Jesteś tutaj: Strona główna / Natura /
Winogrona

Siła winogron

Anna Dąbrowskadr n. med. Anna Dąbrowska,
specjalista diabetolog

Winogrona swoje właściwości zawdzięczają zawartym w nich, a raczej w pestkach związkom procyjanidolowym. Eliminują one z organizmu wolne rodniki, które są głównymi sprawcami wielu chorób serca i układu naczyniowego, w tym miażdżycy.

 

Dotleniają organizmie

Winogrona zawierają dużo witamin: B, C, D, E i PP oraz mikroelementów: boru, wapnia, żelaza, magnezu, potasu i miedzi, dzięki czemu dotleniają i odtruwają organizm, zwiększając przy tym jego odporność. Są łatwo strawne, mają właściwości regenerujące i moczopędne. Pobudzają pracę wątroby, chronią przed rozwojem niewydolności żył i naczyń limfatycznych, która objawia się mrowieniem, drętwieniem, żylakami i obrzękami.

 

Czy wiesz, że

Winogrona jak kosmetyki

  • Miąższ - jest źródłem kwasów owocowych, które szybko i skutecznie poprawiają wygląd starzejącej się skóry. Ponadto złuszczają one martwe komórki naskórka i likwidują przebarwienia skóry.
  • Skórki i szypułki - zawierają polifenole, czyli przeciwutleniacze, które chronią skórę przed słońcem, zanieczyszczeniami (m.in. spalinami), a także dymem tytoniowym. Świetnie też nawilżają.
  • Olejek z pestek winogron - polecany jest osobom z cerą suchą, gdyż nie tylko ja odpowiednio odżywia, ale też regeneruje. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe zapobiegają zbyt szybkiej utracie wody z naskórka.
  • Wyciąg z pestek - pomocny jest dla skóry ze skłonnością doi pękania naczynek krwionośnych. Uszczelnia ścianki, poprawia krążenie, zapobiega podrażnieniom oraz przeciwdziała nadmiernemu starzeniu się skóry.

Nie za dużo

Największa siła winogron tkwi w skórce i szypułkach, skąd pochodzą polifenole. Są one dla roślin tym, czym dla ludzi białe ciałka krwi – obroną przed chorobami. Polifenole to przeciwutleniacze, które zmniejszają ryzyko raka i zawału serca, zapobiegają osadzaniu się tłuszczu na ściankach naczyń krwionośnych. Winogrona pomagają także przy niestrawności, kamicy żółciowej i schorzeniach skóry – należy tylko jeść ich 1-2 kg dziennie.

Przy zatruciach pokarmowych i stanach gorączkowych stosuje się pół szklanki soku ze świeżych owoców, między posiłkami. Natomiast otyłości przeciwdziała spożywanie codziennie przynajmniej 1 kg winogron.
Warto dodać, że podobne działanie, jak winogron, ma również czerwone wino, bogate w związki procyjanidolowe. Należy jednak wino pić w małych ilościach, sporadycznie. W innym przypadku może mieć działanie odwrotne – przyczynić się do rozwoju miażdżycy.

 

Dobre rady:

Kąpiel orzeźwi i oczyści
Do wanny z gorącą wodą wrzucamy garść świeżych liści winogron. Odczekujemy dłuższą chwilę. Kąpiel taka ma działanie odtruwające organizm i oczyszczające skórę. Doskonale także relaksuje, odpręża i poprawia samopoczucie. Jest szczególnie polecana wieczorem, bowiem skutecznie usuwa opuchliznę nóg, zmęczenie i poprawia krążenie. Po takiej kąpieli dobrze jest też natrzeć skórę octem winnym, który skutecznie orzeźwi. Po 15 minutach ocet należy spłukać ciepłą wodą.

Ciemny sok szkodzi

Jak potwierdzają amerykańscy naukowcy, częste picie soku z czerwonych winogron może w znacznym stopniu upośledzać przyswajanie żelaza z pożywienia (aż o 67 procent!). Podobne właściwości wykazywał sok ze śliwek – 31 procent. Okazuje się, że tylko ciemne soki mogą utrudniać wchłanianie żelaza, natomiast jasne działają dokładnie odwrotnie.

 

Zapobiega zarazkom

Sok z czerwonych winogron, podobnie jak z żurawin, zawiera bioflawonoidy, które uniemożliwiają przywieranie zarazków do ścianek pęcherza i zaleganie ich w drogach moczowych. To zapobiega infekcjom dróg moczowych, a przede wszystkim zapaleniu pęcherza. Wystarczy pić szklankę soku z winogron dziennie.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.

Fotografia tytułowa: © Fotocromo | Dreamstime.com