Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Uporczywy kaszel

Uporczywy kaszel

Grażyna Lewandowska-Piechdr nauk med. Grażyna Lewandowska-Piech,
specjalista medycyny rodzinnej

Kaszlemy kiedy chcemy pozbyć się nagromadzonej w górnych drogach oddechowych wydzieliny, gdy nas drapie w gardle lub gdy chcemy wykrztusić jakieś ciało obce. Czasami przyczyną mogą być też duszności. Jeśli kaszel nie jest jednorazowy tylko uporczywą i ciągłą dolegliwością, warto zastanowić się nad przyczyną. Tylko dobrze rozpoznane schorzenie może być szybko wyleczone.


A wbrew obiegowej opinii kaszel to nie choroba, a jedynie objaw czegoś zazwyczaj poważniejszego.

Z uporczywym kaszlem dobrze jest pójść do lekarza. Szczególnie wtedy, gdy trwa dłużej niż tydzień. Nieodpowiednio leczony może doprowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań. Do wizyty w przychodni należy się przygotować i umieć odpowiedzieć na kilka zadanych pytań. Doktor najprawdopodobniej będzie nas pytał o:

  • konsystencję tego co staramy się odkaszlnąć,
  • barwę wydzieliny,
  • czy kaszlowi towarzyszy suchość w gardle.

Warto wiedzieć

W gardle może nas drapać na dwa sposoby. Każdy z objawów zwiastuje inna chorobę i wymaga podania innych lekarstw.

  • Mokry kaszel
    Towarzyszy mu lepka, śluzowata wydzielina, może być ropna lub z domieszką krwi. Zazwyczaj pojawia się podczas infekcji (w jej późniejszej fazie). Nie należy się powstrzymywać od kaszlu lub wręcz wypluwania nagromadzonego śluzu. W ten sposób nasz organizm pozbywa się drobnoustrojów i bakterii. Pomocne będą syropy wykrztuśne. Obecnie w aptekach znajdują się preparaty odpowiednie do rodzaju kaszlu. Jeśli lekarz nie określił na recepcie syropu, najlepiej poprosić farmaceutę o syrop stosowny do objawów. Uwagą! Syropy wykrztuśne nie powinny być stosowane wieczorem. Mogą sprawić, że mokry, nadmierny kaszel będzie nas męczył przez noc i utrudniał sen.
     
  • Suchy kaszel
    Charakterystycznym jego objawem jest świst wydobywający się z gardła. Suchy kaszel jest bardzo męczący, nie towarzyszy mu żadna wydzielina. Pojawia się na początku infekcji, ale nie tylko. Mocno podrażnia i wysusza śluzówkę gardła i krtani. Przy takich objawach najlepiej stosować syrop, który hamuje odruch kaszlowy, zmniejsza obrzęk i łagodzi podrażnioną błonę śluzową.

W razie jakichkolwiek wątpliwości specjalista powinien zlecić badanie plwocin w kierunku bakterii lub bronchoskopię.

Zwiastun wielu chorób

Kaszel poprzedza wiele poważnych dolegliwości.

  • Zapalenie płuc - kaszel jest suchy, czasami może nawet pojawić się wydzielina ze śladowymi ilościami krwi.
  • Mukowiscydoza - chorobie towarzyszy wydzielanie gęstego śluzu o dość nieprzyjemnym zapachu. Zdarzają się trudności w oddychaniu.
  • Zapalenie krtani i tchawicy - zazwyczaj zaczynamy nagle kaszleć w nocy lub wieczorem. Mamy uczucie suchości w gardle i przełyku. Kaszel jest męczący, a nabieraniu powietrza towarzyszy świst. Z czasem możemy mieć trudności z oddychaniem. Jednym z objawów jest też chrypka.
  • Astma oskrzelowa - uporczywy kaszel, któremu towarzyszą duszności. Wraz z chorobą pojawia się lepka i zbita wydzielina, trudna do odkaszlnięcia i drapiąca w gardle.
  • Przewlekłe zapalenie oskrzeli - kaszel potrafi trwać nawet minutę. Chory zazwyczaj poważnie się dusi, czerwienieje na twarzy, ma załzawione oczy, co powoduje dodatkowo katar. Kiedy atak ustaje czujemy się zmęczeni, a organizm próbuje wrócić do naturalnego rytmu oddechowego. Mamy także trudności ze snem, a kaszel najmocniej atakuje nad ranem.
  • Ciało obce w tchawicy - zdarza się najczęściej u małych dzieci, które próbowały coś połknąć podczas zabawy. Kaszel jest wtedy świszczący. Człowiek zaczyna się dusić, nabrzmiewa mu twarz.

Kaszel może zwiastować wiele schorzeń. Zazwyczaj towarzyszy nam podczas przeziębienia i grypy. Zdarza się też w trakcie podrażnienia górnych dróg oddechowych jakąś toksyczną substancją. Warto czytać ulotki na opakowaniach leków, bo drapanie w gardle może okazać się skutkiem ubocznym medykamentów (szczególnie obniżających ciśnienie). Kaszel to częsty objaw niestrawności. Pojawia się kiedy mamy zgagę, a kwas żołądkowy dostaje się do naszego przełyku.

Przeczytaj także:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: brant , Data wysłania: 2014-03-05

od 3 mies.mam drapanie w gardle I suchy uciazliwy kaszel. Mialam badanie krwi okolo 27 roznych badan zrobiono,nic zlego nie bylo EKG serca, echo serca,przeswietlenie pluc,wszystko ok- zuzylam ventolin hfa 1oomg,flovent hfa25omcg dos advair 25o ,antybiotyk 7 butelek syroku I nic -moze ktos pomoze

Autor: Sgt , Data wysłania: 2014-03-06

Być może to kaszel na tle nerwowym. Tego się jednak chyba nie diagnozuje jednoznacznie, tylko wyklucza wszelkie inne dolegliwości.

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.

Fotografia tytułowa: © Elena Pokrovskaya | Dreamstime.com