Jesteś tutaj: Strona główna / Dieta /
Sól jodowana

Jod

Monika Kamińskamgr inż. Monika Kamińska,
dietetyk, specjalista żywienia

To jeden z mikroelementów nieodzownych dla normalnego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Jest on niezbędnym składnikiem do wytwarzania hormonów tarczycy, które regulują przemianę materii i pracę układu nerwowego.

 

Niedobór jodu wpływa bardzo niekorzystnie na nasze zdrowie. Powoduje przerost i niedoczynność tarczycy z wszystkimi tego konsekwencjami. Może także dochodzić do zaburzeń rozrodczości.

 

Prosto z morza

W warunkach naturalnych jod występuje w wodzie, powietrzu, glebie oraz produktach żywnościowych powstałych z roślin uprawianych na tejże glebie. Bogate w jod są tereny nadmorskie, ubogie zaś górskie. Poza obszarem nad samym Bałtykiem Polska nie ma zbyt dużo tego pierwiastka. A i nad morzem jego zawartość w powietrzu jest różna, waha się w zależności od pogody, głównie wiatrów.

Nasz organizm zaopatrujemy zatem w jod przede wszystkim poprzez wodę pitną i pożywienie. Szczególnie dużo zawierają go produkty "morskie", np. morskie ryby:

  • dorsze,
  • makrele,
  • śledzie.

Niestety ryby na polskich stołach pojawiają się nadal zbyt rzadko.

 

A może dosolić?

Aby zapobiec chorobom wynikającym z niedoboru jodu i niedoczynności tarczycy. dodaje się ten pierwiastek do żywności. W wielu krajach jodowana jest sól, niekiedy woda czy nawet pieczywo.

Z tej popularnej metody uzupełniania jodowych niedoborów korzysta się również w Polsce. Już od kilku lat obowiązuje u nas rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie. Na jego podstawie prowadzi się obowiązkową profilaktykę jodową, co w praktyce oznacza dodawanie jodu do soli kuchennej.
Sól wzbogaca się jodkiem potasu lub jodanem potasu (nie dotyczy to soli przeznaczonej do przetwórstwa spożywczego). Dzięki temu prostemu zabiegowi można zapobiec wielu skomplikowanym schorzeniom wynikającym z braku tego cennego dla nas mikroelementu.

Przeczytaj także:

  • Zdrowa żywność

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.