Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Olej z kryla

Olej z kryla

Wbrew powszechnej opinii, najlepsze kwasy omega-3 nie pochodzą z tłustych ryb morskich i pozyskiwanych z nich olejów oraz tranu. Duże zanieczyszczenia związkami rtęci i dioksyn, które gromadzą się  w rybach z mórz europejskich i arktycznych, spowodowały poszukiwania alternatywnych źródeł tych zdrowych kwasów tłuszczowych. Ich najczystszą i najlepiej przyswajalną formę odkryto w oleju z kryla - niewielkiego skorupiaka, który żyje w krystalicznie czystych wodach mórz polarnych.

 

- Kwasy tłuszczowe omega-3 to ważne składniki błon komórkowych i związki niezbędne do powstania wielu innych substancji. Organizm ludzki nie jest zdolny do wytworzenia wszystkich kwasów tłuszczowych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a przede wszystkim: kwasu linolowego (LA) z grupy omega-6 oraz alfa-linolenowego (ALA) z grupy omega-3. Te dwa kwasy muszą być dostarczone z pożywieniem i dlatego nazywają się „niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi” (NNKT) - tłumaczy dr n. Med. Agnieszka Jarosz, Kierownik Centrum Promocji Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej przy Instytucie Żywności i Żywienia, lekarz chorób wewnętrznych.

 

Czy wiesz, że…

Zainteresowanie niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi (NNKT) pojawiło się po tym, jak spostrzeżono, że wśród Eskimosów, pomimo wysokotłuszczowej diety, bardzo rzadko występują kłopoty sercowo – naczyniowe. Natomiast pozbawieni tradycyjnego pożywienia emigranci eskimoscy, równie często jak Europejczycy, zapadali na choroby cywilizacyjne. Od czasu spostrzeżenia i zbadania takiej zależności, korzyści wynikające ze stosowania NNKT w codziennej diecie, a także w profilaktyce układu krążenia, zostały udokumentowane i dowiedzione.

Olej z kryla - więcej niż tran

Kryl to mały skorupiak przypominający krewetkę, który żyje w ławicach liczących milion osobników na metr sześcienny i osiągających nawet 6 km długości. Olej z kryla antarktycznego (Euphausia superba) charakteryzuje się bardzo dużą zawartością niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych EPA i DHA w formie fosfolipidów. Oznacza to, że są one lepiej przyswajalne przez organizm w porównaniu z olejem rybim, zawierającym kwasy omega-3 w postaci trójglicerydów. Kwasy tłuszczowe EPAi DHA jako fosfolipidy całkowicie rozpuszczają się w wodzie, są lekkostrawne i nie pozostawiają rybiego posmaku. Ponadto olej z kryla jest bogaty w astaksantynę - najsilniejszy antyutleniacz, jaki możemy dostarczyć organizmowi do walki z wolnymi rodnikami, stanowiącymi przyczynę wielu niekorzystnych procesów w organizmie (w tym utlenienia złego cholesterolu (LDL) ). Ta „królowa karetonoidów” jest 800 razy aktywniejsza niż koenzym Q10, 500 razy silniejsza od witaminy E oraz 40 razy skuteczniejsza niż beta-karoten!

- Kwasy omega-3 powinny być uzupełniane przez te osoby, które nie jadają regularnie ryb i owoców morza (rzadziej, niż jedną porcję tygodniowo). Dotyczy to szczególnie ludzi o wyższym ryzyku chorób serca, układu krążenia. Dieta bogata w kwasy omega-3, szczególnie DHA, poprawia koncentrację i wpływa korzystnie na nastrój. Dodatkowo jest w stanie polepszyć ukrwienie nerwu wzrokowego oraz opóźnić procesy starzenia. Bardzo istotnym działaniem jest bezpośredni wpływ kwasów omega-3 na obniżenie trójglicerydów i cholesterolu – mówi dr n. Med. Agnieszka Jarosz.

Pochodzący z ekologicznych źródeł, w 100% czysty i niezniszczony przez przetwarzanie olej z kryla arktycznego zawarty jest m.in. w suplemencie diety O-Krill 3TM.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.