Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Bóle stawów

Groźne bóle stawów

Maciej Pawlickidr Maciej Pawlicki,
ortopeda

Prawie 8 milionów Polaków ma problemy ze stawami. Lekarze biją na alarm. To efekt otyłości i braku ruchu.

 

Przede wszystkim duże obciążenia jakim każdego dnia są poddawane nasze stawy sprawia, że są wyjątkowo podatne na wszelkie kontuzje. Dlaczego? Bóle stawów to nic innego jak efekt uszkodzenia tkanki kolagenowej znajdującej się przy połączeniu kości.

 

Skręcona kostka?

Bóle stawów mogą mieć dwojakie podłoże.

  • Pierwsze to efekt np. skręcenia nogi lub wywichnięcia łokcia. Kiedy czujemy kłucie w stawie, to tak naprawdę efekt promieniście rozchodzącego się bólu. Doznana mechanicznie kontuzja (np. przemieszczenie rzepki) podrażnia receptory bólu, a te przekazują komunikat dalej. Niepoprawne przemieszczanie się uszkodzonej rzepki czy chrząstki wywołuje takie właśnie uczucie. Stąd powyższe urazy nie mają jednego źródła bólu, ale obejmują dane miejsce: kolano, łokieć, bark.
  • Drugim rodzajem bólu w stawach jest ten związany z ich zwyrodnieniem. Jego przyczyną jest nieprawidłowa budowa tkanki stawowej lub chrzęstnej. Nie odczuwamy go promieniście w jednym miejscu. Raczej ból towarzyszy podczas ruchu i doskwiera w kilku miejscach na raz. Stąd osoby, u których zaczyna się choroba zwyrodnieniowa stawów, narzekają na:
    • trudności w poruszaniu się,
    • zastane stawy po przespanej nocy,
    • charakterystyczne rwanie w trakcie chodzenia.
    W tym przypadku ból jest odczuwalny w kilku miejscach jednocześnie. Czasami chory wręcz narzeka na ogólne bóle pleców czy kolan.

 

Ulga dla mięśni

Podczas ćwiczeń mięśnie się kurczą, jednak jeśli zmuszamy je do zbyt wielkiego wysiłku, powstają w nich mikrouszkodzenia i może dojść do zapalenia mięśni. Jak przynieść ulgę obolałym mięśniom?

  • ciepło-zimno - mrożenie obolałych miejsc może pomóc, jednak wieczorem warto zażyć ciepłej kąpieli, która rozluźni mięśnie i zmniejszy ból oraz napięcie.
  • leki - mogą pomóc, ale wyłącznie te, które jednocześnie są przeciwbólowe i przeciwzapalne.
  • ćwicz dalej - ale wolniej i wykonując lżejsze ćwiczenia, unikając ruchów i pozycji wywołujących ból. Rozciąganie i spacery pomagają zmniejszyć sztywność mięśni bez ich nadwerężania.

Sportowcy do kontroli

Na poważne urazy najczęściej narażone osoby uprawiające wyczynowo sporty. W grupie największego ryzyka są piłkarze, siatkarze, koszykarze, tenisiści i narciarze. Najwięcej jednak kontuzji przypada w udziale amatorom, którzy chcą uprawiać jakąś dyscyplinę fizyczną. Zazwyczaj więcej w nich zapału niż wiedzy. Często przystępują np. do gry w piłkę nożną bez odpowiedniego przygotowania mięśni i stawów. A przecież w trakcie ruchu i towarzyszącemu mu wysiłku dochodzi do poważnych obciążeń. Lekceważona, a przez niektórych nawet wyśmiewana rozgrzewka, powinna być traktowana jako obowiązek. Tylko dzięki niej nasz organizm jest w stanie poradzić sobie ze sportowymi pułapkami.

 

Gdy boli kolano

Pierwszym objawem, który może świadczyć o urazie, jest dokuczliwy ból w kolanie. Nie ważne czy jest mocny czy słaby. Najważniejsze by go nie zlekceważyć. Jeśli nie minie po dniu czy dwóch, warto wybrać się do ortopedy. Jeśli czujemy, że ból nie jest zbyt dokuczliwy, wystarczy kupić w aptece rozgrzewającą maść. Szczególnie polecane są te na bazie wyciągów z arniki. Poważniejsze kontuzje (naderwanie wiązadeł, uszkodzenia łękotki czy zwichnięcia rzepki) wymagają szybkiej interwencji specjalisty.

 

Obolały łokieć?

Dokuczliwe bywają urazy stawów łokciowych, a dotyczą najczęściej tenisistów. Często nieodpowiednio dobrana rakieta czy nieprawidłowe uderzenia powodują dotkliwe bóle. Dolegliwości tego typu dotyczą zarówno zawodowych graczy, jak i amatorów. Najlepiej przy uporczywym bólu skonsultować się z lekarzem. Wykona on potrzebne badania i skieruje na prześwietlenie. Sami nie jesteśmy w stanie ocenić na ile kontuzja jest poważna. Czasami nawet niewielki ból może być objawem początków poważnego schorzenia.

 

Częściej chorują starsi

Osoby w podeszłym wieku często mają problemy ze stawami biodrowymi. Zwykle kończy się to interwencją chirurgiczną. Tego typu schorzeniom sprzyja:

  • nadwaga,
  • nieodpowiednie obuwie,
  • brak ruchu.

Lekarze od dawna zalecają osobom po 50. roku życia aktywny tryb życia. Specjalnie dobrane zestawy ćwiczeń korzystnie wpływają na ruchomość stawów, co pozwala jeśli nie uniknąć kłopotów, to na pewno znacznie je zmniejszyć.

 

A może reumatyzm?

Problemy ze stawami odczuwają także osoby, którym doskwiera reumatyzm. Często mają oni uczucie „rwania” w kolanach czy dłoniach, kiedy zmienia się pogoda. Na to zjawisko mają wpływ:

  • ciśnienie atmosferyczne,
  • wilgotność powietrza.

Kiedy jest np. gwałtowny spadek ciśnienia, zmniejsza się elastyczność tkanki w stawach. Chory odczuwa coś w rodzaju „nienasmarowanych” stawów. Inaczej rzecz się ma w przypadku deszczu. Zwiększająca się wilgotność powietrza powoduje napęcznienie tkanki. Wtedy pacjenci skarżą się na opuchnięte stawy i trudności w całkowitym zgięciu nóg w kolanach czy nadgarstkach. Stąd zazwyczaj osoby starsze dobrze wiedzą, kiedy należy mieć przy sobie parasol, bo zbiera się na deszcz.

Przeczytaj również: Choroba zwyrodnieniowa stawów

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: wloska , Data wysłania: 2011-06-28

Mnie na szczęście na wszelkiego rodzaju bóle stawów czy to wywołane kontuzja czy zwyrodnieniem stawu pomaga maść traumel. Łagodzi ból, jesli pojawia się opuchlizna czy wylew podskórny to szybko go niweluje.

Autor: katamaran , Data wysłania: 2011-06-29

Ja maści traumeels nigdy nie stosowałam, ale znam tabletki o takiej samej nazwie. Kiedyś przepisał mi je lekarz kiedy bolały mnie krzyże. Natomiast z bólami stawów od lat walczy moja mama. Nieraz ból jest tak silny, że biedaczce aż łzy lecą. Leczy się, pływa na basenie, stara się być aktywna fizycznie, ale i tak to niezbyt wiele daje :(

Autor: kieta , Data wysłania: 2011-09-11

Witam . w moim przypadku z kolanem jest tak .
Ok. 4 miesiecy temu wywróciłem sie na rowerze podpierając się lewą nogą i poczułem żę noga lekko poszła mi w druga strone niż normalnie ( bez złamania na szczęscie )
strzeliła tez dość mocno tak jak np palce niekiedy . Nie moge nogi całkowicie wyprostować , a gdy znowu się podepre tak samo jak wtedy cala historia się powtarza , wie ktoś co to możę byc ?? Jeśli tak to prosze o jakies wskazówki jak to wyleczyć . Inform. najlepiej napisać mi na gg 12632859

Autor: jhb , Data wysłania: 2011-10-04

witam.mam pytanie,mieszka u mnie dziadek ktory ma juz 87 lat i po ostaniein wizycie w szpitalu lezał 9 dni. po wyjsciu dostal skurczu miesni i nie moze wgl wyprostowac nog do konca czy da sie to jakos wytrenowac,rozmasowac zeby znow mogl stanac na nogi? bardzo prosze o odpowiedz

Autor: kasia , Data wysłania: 2013-02-07

Równie dobre jak rozgrzewanie (a niektórzy ortopedzi twierdzą, że nawet lepsze) jest... wymrażanie. Jestem żywym dowodem na to. Miałam takie bóle w stawach kolanowych i barkowych, że problemem było przeniesienie do polowy wypełnionego czajnika elektrycznego, by zalać 3 kubki herbaty.... Lekarka przepisała mi krioterapię miejscową, na szczęście gabinet rehabilitacyjny miałam pod nosem...Ulga natychmiastowa prawie, cudowne uczucie ulgi, jakby ból uciekał przed zimnem...Dodatkowo wzięłam trzy serie vitala3, suplementu diety z kolagenem odbudowującym tkankę chrzęstną. To też pomogło. kolana nie skrzypią tak jak kiedyś. No i po całej tej kuracji zaczęłam się nieco więcej ruszać. Niby nic wielkiego, ale wysiadam z tramwaju 3 przystanki wcześniej i idę sobie do domu spacerkiem. Potem jeszcze spacer wieczorny z psem. Jak jest dobra pogoda to nawet dobrą godzinę sobie chodzimy. Jak paskudna to intensywniej ale krócej. Latem rower, żeby nie przeciążyć stawów. I jest dobrze.

Autor: Echidna , Data wysłania: 2015-04-06

No cóż, ból kolan może skutecznie odebrać chęć do życia. Nauczona doświadczeniem, polecam jak najszybciej zapisać się do specjalisty zanim ból się pogłębi. Niestety w Polsce nie ma aż tak wielu specjalistów zajmujących się głównie kolanami, więc musiałam jechać do Poznania do dr. Piotra Krawczuka. Wiadomo, taki zabieg nie jest tani (ale i tak nieco tańszy niż w innych ośrodkach), ale luksusowa klinika, nowoczesny sprzęt i oczywiście końcowy efekt mogą to wynagrodzić.

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.

Fotografia tytułowa: © Ivan Pavlisko | Dreamstime.com