Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Ćwicz pamięć!

Ćwiczenia pamięci

Pamięć jest zjawiskiem, które zmienia się w ciągu życia i wraz z wiekiem ulega osłabieniu.

Po sześćdziesiątym roku życia mogą występować zaburzenia pamięci, często określane łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, to znaczy lekkimi deficytami pamięci, dotyczącymi zwłaszcza zapamiętywania rzeczy świeżych oraz kojarzeniu, rzadziej przypominania sobie epizodów z dni poprzednich (pamięć trwała nazywana też starą, zachowana jest do później starości). Wśród osób po siedemdziesiątym, a zwłaszcza po osiemdziesiątym roku życia, deficyty pamięci występują u znacznego odsetka badanych.

 

To nie kwestia wieku!

Łagodne zaburzenia poznawcze są stanem wymagającym konsultacji lekarskiej. U ich podłoża mogą bowiem leżeć m.in. zaburzenia krążenia mózgowego, wynikające z istniejących i nieleczonych modyfikowalnych czynników chorób sercowo-naczyniowych (np. nadciśnienia tętniczego, hypercholesterolemii, zaburzeń czynności serca i innych).

„Rozwiązanie na zapominanie” to kampania społeczna, której celem jest zwrócenie uwagi na rolę jaką odgrywa najbliższa rodzina w rozpoznawaniu pierwszych objawów zaburzeń pamięci u osób starszych. Ambasadorem kampanii jest Beata Tyszkiewicz, zaś merytorycznie działania wspierają neurolog prof. Adam Stępień oraz psycholog prof. Anna Izabela Brzezińska. Inicjatorem kampanii jest największa polska firma farmaceutyczna Polpharma.

"Wczesne ich leczenie zapobiega groźnym następstwom oraz poprawia jakość życia i aktywność życiową" - mówi prof. dr hab. n. med. Adam Stępień, kierownik Kliniki Neurologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Tymczasem w społeczeństwie funkcjonuje rozpowszechniony pogląd, że wraz z wiekiem rośnie ryzyko powstawania zaburzeń pamięci na tle zmian patologicznych mózgu i otępienia. "Jest to o tyle niebezpieczne, że problemy z pamięcią osób starszych zrzuca się na karb wieku i nie podejmuje się próby ich diagnozowania i leczenia, a tym samym znalezienia rozwiązania na zapominanie. Często szukamy pomocy lekarza wówczas, kiedy problemy z pamięcią stają się na tyle uciążliwe, że uniemożliwiają samodzielną egzystencję" - dodaje prof. Adam Stępień.

 

Stop bezczynności

W leczeniu łagodnych zaburzeń poznawczych pomocne są leki usprawniające krążenie mózgowe. Istotna jest też walka z bezczynnością i ograniczoną czynnością ruchową oraz właściwa dieta na pamięć. Można podjąć również proste kroki, aby nasz umysł starzał się wolniej.

Poniżej przedstawiamy propozycję kilku prostych zadań pozwalających doskonalić umysł. Regularne ćwiczenie pamięci sprawią, że umysł na długo zachowa sprawność.

 

Ćwiczenie 1

Proszę przerysować poniższą figurę.

Ćwiczenie pamięci: proszę przerysować poniższą figurę

 

Ćwiczenie 2

W poniższym ciągu liter proszę odnaleźć ukryte wyrazy, np. TRUSWPIESASDOIAJSD.

Ćwiczenie pamięci: W poniższym ciągu liter proszę odnaleźć ukryte wyrazy, np. TRUSWPIESASDOIAJSD

 

Ćwiczenie 3

Z podanych poniżej liter proszę ułożyć nazwy zawodów.

Z podanych poniżej liter proszę ułożyć nazwy zawodów

 

Ćwiczenie 4

Proszę policzyć prostokąty na poniższym rysunku.

Proszę policzyć prostokąty na poniższym rysunku

 

Zaprezentowane ćwiczenia opracowane zostały na potrzeby kampanii „Rozwiązanie na zapominanie” i dostępne są na stronie www.memo.pl. Tam też znajdują się inne propozycje zadań, pozwalające ocenić stan pamięci.

Przeczytaj również:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: Maryna , Data wysłania: 2010-06-10

Mam problemy z zapamiętywaniem.I to mnie strasznie deprymuje. Jestem po 60-tce. Pomóżcie!

Autor: Michal , Data wysłania: 2010-10-01

Maryna, ty przynajmniej masz pare lat wiecej niz ja. Ja mam 26 a od okolo 4 lat mam problemy z pamiecia. ciagle o czyms zapominam. nawet jak se smieci postawie pod nogami to i tak zapomne je wyniesc chociaz sie o nie prawie przewracam. mam przez to ciagle problemy a najgorzej jest w pracy:/ w sumie przez to ciezko mi sie dlugo utrzymac.

Autor: paulina , Data wysłania: 2010-11-08

A co ja mam powiedzieć? ciągle dostaję opier***.wszyscy w domu mają do mnie pretensje,ze mówią mi coś kilka razy,a i tak tego nie zrobię... a mam dopiero 18 lat! nawet zapominam o spotkaniach z chłopakiem, nawet jak się umawiam z nim kilka dni wcześniej,bo jak ktoś inny mi się pyta np. "Co robisz w sobotę?" ja mówię "nic" ...mimo,że zapomniałam o tym,ze umówiłam się z chłopakiem... ciągle jest na mnie zły,ze mam go gdzieś.. co robić? ;(

Autor: Gosc , Data wysłania: 2010-12-13

MAm problem z pamiecia nie moge zapamietac duzego matrialu na egzaminy oraz rozmow na spotkaniach a mam 21 lat zap tez kto co mowi i co mam robic i z kim sie umawiam
jest jakis sposob aby tak sie niedzialo nie chce zad nychy
lekow prosze o odp

Autor: olka , Data wysłania: 2011-02-15

hmyy, ja mam 15 lat i nawet nie mogę zapamiętać listy zakupów skladającej się z 3 produktów ;/ problem ten odbija się na nauce.. muszę uczyć się dwa razy więcej od innych, żeby zapamiętać jakąś część materialu. Na razie jest to gimnazjum, ale boję się tego co będzie dalej: w liceum, na studiach :( Mam jedynie nadzieję, że poprzez ćwiczenia moja pamięć się poprawi.. ;)

Autor: Jozefina , Data wysłania: 2011-03-10

Mi wnuczki pokazały takie proste zabawy dla dzieci w internecie i teraz razem z nimi się bawie. Jest i pożytek i przyjemność. Gramy przede wszystkim w szukanie par dla dwóch osób i w zgadywanie wyrazów z króliczkiem, jest się z czego pośmiać, a myślałam już że internet to nie dla mnie. Dziewczynki mają 4 i 8 lat, a babcia prawie 60, ale wspólne też w coś możemy się bawić.

Autor: G , Data wysłania: 2011-04-05

Hej, wiem że to prosta zasada, ale kluczem do zapamiętywania czegokolwiek jest zwrócenie na to uwagi (skupienie się na tym) - jest to dość dobrze widoczne gdy przedstawia nam się nowa osoba (po chwili nie pamiętamy już jej imienia, może dlatego, że nie skupiliśmy się na tym w ogóle żeby zapamiętać czyjeś imię tylko powiedzieć swoje?). Jest prosta recepta - gdy coś zrobię (np. zamknę drzwi do domu - powiedz sobie "zamykam drzwi" dzięki temu zwrócisz na tą automatyczną czynność swoją uwagę i nie będziesz musiał/a wracać sprawdzić czy drzwi sa zamknięte :))

Autor: Ziomuś , Data wysłania: 2011-04-10

Ja też mam problem z pamięciom mam 15 lat a już zapomniałem co mam tu napisac w gimnazjum jest mi narazie trudno a co dalej
ze mna jest to samo co z olką która wczesniej napisala i jest w moim wieku

Autor: kaska , Data wysłania: 2011-04-11

Mam 16 lat i do cholery nie rozumiem co się ze mną dzieje. Mam takie problemy z zapamiętaniem głupiego materiału z poprzednich zajęć... To mnie powoli wykańcza. Jestem w 1 kl liceum i już nawalam, boję się w ogóle myśleć co będzie przez następne 2 lata, albo na maturze.
Mam nadzieję że z ćwiczeniami mi się polepszy, bo to naprawdę mnie przeraża. Momentami to już nie mam siły i po prost u płaczę.

Autor: I'm , Data wysłania: 2011-04-15

Ja mam centralnie to samo co olka no to jest katastrofa!!! mam dopiero 15 lat a głupich 25 słówek na angielski nie mogę zapamiętac;(

Autor: pamietac , Data wysłania: 2011-04-25

widzę że wiekszosc tu zgromadzonych jest przewrazliwiona, aczkolwiek żadnych objawów nie należy bagatelizować, sam się z tym problemem borykam i wręcz właśnie to już chyba jakas psychoza:p. Nie pić kawy! jak ktoś pija. Żadnych energy drinków, nie palić, spróbować chillout wyciszyć się, stres jest także powodem, ogarnąć się zrozumieć że na niektóre życiowe okoliczności nie mamy wplywu, nie przejmować się ocenami innych, nie wspominać cały czas przeszłości i jej przerabianie od nowa chociaż już nigdy nie zaistnieje! wiadomo w przyszłości już inaczej postawimy nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy bo nikt nie jest jasnowidzem odblokowac się!!(zaburzenia osobowości!! sprawdź na wiki). Czasami działamy poniżej naszych możliwości np. przez patologie itp nie zdajemy sobie z tego sprawy, jesteśmy ze sobą na codzien i nie szukamy rozwiazan rozwiązań, zamykamy się żyjemy we własnych myślach odrzucam prawdy bo lepiej ich nieroztrzasac, w takiej sytuacj psycholog, to nic strasznego tylko do kompetentnego. Urazy także mogą powodować problemy z pamięcią neurolog, serce kardiolog, mogą być przyczyny wirusowe, pasozytnicze i wiele wiele innych o infekcje bakteryjne itp.
dużo ma nasz styl życia i doświadczenia zyciowe taka mnogość zależności:(, otrząsnąć się jak chcesz porozmawiać chętnie się wymienię doświadczeniami i może coś rosjanie albo odwrotnie savagezwz@interia.pl

Autor: jabezpamięci , Data wysłania: 2011-05-04

Witam.. Już na samym początku proszę o pomoc...Jestem w trudnej sytuacji nie wiem co jest ze mną. Mam 17 lat i jestem uczennicą liceum klasy biologiczno-chemicznej. Czuję się w tej klasie najgorsza... pomijając że mam słabe oceny (jedne z najsłabszych) muszę stwierdzić że moja wiedza jest minimalna, czego "naucze" ( w cudzysłowiu ponieważ nigdy nie czułam się jeszcze nauczona) to po sprawdzianie zapomnę. Na sprawdzianie czego się"nauczyłam" wylatuje mi z głowy. Mam marną pamięć a swoją wymarzoną przyszłość - medycynę już od wejścia do liceum przekreśliłam. Szybko się poddaję, załamuję .. nie potrafię zapamiętać tego co uczyłam się 15 minut wcześniej. Żeby napisać sprawdzian jakikolwiek nawet prosty muszę się uczyć na niego cały dzień a i tak jak już wspomniałam nie jestem do konca przygotowana. Błagam pomuszcie mi, szukam pomocy już wszędzie, nie robie z siebie ofiary losu, potrzebuję pomocy! Chcę wyjść z tego przysłowiowego dołku i poczuć się jedną z lepszych... chcę być mądra i iść na wymarzony kierunek, zdawać egzaminy i sprawdziany na pozytywne oceny nie chce być oddzielona od innych barierą ( przepaścią wiedzy).. czuje się przy innych taka głupia.. uczę się dużo a i tak nic z tego ... Mam nadzieje że nie zlekceważycie mojej prośby i dacie mi jakieś wskazówki, tylko proszę odpiszcie mi i dajcie coś nowego co mi na prawdę pomoże jakies ćwiczenia czy nie wiem co, potraktujcie mnie indywidualnie a nie kopiuj wklej jak innym, którzy tu piszą... Pozdrawiam i mam nadzieje do ,,usłyszenia"

Autor: magick8 , Data wysłania: 2011-05-24

Witam ja już na szczęście aż tak się nie przejmuje tym problemem, ale moje dzieci też mają ten problem. Szkolnictwo w Polsce a przede wszystkim w dużych miastach ma wysokie poprzeczki od początku i przygniata dzieciaki mnóstwem materiału próbując zrobić z nich żywe dyski pamięci a tak się nie da. Nauczyciele to wiedzą i lecą z materiałem byleby zrobić program kuratorium. No i albo dziecko siedzi całymi popołudniami w domu, albo nie. Mało psychologów mówi o stresie dzieci w szkołach a taki jest. Wiem bo mam 3 dzieciaków. Nauczyciela z powołania znaleźć to cud, reszta to przewalacze materiałów i nic więcej. Nie ma najważniejszego w szkole - Lekcji gdzie uczono by jak się UCZYĆ - ZAPAMIĘTYWAĆ itd itd !!! Za to wymaga się od rodziców żeby siedzieli wieczorami i przewalali z dziećmi kupy materiałów z 100 - tek książek. Wniosek jest jeden dziecko zrazić do nauki jest bardzo łatwo ale zachęcić bardzo trudno... a najśmieszniejsze jest to że i tak potem większą cześć materiałów się zapomni, bo nie będą potrzebne te informacje.
ech...

Autor: NIE CZYTAJ , Data wysłania: 2011-09-26

Ok a więc tak, chcecie nauczyć się zapamietywania? masz problem zapamietywaniem? Zajmuje Ci to za duzo czasu? Czytaj dalej
Otóż. Żeby zapamiętać jakiś obiekt powiedzmy imie koleżanki. Niech nazywa się Marta.
Wystarczy skojarzyć jej imie z jakimś obrazem. Marta mi się kojarzy z nartą? Ok mam przedmiot co dalej? Powiedzmy że na jej nosie zjeżdza mnóstwo narciarzy. Czyż nie kreatywne i fajne? Odtad Marta będzie Ci się kojarzyła z narciarzami i o tym że jej imie jest podobne do narty.
Takimi sposobami najlepiej się ucz. Kojarz wyrazy w sposób śmieszny, uczuciowy, kojarz je z obrazami.

Autor: XXXXXX , Data wysłania: 2012-03-09

Troche nielogiczny dla mnie ten sposób powyzej , bo przeciez skoro ktos nie potrafi zapamietac imienia nowo poznanej osoby to tak samo nie zapamieta wyrazu "obrazu" z którym je sobie skojarzył.... Przynajmniej w moim przypadku tak jest.

Autor: współczuję , Data wysłania: 2012-03-11

Współczuję wam wszystkim naprawdę bo 2 lata temu miałam taki sam problem co wy. Musiałam zostawić studia choć byłam już na 3 roku, było mi żal bardzo ale co z tego jak ja nie pamiętałam co robiłam 2 minuty temu.
Poszłam do PSYCHIATRY, tak, tak. Trudno zdrowie jest dla mnie ważniejsze.
Pan doktor stwierdził, że to jest związane ze stresem życia codziennego, ktoś jest bardziej odporny a ktoś mniej.
Codzienne problemy plus stress i mamy zaniki pamięciowe, więc jeżeli chcecie być jak wszyscy, to nie wstydzci się.
P.S.
Lekarz mi osobiście wypisał tabletki, które przyjmuję po dzień dzisiejszy a poza tym uczę się wierszyków, sprubójcie tych najłatwieszych dla dzieci n.p.

Autor: dobrapamieć , Data wysłania: 2012-03-13

Ludzie, przestańcie siedzieć tyle w internecie, a zacznijcie się uczyć, powtarzać, rozwiązywac krzyżówki i czytać!!! Wtedy i pamięć nie będzie szwankować.

Autor: problematyk , Data wysłania: 2012-04-10

Aż zajrzałem do internetu bo coś ostatnio "mam z głową". Czasem mam problemy z zapamiętaniem, jakiś czas temu uderzyłem się w głowe dość mocno. Przez kilka dni miałem małe, chwilowe zachwiania równowagi z czasem ustały, ale z mózgiem coś się dzieje może czas wybrać się do lekarza.

Autor: milka , Data wysłania: 2012-11-09

Witam. Szukam i nie mogę znależć, czy ktoś może zna konkretne tytuły zadań, ćwiczeń dla osób starszych. Moja mama jest grubo po 60-ce i z miesiąca na miesiąc jest coraz gorzej czytać nie chce, krzyżówki mówi że za trudne dla niej może jakieś logiczne ćwiczenia ale ja nie znam żadnych konkretnych tytułów. A może podpowiecie jakieś stronki na których takowe zadania są i mogłabym je wydrukować. Pomóżcie

Autor: Yuumi , Data wysłania: 2012-11-14

Mam podobny problem. Potrafię zapamiętać dużą ilosc materiału, ale na krótką chwilę. Przykładem jest angieslki umeim nauczyć się słówek ale tylko 10% zostaje w mojej głowie po tygodniu :((

Autor: Hedwig , Data wysłania: 2016-12-26

A ja mam 74lat i mi sie zdarza cos zapomniec. Cwicze moja pamiec. Powtarzam co mam do zrobienia , albo pisze sobie co mam do zrobienia ,

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.