Jesteś tutaj: Strona główna / Dzieci /
Pierwsze zęby u dziecka

Pierwsze zęby u dziecka

Bartosz Matuszewskidr nauk med. Bartosz Matuszewski,
lekarz stomatolog

Coraz więcej dzieci ma wady zgryzu i wymaga korekcji aparatami ortodontycznymi. Skąd takie zjawisko?

 

Wady wrodzone zgryzu występują rzadko, większość niestety powstaje wskutek nieprawidłowego żywienia dziecka, nawyków ssania przez niego palca i nadużywania smoczka. Niemowlęta karmione piersią i wychowywane bez smoczka nie mają problemów ze zgryzem!

Ważne jest także układanie dziecka do snu. Powinno ono sypiać na płaskim posłaniu w pozycji, w której broda nie styka się z klatką piersiową. Należy również zwracać uwagę na to, jak dziecko oddycha podczas spania. U dziecka, które ma utrudnione oddychanie przez nos, szczęka i żuchwa znajdują się w niewłaściwym położeniu, utrwalając nieprawidłowy zgryz.

 

Zanim wyrosną ząbki

Z przeprowadzonych badań wynika, że wady zgryzu mogą powstawać zanim pokażą się pierwsze zęby u dziecka. Dlatego niemowlę powinno być również pod tym kątem obserwowane przez pediatrę. Przecież zęby mleczne wyrzynają się do trzeciego roku życia i do tego czasu wiele można zdziałać. Niestety, matki są przekonane, że wada pojawia się dopiero wtedy, kiedy zaczynają rosnąć zęby stałe. Karmią więc dzieci papkami ze słoiczków, miksują zupki, owoce, warzywa, pozbawiając w ten sposób pociechy możliwości gryzienia pokarmu.

 

Niezbędny ortodonta

Im wcześniej, tym lepiej powinien zbadać naszą pociechę ortodonta. Ale to teoria. Korygowanie wady wymaga noszenia aparatu ortodontycznego, a u kilkuletnich dzieci może to być niebezpieczne. Dzieci są bardzo w tym wieku ruchliwe, biegają, bawią się, mogą połamać aparat i zadławić się jakąś jego częścią. Wskazane są natomiast ćwiczenia korygujące, np. mioterapia. Polega ona na wysuwaniu żuchwy do przodu i odpowiednim układaniu języka na podniebieniu.

 

Próchnica, a wady zgryzu

W przekonaniu rodziców zęby mleczne i tak wypadną, nie warto więc ich leczyć. Niestety to właśnie na tych zębach utrwala się prawidłowe ustawianie żuchwy do szczęki. Jeśli dziecko z powodu próchnicy traci zęby mleczne zbyt wcześnie, ustawienie to jest zaburzone. W takim przypadku istnieje większe prawdopodobieństwo, że zęby stałe będą wymagały zdecydowanej korekcji aparatem ortodontycznym.

Przeczytaj także:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: salangana , Data wysłania: 2012-01-22

Czy wada zgryzu może powodować problemy z mówieniem? A co oznacza, jeśli 3,5 latka często "drapie się" w dziąsła od wewnątrz i mam wrażenie, że zaraz coś jej tam zacznie wyrastać? Poza tym córka mówi, ale ponieważ jest dwujęzyczna (i była wcześniakiem), nie jest to zbyt zrozumiałe, oprócz krótszych poprawnych zdań.

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.