Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Prawda i mity o katarze

Katar - prawdy i mity

Robert Szamborskidr Robert Szamborski,
laryngolog

„Leczony czy nie, katar trwa 7 dni”, „na katar nie można się zaszczepić”, „katar przenosi się drogą powietrzno-kropelkową” - o prawdach i mitach dotyczących kataru: skąd się bierze, jak go leczyć i jak mu zapobiec, mówi dr Robert Szamborski.

 

Czy to prawda, że katarem można zarazić się nawet poprzez podanie ręki osobie chorej?

PRAWDA. Zarazić się katarem jest niezwykle łatwo. Rozprzestrzenia się on drogą powietrzno–kropelkową podczas kontaktów z osobami zakatarzonymi: w trakcie rozmowy, przy podawaniu ręki lub po prostu przez przebywanie w jednym pomieszczeniu z chorym. Przeziębienie jest chorobą zakaźną, a wirusy, przenoszone na rękach i twarzy, są aktywne przez kilka godzin. Dlatego należy pamiętać o częstym myciu rąk i higienie osobistej jako działaniach profilaktyczno-leczniczych.

 

Profilaktyka jest bardzo istotna w walce z przeziębieniami, ale na katar nie można się zaszczepić.

PRAWDA. Nie istnieje szczepionka umożliwiająca zapobieganie przeziębieniom. Także przebycie kataru nie daje żadnej odporności na kolejne zachorowanie.

 

A co ze starym porzekadłem, że „katar leczony czy nie, zwykle trwa 7 dni”?

FAŁSZ. Stan zapalny błon śluzowych nosa, wywołujący katar, utrzymuje się zazwyczaj 5-7 dni. Wiele osób twierdzi, że walka z katarem jest beznadziejna i należy go po prostu przeczekać. Jednak w rzeczywistości nieżytu nosa nie można lekceważyć i należy z nim walczyć. Twierdzenie, że katar leczony i nieleczony trwa tydzień lub siedem dni, nie jest prawdziwe. Coraz więcej osób cierpi z powodu nieżytu nosa okresowo przez cały rok. Trzeba pamiętać, że jest to uciążliwe nie tylko dla osoby cierpiącej, lecz także dla otoczenia.

 

Czy w związku z tym zaniedbany katar może prowadzić do poważniejszych powikłań?

PRAWDA. Choć katar wydawać się może banalną chorobą, nie należy go lekceważyć. Mimo że najczęściej ma łagodny przebieg, bywa groźny dla noworodków oraz dzieci do drugiego roku życia. Łączy się bowiem z utrudnieniem oddychania, połykania i ssania oraz łatwo przenosi się przez trąbkę słuchową, wywołując stany zapalne uszu, a w konsekwencji niedosłuch. Również u starszych dzieci i osób dorosłych nieleczony katar może być przyczyną poważniejszych komplikacji zdrowotnych: przechodzi w stan przewlekły, powoduje zapalenie zatok przynosowych, uszu, lub prowadzi do poważniejszych powikłań, takich jak zapalenie oskrzeli i płuc. Do zakażenia wirusowego może się dołączyć zakażenie bakteryjne. By nie doszło do tych powikłań, konieczne jest dokładne i prawidłowe oczyszczanie nosa oraz stosowanie odpowiednich leków.

 

Czy leczenie kataru można wspomóc metodami domowymi?

PRAWDA. Jest wiele domowych sposobów praktykowanych w leczeniu kataru.

  • ogólnie stosowane inhalacje sodowe z dodatkiem ziół np. rumianek, lipa, mięta,
  • okłady z geranium, olejku kamforowego na klatkę piersiową,
  • kąpiele ziołowe,
  • stosowanie paramedycznych preparatów jak np.: wdychanie chrzanu, czosnku, kropli miętowych, herbata z majerankiem,
  • nawilżanie powietrza w pomieszczeniach z domieszką olejków eterycznych.

Należy pamiętać, że są to metody, które nie są szkodliwe i mogą przynieść ulgę, jednak ich skuteczność jest ograniczona. Natomiast skuteczny lek eliminuje mechanizm wywołujący katar.

 

Rodzaj wydzieliny podczas kataru może lekarzowi pomóc w zdiagnozowaniu przyczyny i doborze leków

PRAWDA. Dla lekarza wydzielina z nosa jest bardzo ważnym symptomem. Jej obecność nie zawsze musi świadczyć o przeziębieniu. Wiele schorzeń chorobowych może objawiać się także wyciekiem z nosa. Warto przypomnieć, że nawet podczas przeziębienia charakter wydzieliny się zmienia. Z wodnistej i przeźroczystej, z czasem staje się gęsta i matowa jako skutek zmian procesów zapalnych, przebiegających w błonie śluzowej.

Przeczytaj także:

  • Katar - skąd się bierze i jak go leczyć?
  • Otrivin Duo - skuteczny lek na zatkany nos.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.