Jesteś tutaj: Strona główna / Dzieci /
Lęk przed szkołą

Lęk przed szkołą

Katarzyna Schmidtdr Katarzyna Schmidt,
psycholog psychoterapeuta

Problemy z porannym wstawaniem, osowiałość, milczenie - to pierwsze objawy u dzieci, które nie chcą chodzić do szkoły. Można im pomóc, niestety jest to praca nie tylko dla rodziców, ale również dla wychowawcy i często psychologa.

 

Kiedy małe dziecko nie chce i iść do szkoły, nie należy go zmuszać. Warto wtedy z maluchem porozmawiać szczerze i poznać przyczyny.

 

Rodzice, negocjujcie!

Czasami za taki stan dziecka odpowiedzialność ponosi rodzina, nie tylko rodzice, ale również dziadkowie, ciocie lub rodzeństwo. Wpajanie dziecku już od najmłodszych lat zasad rywalizacji, może odbić się na jego samopoczuciu i wynikach w nauce.

Dysleksja

To specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu u dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym. Spowodowane są zaburzeniami niektórych funkcji poznawczych, motorycznych i ich integracji, uwarunkowanymi nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego.

W literaturze europejskiej podaje się, że dzieci te stanowią 10-15% uczniów, w tym 4% to przypadki bardzo nasilonych trudności, które można byłoby określić nazwą głębokiej dysleksji.

Badania w Polsce określają odsetek dysleksji na 9-10%. Dzieci z takimi problemami im wcześniej zostaną objęte opieką, tym większe szanse, aby zapobiec ich trudnościom szkolnym.

Objawy dysleksji

Specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu ujawniają się dopiero w szkole, podczas gdy już w okresie przedszkolnym można zauważyć objawy, które cechują tzw. dzieci ryzyka dysleksji: opóźniony rozwój mowy; mała sprawność i koordynacja ruchów podczas zabaw ruchowych, samoobsługi, rysowania i pisania (brzydkie pismo); wadliwa wymowa, trudności z wypowiadaniem złożonych słów, błędy gramatyczne; trudności z różnicowaniem głosek podobnych oraz z wydzieleniem sylab, głosek ze słów i ich syntezą; trudności z wykonywaniem układanek i odtwarzaniem wzorów graficznych; oburęczność; mylenie prawej i lewej ręki; trudności w czytaniu pomimo dobrej inteligencji oraz braku zaniedbania środowiskowego i dydaktycznego; trudności z opanowaniem poprawnej pisowni: pismo zwierciadlane, mylenie liter podobnych pod względem kształtu (p-b-d-g), liter odpowiadających głoskom zbliżonym fonetycznie, opuszczanie liter, błędy ortograficzne pomimo znajomości zasad ortografii.

Kiedy dziecko jest chwalone w przedszkolu za swoje osiągnięcia, a w szkole ma problemy z pisaniem to już pierwszy sygnał dla rodziców. Nie należy wtedy ucznia porównywać do starszego rodzeństwa lub rówieśników. Trzeba spokojnie pomagać mu w lekcjach. Jednak nie powinno się stać nad nim i pilnować każdej litery, którą zapisuje. Dajmy takiemu dziecku czas na odrabianie lekcji. Dla malucha wystarczy godzina lub dwie, żeby poradził sobie z pracą domową. Potem rodzice mogą zacząć z dzieckiem omawiać pewne błędy.

 

Nauczyciel doradzi

Kiedy nasze próby rozmowy z dzieckiem nie dają rezultatu, warto się przejść do szkoły. Wychowawca klasy będzie się orientował, dlaczego dziecko ma problemy. Być może jest wyśmiewane przez rówieśników lub zbyt mocno ganione przez nauczyciela.

Często rodzice nie mają zbyt dużego wpływu na to, co dzieje się w szkole. W takich sytuacjach pomocna będzie współpraca z wychowawcą. To on może powstrzymać rówieśników od złośliwości. Zacznie też zwracać na nasze dziecko większą uwagę i pomoże mu w jego problemach.

 

Specjalista potrzebny

Jeśli okazuje się, że nasze dziecko sepleni, jąka się lub ma problemy z czytaniem, można mu pomóc. W takich przypadkach należy się zwrócić do specjalisty. Logopeda, laryngolog lub neurolog zdiagnozuje problemy, które ma uczeń. Już samo stwierdzenie jakiejś wady pomoże dziecku w nauce. Dodatkowa praca z lekarzem może okazać się pomocna w zwalczeniu problemy. Jednocześnie będzie to sygnał dla rodziców lub nauczycieli, jak powinni zareagować. Być może wystarczy, aby dziecko nosiło okulary lub zostało przesadzone do pierwszych ławek w klasie.

Czasami jednak warto wybrać się z dzieckiem do psychologa. Specjalista wytłumaczy maluchowi, jak powinien reagować na swoje problemy i jak może je przezwyciężyć.

Przeczytaj także:

 

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.