Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Na wzdęcia dobra jest aktywność fizyczna

Wzdęcia - mity i fakty

Anna Cybulskadr Anna Cybulska,
gastroenterolog

Nasze poczucie atrakcyjności zależy od tego, jak postrzegamy swoje ciało. Duży wpływ na ocenę jego wyglądu ma brzuch, który ulega największym zmianom w ciągu dnia oraz najsilniej reaguje na wahania wagi. Wzdęcia, które zmieniają jego kształt i obwód, mogą przyczyniać się do obniżania naszej samooceny. 

 

Jak to rozumieć?

Problem, jakim są wzdęcia, dotyczy co najmniej 45% gastroenterologicznych wizyt lekarskich. Często dotyka on kobiet w wieku trzydziestu, czterdziestu lat. Wzdęcia z jednej strony traktowane są jako problem wstydliwy, zaś z drugiej są uważane, zarówno przez chorych jak i lekarzy, jako mało istotny objaw. Dodatkowym problemem jest brak zarówno ich jednolitej definicji jak i narzędzi badawczych. Kluczowe jest ustalenie, co pacjent rozumie pod tym pojęciem, które bywa definiowane jako zwiększenie obwodu brzucha lub odczuwanie nadmiaru gazów w jelitach. Czy zwiększenie obwodu brzucha występuje u wszystkich? Nie, tylko 59% chorych kobiet zgłaszających objaw wzdęcia, jednocześnie miała zwiększony obwód brzucha (mierzony w cm). 

 

Przyczyny wzdęć

W przypadku np. zespołu jelita nadwrażliwego wzdęcie jest najczęstszym objawem, który upośledza codzienne życie połowy badanych. Większość z nich wymaga farmakoterapii, ale tylko nieliczni zgłaszają problem lekarzowi.

U zdrowego człowieka całkowita ilość gazów mieści się pomiędzy 150-200 ml. Pochodzą one z:

  • połykanego powietrza, 
  • dyfuzji z krwi, 
  • reakcji chemicznych,
  • fermentacji bakteryjnych. 

W przypadku wzdęć kluczową rolę odgrywa nieprawidłowa gospodarka gazami jelitowymi, która obejmuje produkcję, transport oraz uwalnianie gazów z przewodu pokarmowego.

 

Wszystkiemu winne bakterie?

Produkcja gazów zależna jest od składników niewchłoniętych do fermentacji bakteryjnej w jelicie cienkim oraz składu i rozmieszczenia flory bakteryjnej. W niektórych sytuacjach dochodzi do zjawiska przerostu bakteryjnego w jelitach. Jest to wynikiem obecności patologicznej flory lub niefizjologicznych gatunków bakterii w obrębie jelita cienkiego (np. po resekcji części jelit, resekcji żołądka).

Wzdęcia najczęściej odczuwane są w ciągu dnia i niejednokrotnie mają związek z posiłkiem.

U zdrowego człowieka przemieszczanie i usuwanie gazów odbywa się bezobjawowo na drodze pasażu jelitowego. Mechanizmy fizjologiczne zapobiegają gromadzeniu się gazów, a tym samym powstawaniu dolegliwości takich jak wzdęcia. Nie bez znaczenia pozostaje skład jakościowy diety: udowodniono, że tłuszcze i białka, w przeciwieństwie do cukrów, niebezpiecznie zwiększają wchłanianie gazów. 

Usuwanie gazów to głównie: 

  • odbijanie, 
  • przesuwanie gazów do krwi, 
  • zużycie przez bakterie,
  • wydalanie. 

Najczęstsze przyczyny wzdęć:

  • świadome zatrzymywanie gazów, mające przyczyny w zahamowaniach kulturowych, 
  • zjawisko nadwrażliwości trzewnej - obniżony próg pobudliwości trzewnej powoduje, że chorzy częściej zgłaszają tę dolegliwość, 
  • obecność gazów - należy ją rozpatrywać przede wszystkim w kontekście błędów dietetycznych, zwłaszcza diety bogatowęglowodanowej, wysokotłuszczowej,
  • błędy dietetyczne - pośpieszne spożywanie posiłków oraz picie napojów gazowanych, stosowanie niektórych leków przeczyszczających czy odchudzających może przyczyniać się do powstawania wzdęć. 
  • kształt brzucha oraz funkcje jego ściany - nieprawidłowe rozciąganie mięśni brzucha po posiłku może dawać objawy poposiłkowe. Wzdęcia mogą być zarówno objawem zaburzeń czynnościowych jak i objawem ostrych lub przewlekłych chorób.

 

Profilaktyka wzdęć

Leczenie wzdęć jest trudne i często nieskuteczne. Dlatego należy rozpocząć od edukacji pacjentów w zakresie stylu życia i profilaktyki.

W profilaktyce wzdęć najważniejsze są: odpowiednia dieta i aktywność ruchowa. Regularny wysiłek fizyczny, poza ogólnoustrojowym dobroczynnym wpływem, przyspiesza pasaż gazów jelitowych oraz wzmacnia mięśnie brzucha.

Posiłki powinny być spożywane regularnie - 4-5 razy dziennie.

Należy również unikać gazowanych napojów, ograniczyć nadmiar tłuszczu i białek i węglowodanów sprzyjających wchłanianiu gazów. Powinno się także eliminować niektóre dodatki do żywności, jak słodziki czy gumę do żucia.

Należy pamiętać, aby w tej właściwej diecie znalazły się probiotyki. Celem ich stosowania jest przywrócenie równowagi jelitowej oraz hamowanie rozwoju bakterii produkujących gazy. Bezpieczeństwo ich stosowania oraz powszechna dostępność czynią z nich cenną opcję profilaktyczną.

Przeczytaj także:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: kasia , Data wysłania: 2012-05-09

czy picie prawie co dzienniie soku pomidorowego powoduje wzdęcia/

Autor: dudus , Data wysłania: 2012-12-27

Ja gdy naturalne sposoby nie pomagają to używam espumisanu, pech chciał że jestem teraz w podróży i oczywiście nie wzięłam espumisanu;/

Autor: margra , Data wysłania: 2012-12-30

Kasiu, nie jestem alfą i omegą, ale wydaje mi się, że codzienne picie soku pomidorowego nie powoduje wzdęć, na pewno sok pomidorowy jest dobry na kaca i dobre samopoczucie. Podobnie jak Dudus stosuję espumisan ale wydaję mi się, że przed podróżą po prostu warto nie jeść niczego ciężkostrawnego i w ten sposób można uniknąć wzdęć.

Autor: Myśka , Data wysłania: 2013-02-05

Witam... Ja z tym problemem wzdęć borykam się już nie cały rok.. Od kiedy schudłam nie jem normalnie (jem mniej) ale bardzo dużo białka spożywam oraz wypijam dużo soków takich jak np. kubusiów... Boli mnie bchuch, jest pełny że nie musze pół dnia jeść oraz ogromny... Chciałam bym się dowiedzieć jak uniknąć takiego ciężaru..

Autor: jarek , Data wysłania: 2015-12-17

może napisalibyście artykuł co jeść na utrzymujące się wzdęcia(śniadanie, obiad, kolacja). czy lewatywa pomoże na wzdęcia?

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.

Fotografia tytułowa: © Olga Chernetskaya | Dreamstime.com