Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Zdrowe odżywianie

Codzienne problemy gastryczne

Edward Kasprzyckidr nauk med. Edward Kasprzycki,
gastrolog

Jak wygląda dzień osoby z bólem brzucha? Rano bez śniadania wychodzimy do pracy, tam co chwilę denerwujemy się i stresujemy. Przez kilka godzin pochłaniamy kolejne kubki z kawą. W przypływie głodu sięgamy po jakąś potrawę instant. Najczęściej przygotowujemy ją i wypijamy z tego samego kubka co kawę! Kiedy po zakupach, wieczorem docieramy do domu, padamy z sił. Otwieramy lodówkę i... mamy ochotę zjeść całą jej zawartość. Zapychamy więc całodniowy głód. Pochłaniamy sporo jedzenia. Zazwyczaj nawet nie zastanawiamy się ile nasz posiłek zawierał tłuszczów czy węglowodanów. Wtedy przecież "jemy oczami", rozum jest przestawiony na jedną wyłącznie czynność: jedzenie.

 

Wystarczy kilka dni pod rząd takiego traktowania, a nasz przewód pokarmowy zacznie wysyłać niepokojące sygnały buntu. Pojawiają się pierwsze zaburzenia czynności układu pokarmowego, a mówiąc mniej fachowo - jest nam niedobrze, mamy zgagę, rozwolnienie, boli brzuch lub pękamy z przejedzenia.

 

Niepokojące objawy

Na ratunek wątrobie

Wątroba to jeden z najważniejszych i największych narządów wewnętrznych, a także największy gruczoł organizmu. Jest ośrodkiem przemiany materii odpowiedzialnym za przemianę węglowodanów i tłuszczów. Wątroba odgrywa także istotną rolę w odtruwaniu organizmu. Działa niczym doskonały filtr, który wychwytuje z krwi szkodliwe produkty powstałe w wyniku przemiany materii oraz trucizny. Wszystkie szkodliwe substancje są zobojętniane w komórkach wątroby, a następnie wydalane za pośrednictwem żółci lub przez nerki z moczem.

Kiedy możemy poznać, że nasz organizm przeżywa poważne trudności pokarmowe? Przede wszystkim zastanów się, które z niepokojących objawów cię dotyczą:

  • gwałtowne chudnięcie,
  • krwawienie z górnego lub dolnego odcinka pokarmowego,
  • anemia,
  • zaburzenia w połykaniu,
  • różne od dotychczasowych godziny oddawania stolca.

Każdy z powyższych objawów należy do tych niepokojących. Warto więc zgłosić swoje problemy lekarzowi prowadzącemu czy lekarzowi rodzinnemu. Po wykonaniu szczegółowych badań łatwiej będzie można postawić diagnozę. Być może nie obędzie się bez wizyty u specjalisty od chorób pokarmowych czyli gastrologa.

 

Trudna wizyta u gastrologa

Badania związane z przewodem pokarmowym zazwyczaj należą do tych, które najmniej miło wspominamy. Legendy, które narosły wokół gastroskopii są powszechnie znane. Warto jednak pamiętać, że dobry specjalista jest w stanie wykonać każde badanie w sposób jak najmniej uciążliwy dla pacjenta. Jeśli przeraża cię samo badanie, poinformuj o tym lekarza. Zapytaj o jego przebieg i formę. Masz prawo się bać, czy czuć niepokój, a dobry lekarz ma prawo udzielić ci szczegółowych informacji dotyczących twojego zdrowia i samego badania! Przed wykonaniem gastroskopii specjalista znieczuli ci przełyk. Następnie umieści w ustach i części poniżej rurkę, którą bezboleśnie połkniesz podczas przełykania śliny. Sam zabieg umieszczenia rurki nie powinien być bolesny! To przez nią lekarz przeprowadzi sondę, aby zbadać wszystkie narządy wewnętrzne.

 

Gastroskopia

Do badania górnego odcinka przewodu pokarmowego stosuje się gastroskopię. Dzięki tej metodzie dowiemy się co dolega następującym narządom:

  • przełyk,
  • żołądek,
  • początkowa cześć dwunastnicy.

Dzięki gastroskopii lekarz widzi obraz zmian chorobotwórczych, ale ma też możliwość działań terapeutycznych, np. zahamować krwawienie z przewodu pokarmowego.

 

Kolonoskopia

Do obserwacji i badań dolnego odcinka przewodu pokarmowego służy kolonoskopia. Polega ono na wprowadzeniu wziernika zakończonego specjalną kamerą do odbytu. Lekarz może nie tylko w ten sposób obserwować ścianki całego dolnego odcinka pokarmowego, może także pobrać fragmenty błony śluzowej do badania lub pobrać wycinek jelita grubego. Szybkie leczenie i usunięcie polipów albo nadżerek jest najlepszym sposobem prewencji raka jelita grubego.

To badanie jest szczególnie popularną metodą w Stanach Zjednoczonych. W USA kolonoskopia jest wykonywana u każdego człowieka po 50. roku życia, niezależnie od występowania dolegliwości.

Przeczytaj również:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.