Jesteś tutaj: Strona główna / Uroda /
Oparzenia słoneczne i inne problemy po opalaniu

Przedawkowane opalanie

Krystyna Królikowska-Błońskadr Krystyna Królikowska-Błońska,
dermatolog

Słońce ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, ale tylko wtedy, gdy jest stosowane w odpowiedniej dawce. Trzeba zatem korzystać z niego bardzo rozsądnie.

Przedawkowanie słońca i zbyt intensywne opalanie się może wywoływać wiele niepożądanych objawów. Do najbardziej niekorzystnych skutków nadmiernego plażowania należą:

 

Bolesne oparzenia

Poparzenie słoneczne to uszkodzenie skóry, które objawia się zaczerwienieniem i podrażnieniem. Ciało jest często pokryte bąblami, skóra piecze i swędzi jednocześnie. Po kilku dniach od wystąpienia pierwszych objawów zaczyna schodzić, co wygląda bardzo nieestetycznie. Do poparzenia najczęściej dochodzi u osób o bardzo jasnej karnacji, bo ich skóra zawiera mało melaniny, barwnika, który chroni przed szkodliwym promieniowaniem.

 

Co zrobić po przedawkowaniu słońca?

  • Weź chłodny prysznic.
  • Rób okłady z zimnego mleka, kefiru lub jogurtu. Ochłodzą one rozgrzaną skórę i właściwie ją nawilżą.
  • Smaruj skórę łagodzącymi kosmetykami.
  • Gdy odczuwasz silny ból, weź środek przeciwbólowy.
  • Pij dużo płynów i oczywiście chroń się przed słońcem.
  • Jeśli pojawi się wysoka gorączka, natychmiast zgłoś się do lekarza.

Udar słoneczny

Oprócz zmian skórnych, następstwem zbyt długiego przebywania na słońcu bywa udar słoneczny, zwany inaczej porażeniem słonecznym. Na ryzyko udaru narażamy się wtedy, gdy podczas upalnych dni nie nakrywamy głowy i pijemy za mało płynów.

Porażenie słoneczne objawia się:

  • bólem głowy,
  • zaczerwienieniem.

W cięższych przypadkach:

  • bladością twarzy,
  • obfitymi potami,
  • omdleniami lub dłuższą utratą świadomości,
  • nudnościami,
  • zaburzeniami równowagi,
  • płytkim i szybkim oddechem,
  • znacznie podwyższoną temperaturą ciała,
  • pojawiającymi się przed oczami mroczkami.

Udar słoneczny bywa groźny dla życia, dlatego ważna jest prawidłowa opieka nad osobą chorą. Jak należy wówczas postępować?

  • Wprowadź lub wnieś chorego do zaciemnionego, chłodnego i przewiewnego miejsca.
  • Rozepnij mu ubranie.
  • Stosuj chłodne okłady na głowę i klatkę piersiową.
  • Przytomnemu podawaj dużo schłodzonych napojów. Najlepiej wodę z dodatkiem niewielkiej ilości soli, sok owocowy, pomidorowy, bądź też zimną kawę lub herbatę.
  • Jeżeli osoba potrzebująca pomocy jest nieprzytomna, ułóż ją w tzw. pozycji bezpiecznej - bocznej ustalonej (powinna leżeć na lewym boku z podkurczoną lewą nogą, tak aby kolano było uniesione w górę, a stopa oparta o podłogę. Prawą dłoń musi mieć umieszczoną pod policzkiem, a głowę odciągniętą do tyłu).
  • Jeżeli osoba, której udzielasz pomocy, nie oddycha, przeprowadź sztuczne oddychanie do czasu, aż pojawi się lekarz.

 

Nieestetyczne przebarwienia

Często w wyniku zbyt intensywnego opalania się dochodzi do zaburzenia pracy melanocytów. Są to komórki odpowiedzialne za produkcję melaniny, barwnika skóry. Wówczas na ciele mogą pojawić się brzydkie przebarwienia. Plamy występują zazwyczaj w miejscach często odsłanianych: na twarzy, szyi i dłoniach. Poza tym promienie ultrafioletowe sprzyjają tworzeniu się piegów i pieprzyków. Pogłębiają też już istniejące przebarwienia.

  • Jeśli cierpisz na hormonalne zaburzenia (np. endometriozę lub zespół policystycznych jajników), nie przebywaj długo na słońcu.
  • Gdy masz skłonność do występowania plam i przebarwień, wychodząc na słońce, smaruj się preparatami z wysokim filtrem. W tym przypadku jednak najlepiej całkowicie zrezygnuj z opalania. Piękny odcień skóry uzyskasz stosując kremy samoopalające .
  • Jeśli jednak już pojawiły ci się na ciele przebarwienia, nie wpadaj w panikę. Z niewielkimi plamami na twarzy spróbuj poradzić sobie sama. Przygotuj w domu tonik cytrynowy, dodając do szklanki przegotowanej wody łyżeczkę soku z cytryny. Możesz również skorzystać z szerokiej oferty kremów wybielających, które kupisz w drogerii lub aptece (w ramce na poprzedniej stronie znajdziesz kilka propozycji).
  • Jeżeli przebarwienia są rozległe i bardzo widoczne, zgłoś się do lekarza dermatologa. Zbada cię przy pomocy specjalnej lampy Wooda, wytwarzającej fioletowe światło. Dzięki temu określi dokładnie rodzaj przebarwień i zaproponuje najlepszą metodę usunięcia ich.

 

Uważaj na fotostarzenie

Długotrwałe przebywanie na słońcu przyczynia się także do przedwczesnego starzenia się skóry. Winę za tzw. fotostarzenie ponoszą promienie UVA. Są one bardzo niebezpieczne i podstępne. Nie grzeją i nie zaczerwieniają skóry, więc skutki ich działania nie są widoczne od razu. Oddziałują one na głębokie warstwy naskórka i skóry właściwej, niszcząc komórki i przyczyniając się do powstawania wolnych rodników.

Zatem jeśli opalasz się zbyt intensywnie, za kilka lat grozi ci:

  • powstanie głębokich zmarszczek i bruzd,
  • skóra może stać się gruba, szorstka i sucha,
  • zdarza się, że dochodzi nawet do tak zwanego rogowacenia starczego lub słonecznego. Wówczas (najczęściej na skórze twarzy) pojawiają się drobne nawarstwienia rogowe o żółtobrunatnym kolorze, które zalicza się do stanów przedrakowych.

 

Groźny czerniak

Rak skóry to najpoważniejszy i najgroźniejszy w skutkach niekorzystny efekt opalania. Przyczyniają się do tego głównie promienie ultrafioletowe, które uszkadzają komórki skóry - keratynocyty (znajdujące się w skórze) i melanocyty (umiejscowione na granicy naskórka i skóry właściwej). Na ryzyko zachorowania narażone są szczególnie kobiety o jasnej karnacji, blond włosach i niebieskich oczach.

Podczas intensywnego przebywania na słońcu należy szczególnie przyglądać się skórze. Zaniepokoić powinny cię:

  • swędzenie, sączenie, krwawienie naskórka,
  • powstanie pieprzyka o średnicy większej niż 7mm (lub powiększenie się już istniejącego),
  • zmiana koloru znamienia,
  • stan zapalny.

Oczywiście, żaden z tych objawów nie musi świadczyć o chorobie, ale powinnaś wybrać się do lekarza, aby się upewnić. Im szybciej poznasz diagnozę, tym lepiej. Czerniak wykryty we wczesnym stadium jest prawie w stu procentach uleczalny. Wówczas organizm jest jeszcze w stanie poradzić sobie z chorymi komórkami, których jest niewiele. Jeżeli nie zgłosisz się w porę do specjalisty, komórki rakowe podwoją swoją liczbę.

Przeczytaj także:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: Pola , Data wysłania: 2010-05-26

Witam. Mam pewien problem . Kiedy mialam 17 lat dosc czesto i dlugo chodzilam na solarium bylo to nawet do 3 razy w tygodniu. Po dluzszym czasie korzystania z solarium moja opalenizna byla naprawde intensywna jednak po pewnym czasie zauwazylam ze mimo dalszego opalania sie moja skora zaczela coraz bardziej blednac a po wyjsciu z solarium skora przestala sie opalac. Moja skora ma teraz wiecej pieprzykow i malutkie przebarwienia w okolicach piersi. Dowiedzialam sie ze w mojej skorze zostala utracona melanina dlatego moja skora przestala reagowac na dzialanie lamp i zwykle slonce. Troche sie przestraszylam i na miejwiecej rok dalam sobie spokoj z opalaniem i bralam tabletki z beata karotenem. Mam jednak pytanie czy po jakis czasie odpoczecia od opalania sie ta melanina moze sie zregenerowac i moja skora znowu bedzie mogla normalnie sie opalac?? Czy s ana to jakies sposoby? Szukalam informacje w internecie na ten temat ale niestety bez skutku dlatego bylabym bardzo wdzieczna za pomoc!

Autor: Martusia , Data wysłania: 2010-07-26

czesc ja chodzilam na plaze przez 1 tydzien w dzien dzien i siedzialm dlugo wodzie opalilam sobie twarz na czerwono:( wstalam na drugi dzien rano zobaczylam w lusterku ze mam straszne bable na twarzy i strasznie mnie swedzialo teraz mam taka brzydka twarz a mam oiero 17 lat:( pomocy

Autor: szeryf , Data wysłania: 2010-11-21

witam ! ja mam dokladnie ten sam problem i to juz od kilku lat tylko ze dopiero teraz po przeczytaniu twojej wypowiedzi wiem w czym tkwi problem... tez kiedys opalalem sie pieknie na brazowa i z czasem zaczynalem opalac sie coraz slabiej i wkoncu calkiem moja skora przestala reagowac na promienie sloneczne lub solarium... nawet samoopalacz nic nie pomaga jak nie masz pod skora melaniny... mam pytanie czy dowiedzialas sie moze czy sa na to jakies srodki zaradcze ?? nie chce byc przez cale zycie blady i szukam jakiegos kola ratunkowego... niedlugo planuje sie wybrac do prywatnego dermatologa i mam nadzieje ze moze on mi to wyjasni bo u panstwowych lekarzy nie dowiedzialem sie kompletnie niczego... :(

Autor: ja , Data wysłania: 2011-06-01

jesli ktos ma taki problem jak w komentarzach powyżej przeczytajcie prosze przeslany przeze mnie link:

http://www.aktiv-press.2a.pl/pl/dermatologia/archive/summary/64361.html

najlepiej zgłosić sie szybko do dermatologa

Autor: Ala , Data wysłania: 2014-09-16

Witam! Mam ten sam problem co Państwo.przestałam się opalać, mam drobne przebarwienia koło piersi i więcej pieprzyków. Czy ktoś wie co to może być i w jaki sposób to uratować? Bardzo proszę o pomoc.

Autor: Aldona , Data wysłania: 2016-11-21

Ja już dawno wybiłam sobie z głowy solarium i intensywne opalanie się, nie tylko ze względu na oczy. A jak słońce, nawet zimą, to okulary z dobrymi szkłami i Starazolin niebieski. Jak dbać, to na całego ;)

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.