Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Spacer sposobem na nadciśnienie

Sposoby na nadciśnienie

Hanna Szela-Mrózdr Hanna Szela-Mróz,
internista, specjalista chorób wewnętrznych

Stosowanie leków nie wystarczy, aby obniżyć ciśnienie. Przede wszystkim należy zmienić tryb życia.

 

Warto pozbyć się nadwagi. Zdrowo możemy zrzucać ok 0,5 do 1 kilograma tygodniowo. Takie obniżenie masy ciała nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla naszego organizmu. Ważne, by robić to systematycznie i skutecznie, a nie radykalnie i sporadycznie.

Alkohol nie należy do przyjaciół ciśnienia. Jego ograniczenie może w znacznym stopniu obniżyć ciśnienie. Kobiety powinny na dobę maksymalnie wypijać do 20 gram alkoholu, a mężczyźni do 30 gram.

Rzuć palenie. To najlepszy sposób, aby twoja krew zaczęła swobodniej przepływać.

Sprzymierzeńcem dobrego poziomu ciśnienia jest ruch. Zacznij od półgodzinnych spacerów 2 razy w tygodniu. Po miesiącu zwiększ dawkę świeżego powietrza do 3, a nawet 4 razy w tygodniu.

 

Dieta na nadciśnienie

Unikaj soli. Staraj się obniżyć jej spożycie. Zrezygnuj z gotowych posiłków z dodatkiem glutaminianu sodu. Zapomnij o chipsach, sosach ze słoika czy zupach z torebki. Lepiej ogranicz jedzenie wędlin pakowanych próżniowo. Odpuść sobie gotowe mieszanki ziołowe na rzecz własnego miniogródka ziołowego na parapecie.

Leczenie nadciśnienia

Z farmakologicznych sposobów obniżenia ciśnienia najpopularniejsze są leki z poniższych grup:

  • Diuretyki - działają moczopędnie. W momencie kiedy zwiększa się wydzielanie wody i sodu, płynu w naczyniach krwionośnych jest mniej i ciśnienie tętnicze spada.
  • Beta-blokery - ich zadaniem jest odciążanie serca i układu krwionośnego. Osłabiają negatywny wpływ na nasz organizm stresu, wysiłku fizycznego czy zmęczenia. Efekt jest taki, że serce bije wolniej, a ciśnienie jest niższe nawet w kryzysowych sytuacjach.
  • Leki hamujące angiotensynę - powodują rozszerzenie tętniczek i obniżenie ciśnienia.
  • Antagoniści wapnia - hamują oddziaływanie wapnia w ściankach naczyń krwionośnych. Blokując kanały, którymi wapń wpływa do komórki, następuje zmniejszenie siły skurczu serca, rozszerzenia naczyń i spadku ciśnienia krwi.

Zmniejsz spożycie tłuszczów zwierzęcych, zwłaszcza tych zawierających kwasy nasycone:

  • mięso,
  • wędliny,
  • żółty ser,
  • pełnotłuste mleko,
  • smalec,
  • śmietana,
  • masło.

Jedz ryby. Co ważne - spożywaj je co najmniej trzy razy w tygodniu! Jedz dowolne gatunki, mogą być z puszki, na parze, wędzone czy marynowane. Byleby były!

Postaw na warzywa i owoce. Popularna zielenina skutecznie obniży poziom twojego ciśnienia. Jedz sałatki, warzywa na parze lub w formie chrupkiej. Ważne by dostarczyć organizmowi witaminy i sole mineralne w nieprzetworzonej formie. Unikaj smażonych czy gotowanych warzyw i owoców. Zazwyczaj po takiej obróbce termicznej z ich bogactwa pozostały dla twojego organizmu tylko szczątki z dobrodziejstwa natury.

Zamiast się denerwować, postaw na śmiech. Radość sprzyja twojemu krążeniu. Gdy dopada cię smutek lub stres - nie zajadaj go słodyczami czy przekąskami. Chrup migdały, orzechy i bakalie. Uśmiechaj się do ludzi. Zrób dla siebie coś przyjemnego. Rozpieszczaj się - idź do kina, na spacer, zrób sobie filiżankę zielonej herbaty. Pamiętaj, że na stres najlepsze jest hobby. Znajdź na nie czas.

Przeczytaj też:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: jub , Data wysłania: 2012-08-06

mam codziennie rano mierzone cisnienie 190/90 i puls 51 na/min choruje na dne moczanowa codziennie chodze na dlugie spacery aplikuje bisocard 0,25mg jak najlepiej obnirzyc cisnienie

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.

Fotografia tytułowa: © Arne9001 | Dreamstime.com