Jesteś tutaj: Strona główna / Natura /
Pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa)

Pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa)

Natura specjalnie dla kobiwet

Cimicifuga racemosa (lub Actaea racemosa) to znana od wieków roślina lecznicza. W języku niemieckim nosi nazwę “korzeń kobiet”. Roślina ta pochodzi z Kanady i USA, obecnie występuje też w Europie i Azji Północnej. Surowcem farmaceutycznym jest wysuszone i pocięte kłącze, zawierające substancje aktywne, które jest zbierane w okresie dojrzałości owoców.

 

Historia 

Pluskwica była używana przez Indian  północnoamerykańskich oraz kolonizatorów przeciw wielu chorobom m.in. na dolegliwości kobiece i podczas porodu. Tradycyjne obszary zastosowań obejmowały również schorzenia reumatyczne, neurologiczne, internistyczne.

Najstarszy wzmianka o Cimicifuga racemosa pochodzi z roku 1680. Roślina została tam nazwana “Christophoriana canadensis”, co doprowadziło do powstania nieużywanego dziś określenia “Ziele Krzysztofa”. W roku 1729 była uprawiana w pierwszym amerykańskim ogrodzie botanicznym Johna Bartrama. Do wskazań leczniczych kwalifikowano choroby neurologiczne, ale również schorzenia ginekologiczne.

W 1956 roku po raz pierwszy wyciąg z rośliny zostaje wprowadzony do sprzedaży w Niemczech. Wkótce opublikowane zostają wyniki z doświadczeń ze standaryzowanym wyciągiem, które potwierdzają skuteczność i tolerancję w leczeniu objawów towarzyszących menopauzie.

 

Mniej  uderzeń gorąca w czasie menopauzy

Uderzenia gorąca są najczęstszym i jednym z najbardziej uciążliwych objawów w menopauzie. Odczuwa je aż 75% kobiet w tym okresie. Ilość takich uderzeń gorąca waha się od kilku do kilkunastu w ciągu dnia. Powodują one charakterystycze dla tego okresu dolegliwości takie jak: zaburzenia snu, zmęczenie, złe samopoczucie. 

Współczesne badania kliniczne dowodzą skuteczności Pluskwicy groniastej w terapii objawów towarzyszących menopauzie. W ostatnich latach przeprowadzono liczne badania kliniczne wyciągiem z tej rośliny, które potwierdzają skuteczność wyciągów z Cimicifuga racemosa zarówno w porównaniu do placebo, jak i konwencjonalnej hormonoterapii zastępczej. Po trzech miesiącach terapii lekiem zawierającym cimicifugę odnotowano spadek o ponad 50% ilości uderzeń gorąca w grupie kobiet stosujących preparat.

 

Dla kobiet zagrożonych nowotworem

Substancje aktywne zawarte w wyciągu z Cimicifugi to nie fitoestrogeny, lecz związki działające na ośrodkowy układ nerwowy. Badania nad Pluskwicą wykazują, że zawarte w niej składniki aktywne łączą się z receptorami estrogenowymi w kościach i układzie sercowo-naczyniowym, ale nie powodują zmian związanych z aktywowaniem receptorów estrogenowch w błonie śluzowej macicy i piersiach. Z tego powodu, w odróżnieniu od produktów sojowych czy z czerwonej koniczyny zawierających fitoestrogeny, cimicifuga może być stosowana u kobiet, które nie mogą przyjmować hormonów – np. osób zagrożonych nowotworem.

Najnowsze badania pokazują, że kobiety zagrożone rakiem piersi lub trzonu macicy powinny raczej sięgać po leki z Cimicifuga racemosa, a nie sojowe. Są dla nich bezpieczniejsze, gdyż Pluskwica nie wpływa na aktywność receptorów estrogenowych występujących w gruczołach piersiowych i śluzówce macicy. Dlaczego tak się dzieje? Otóż substancja zawarta w tej roślinie nie jest fitoestrogenem, lecz roślinnym, selektywnym modulatorem receptora estrogenowego fito- SERM.

SERM (Selective Estrogen Receptor Modulators) to substancje estrogenopodobne, które selektywnie oddziałują na receptory estrogenowe w tkankach. Niektóre z nich działają dokładnie jak estrogen na wszystkie receptory estrogenowe, inne działają na wszystkie receptory estrogenowe zupełnie przeciwnie niż estrogen, a są także takie, które łączą się wybiórczo jedynie z niektórymi receptorami. Okazuje się na przykład, że łączą się z receptorami estrogenowymi w kościach i układzie sercowo-naczyniowym, a nie wywołują reakcji receptorów estrogenowych w macicy i piersiach. W wyniku tej selektywności można działać korzystnie na jeden rodzaj tkanki (np. na kości), a wyeliminować z terapii działanie uboczne (np. na macicę). Dzięki temu selektywnemu działaniu substancje SERM zawarte w wyciągach roślinnych z Cimicifuga racemosa mają wysoki poziom bezpieczeństwa, co zostało potwierdzone w badaniach klinicznych.

 

Preparaty bezpieczne i sprawdzone

Światowa Organizacja zdrowia oraz Europejskie Naukowe Stowarzyszenie Fitoterapii (ESCOP - European Scientific Cooperative on Phytotherapy) potwierdziły skuteczność i bezpieczeństwo stosowania wyciągu z Pluskwicy groniastej w celu zmniejszania objawów menopauzy.

Standaryzacja wyciągów zapewnia niezmienną jakość wyciągu (powtarzalność składu i dawki), który na swej drodze od producenta do pacjenta podlega surowym kontrolom gwarantującym dobrą skuteczność i tolerancję, dlatego zawsze należy szukać preparatów standaryzowanych.

Potwierdzeniem zaufania, jakim darzą kobiety cimicifugę jest fakt że w Niemczech najpopularniejszy lek roślinny łagodzący dolegliwości związane z menopauzą - zawiera właśnie Cimicifugę. Stosuje go ponad milion kobiet rocznie.

 

Uwaga przy alergii na aspirynę i stosowaniu śordków antykoncepcyjnych

Cimicifuga zawiera niewielkie ilości kwasy salicylowego, więc wyciągów z tej rośliny nie mogą przyjmować osoby uczulone na aspirynę.

Preparaty z pluskwicy mogą zakłócać działanie hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych i hormonalnej terapii zastępczej.

 

Chińskie podróbki

Nie należy przyjmować preparatów niewiadomego pochodzenia, gdyż niektóre specyfiki zawierają wyciąg z chińskiej Cimicifugi (Cimicifuga foetida), która ma zupełnie inne właściwości i może być toksyczna.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.