady te przenoszą wiele chorób wirusowych, bakteryjnych i pasożytniczych, które mimo postępu nauk medycznych wciąż zagrażają zdrowiu i życiu człowieka.

W strefie klimatu umiarkowanego, m.in. w Polsce, komary są postrzegane przede wszystkim jako owady bardzo dokuczliwe. Jednak ich uporczywe brzęczenie, zwłaszcza gdy występują masowo, może prowadzić do silnych reakcji nerwowych. Dodatkowo ukłucia samic niektórych gatunków są przyczyną uciążliwych odczynów alergicznych i świądu skóry. Najczyściej u dzieci pod wpływem drapania dochodzi do wtórnych infekcji bakteryjnych, przedłużających i utrudniających gojenie się rany. Przy mocnym rozdrapaniu, może pojawić się uporczywy świąd, a nawet ból. Pomocne może być krótkotrwałe stosowanie kremów, zawierających kortykosteroidy, dostępnych w aptekach na receptę.

W naszym kraju stwierdza się coraz więcej przypadków zachorowania na malarię wśród turystów wracających z tropików. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na świecie notuje się corocznie około 10 tysięcy przypadków zachorowania na malarię!

 

Meszki

Te niebezpieczne owady produkują toksyczną ślinę, która sprawia, że ich ukłucia są swędzące i bolesne, trudno się goją oraz często pozostawiają wyraźny, krwawiący ślad. Najniebezpieczniejsze są dla zwierząt domowych - masowe ukąszenia mogą się dla nich skończyć poważnymi chorobami układu krążenia.

Jeśli ugryzienie nie powoduje męczących dolegliwości, można przemyć miejsce wodą z mydłem. Nie należy podrażnionego miejsca drapać, bo infekcja szybciej przeniknie poprzez uszkodzoną skórę.

 

Kleszcze

Te owady wczepione w skórę, poprzez swoje wymiociny lub ślinę mogą zarazić człowieka boreliozą. Ryzyko zachorowania na tę chorobę zależy od długości kontaktu kleszcza ze skórą człowieka. U ponad 50 procent chorych na boreliozę pierwszym i najbardziej charakterystycznym jej objawem jest rumień wokół miejsca ukąszenia kleszcza, widocznego czasami jako mała, czerwona plamka. Rumień w czasie od 1 do 4 tygodni rozszerza się obwodowo, w centrum zmiany powstaje przejaśnienie skóry. Borelioza objawia się także bólami kostno-stawowymi i mięśniowymi oraz dolegliwościami neurologicznymi, np. zapaleniem mózgu. Ważne jest więc dokładne i regularne oglądanie okolic ciała, szczególnie niechronionych ubraniem, po każdym pobycie (nawet krótkim) na terenach zalesionych.

Najlepszą metodą unikania zakażenia jest szybkie usunięcie kleszcza ze skóry. Najbezpieczniej robić to za pomocą pincety (obracając odwłok kleszcza). Zdarza się, że głęboko wczepiony w skórę kleszcz lub przypadkowe oderwanie odwłoku wymaga wycięcia chirurgicznego. Nie należy usuwać kleszcza pokrywając go tłuszczem, gdyż wbrew potocznym opiniom nie przyspiesza to jego odpadnięcia, a wymioty zwiększają szanse zakażenia boreliozą.

 

Lepiej zapobiegać

Wyjeżdżając na wakacje, skorzystaj z naszych porad:

  • Siadając na ziemi, rozłóż koc lub matę. Unikniesz pogryzień przez owady biegające.
  • Wybierając się do lasu, zakładaj długie spodnie, skarpetki i koszulę z długim rękawem. Taki strój zapobiega ukąszeniom przez owady latające.
  • Na kemping zabierz ze sobą leki przeciwhistaminowe (dostępne w postaci maści, żelu i aerozolu).
  • Przed wyprawą w miejsca podmokłe spryskaj się np. środkiem odstraszającym komary i meszki.

Przeczytaj też koniecznie:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.