Jesteś tutaj: Strona główna / Senior /
Refundacja wydatków na sprzęt rehabilitacyjny

Pieniądze na rehabilitację

Zofia SpytekZofia Spytek,
pracownik socjalny

Osoby niepełnosprawne i chore mają prawo do refundacji kosztów zakupu potrzebnych im urządzeń rehabilitacyjnych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, oczywiście tych objętych refundacją.

 

Aby skorzystać z zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego należy przede wszystkim uzyskać od upoważnionego lekarza zlecenie na niezbędne zaopatrzenie (np. ortopeda, laryngolog, lekarz pierwszego kontaktu). Następnie osoba uprawniona, udaje się do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w celu rejestracji. NFZ wydaje kartę zaopatrzenia w środki ortopedyczne i pomocnicze oraz informuje o placówkach realizujących dane środki. Pacjent w danym punkcie realizuje swoje zlecenie. 

 

Sprzęt również na własność

W przypadku, gdy cena przedmiotu ortopedycznego, środka pomocniczego jest wyższa niż limit, różnicę pokrywa uprawniony. Przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze przyznawane są uprawnionym na własność. Ponowne przyznanie zaopatrzenia może nastąpić po upływie okresu wskazanego przez Ministra Zdrowia.

Można nabyć pełnopłatnie (z pominięciem refundacji ze strony NFZ) zlecony przedmiot u wybranego przez siebie producenta. Przed zakupem najlepiej zasięgnąć rady lekarza specjalisty lub rodzinnego, ponieważ każdy z potrzebnych produktów musi być dobrze przystosowany do rodzaju dolegliwości i potrzeb osoby uprawnionej. Należy przy tym pamiętać, że osoba uprawniona, która zrealizowała zaopatrzenie na własny koszt, nie ma prawa do zwrotu poniesionych na ten cel wydatków! Sprzęt rehabilitacyjny można również wypożyczyć. Wtedy za taką usługę płacimy z własnej kieszeni i możemy ewentualnie starać się o dofinansowanie.

Inwalidom wojennym i wojskowym po okazaniu legitymacji inwalidy wojennego lub wojskowego, przysługuje zaopatrzenie bezpłatnie do wysokości obowiązującego limitu na podstawie odpowiedniego zapisu na zleceniu, dokonanego przez lekarza upoważnionego do wystawienia zlecenia. 

 

Jak wypożyczyć w MOPS

Najpierw należy dowiedzieć się w wypożyczalni MOPS (telefonicznie lub osobiście) czy dany sprzęt znajduje się na stanie. Aby wypożyczyć potrzebne jest zaświadczenie od upoważnionego lekarza. Z tym dokumentem należy udać się do wypożyczalni. Tam ustala się wysokość kaucji za dany sprzęt. Pieniądze wpłaca się w kasie MOPS lub na konto. Z dowodem wpłaty pacjent zgłasza się do wypożyczalni. Sprzęt jest wydawany na pół roku, z możliwością przedłużenia. To daje pacjentowi czas na rozpoczęcie starań o przyznanie takiego sprzętu z NFZ.

Przeczytaj też:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.

Fotografia tytułowa: © Dean Mitchell | Dreamstime.com