Jesteś tutaj: Strona główna / Dieta /
Dieta bardzo niskokaloryczna

Dieta bardzo niskokaloryczna - VLCD

mgr inż. żywienia człowieka i dietetyki Małgorzata Różańska

Jak dochodzi do nadwagi i otyłości? 

Nadmierna masa ciała powstaje w wyniku utrzymującego się przez dłuższy czas dodatniego bilansu energetycznego. Dzieje się tak, gdy przez dłuższy czas do organizmu dostarczana jest energia, w postaci pożywienia, w ilości większej niż organizm jest w stanie spożytkować. 

Powody:

  • ogólnodostępność żywności wysoko przetworzonej, 
  • siedzący tryb życia, 
  • stres,
  • mała aktywność fizyczna

to czynniki, które sprzyjają epidemii otyłości w krajach rozwiniętych. Nie bez znaczenia pozostaje rosnąca popularność telewizji i komputeryzacja. Obecny w dzisiejszych czasach ciągły pośpiech powoduje, że coraz częściej zapominamy o regularnym spożywaniu posiłków, a zjadanie jednorazowo dużej ilości pokarmu przyczynia się do odkładania tkanki tłuszczowej.

 

Czym jest dieta VLCD i czym różni się od zwykłej diety niskokalorycznej?

Dieta niskokaloryczna jest to dieta o dobowym deficycie energetycznym rzędu 500-1000 kcal. Natomiast dieta bardzo niskokaloryczna - VLCD, czyli Very Low Calorie Diet, dostarcza dziennie dużo mniej energii. Jej kaloryczność wynosi poniżej 800 kcal. dziennie, podczas gdy przeciętnie dziennie spożywamy ok. 2500-3000 kcal. Produkty VLCD to produkty bardzo niskiej zawartości kalorii. Co jest szczególnie ważne, zawiera one wszystkie niezbędne dla organizmu składniku odżywcze: białko, kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Z tego względu dieta VLCD może być stosowana jako pełnowartościowe całodniowe wyżywienie. Jest też wygodna w zastosowaniu. Gotowe produkty należy wymieszać lub zmiksować z wodą, aby otrzymać bardzo niskokaloryczny, ale pełnowartościowy posiłek.

 

Czy w przypadku produktów VLCD ważne jest, że posiadają badania kliniczne?

Zdecydowanie tak. Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania produktów diety VLCD powinny być udokumentowane badaniami klinicznymi. 

 

Komu można polecić dietę VLCD, a dla kogo jest ona niewskazana? 

Dieta VLCD jest dietą restrykcyjną. Tego typu diety przeznaczone są dla osób z otyłością oraz takich, które nie uzyskują efektów leczenia stosując wyłącznie dietę niskokaloryczną. Osoby z nadwagą oraz tendencją do okresowych zwyżek masy ciała mogą stosować produkty VLCD łącząc je z dietą konwencjonalną. Osoby będące na diecie odchudzającej lub pragnące utrzymać swoją masę ciała, mogą zastępować produktami VLCD pojedyncze posiłki i łączyć je z konwencjonalnym niskokalorycznym pożywieniem. Można więc zastąpić 1-3 posiłków dziennie koktajlem lub zupą VLCD, pamiętając, że w ciągu dnia należy spożywać łącznie 5 posiłków.

Dieta VLCD nie może być stosowana przez:

  • dzieci, 
  • młodzież, 
  • osoby powyżej 75 roku życia, 
  • kobiety ciężarne i matki karmiące,
  • w przypadku zaburzeń odżywiania lub zaburzeń przemiany materii. 

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do stosowania diety VLCD są: 

  • ciężkie postacie zaburzeń rytmu serca, 
  • zaawansowana choroba niedokrwienna serca, 
  • hiperglikemia z ketozą, 
  • choroby przebiegające z utratą białka i elektrolitów, 
  • zespół Cushinga, 
  • toczeń rumieniowaty układowy, 
  • choroby psychiczne, 
  • epilepsja. 

Dodatkowo przestrzegam przed stosowaniem diet VLCD osoby cierpiące na dnę moczanową a także mające znacznie podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi, ponieważ szybka redukcja masy ciała, wynikająca ze stosowanie takiej diety, przyczynia się do ataków dny moczanowej. Ze względu na bardzo duży dzienny deficyt energetyczny, diety VLCD nie należy także stosować równocześnie z wzmożoną aktywnością fizyczną. 

 

Jakie są efekty stosowania diety VLCD? 

Podstawowym i oczekiwanym efektem diety VLCD jest skuteczna utrata masy ciała. Wraz z utratą kilogramów zmniejsza się hiperinsulinemia, poprawia się gospodarka lipidowa i węglowodanowa oraz obniża ciśnienie krwi, które często są efektem ubocznym otyłości. 

Jedną z bezpośrednich przyczyn nadmiernej ilości tłuszczu w ciele jest nieregularność w spożywaniu posiłków. Częstym powodem podawanym przez osoby otyłe jest pośpiech i brak czasu na przygotowanie posiłków. Tymczasem nieregularne jedzenie np. dwa razy dziennie sprzyja powstawaniu otyłości. Przyjęcie jednorazowo dużej ilości pokarmu powoduje zwiększone wydzielanie insuliny, co z kolei nasila lipogenezę. Produkty diety VLCD są szybkie i proste w przyrządzaniu, co ułatwia przygotowanie i spożywanie posiłków o regularnych porach oraz stosowanie diety redukującej masę ciała. Ważne jest, aby pamiętać o spożywaniu 5 posiłków dziennie.

 

Jak się odchudzać by uniknąć efektu jo-jo?

Leczenie otyłości opiera się na zastosowaniu diety redukującej masę ciała oraz utrzymaniu zredukowanej masy ciała. Każdy, kto kiedykolwiek się odchudzał wie, że najtrudniej jest utrzymać osiągnięte efekty. Dietę restrykcyjną VLCD należy stosować maksymalnie 3 tygodnie, chyba, że lekarz zdecyduje inaczej. Aby uniknąć efektu jo-jo, po okresie 3 tygodni konieczne jest stopniowe zwiększanie kaloryczności diety poprzez rozszerzanie jej o niskokaloryczne produkty konwencjonalne. Po kilkutygodniowym okresie stopniowego zwiększania kaloryczności należy zastosować niskokaloryczną dietę złożoną z naturalnych produktów spożywczych, o zmniejszonej ilości dobowej energii o około 500 kcal w stosunku do zapotrzebowania danej osoby. Po zakończeniu kuracji produktami VLCD niezbędna jest zmiana nawyków żywieniowych i zwiększenie aktywności fizycznej. Jest to konieczne, aby podtrzymać efekty kuracji.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.