Jesteś tutaj: Strona główna / Dla mężczyzn /
Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji

Grzegorz Sadczukdr Grzegorz Sadczuk,
seksuolog

Niekiedy przedłużający się brak ochoty na seks lub problemy z erekcją mogą być objawami poważniejszej choroby. Kłopoty w łóżku to nie koniec świata, jednak jeśli występują zbyt często, nie należy ich lekceważyć. Zaburzenia erekcji (ED) mogą być pierwszym symptomem różnych schorzeń:

  • cukrzycy,
  • nadciśnienia,
  • miażdżycy.

Wielu mężczyzn z powodu niesprawności seksualnej ogarnia przygnębienie, przechodzi stany depresyjne, traci radość życia i wiarę w siebie. Te czynniki psychiczne dodatkowo tylko wzmagają problem. Na szczęście, zaburzenia erekcji to nie wyrok!

Lekarze podkreślają, że w ponad 90% przypadków można je wyleczyć, zwłaszcza że na polskim rynku pojawia się coraz więcej skutecznych i niedrogich leków. Właściwie każda sytuacja stresująca, nasilające się przygnębienie lub praca ponad siły może być dla mężczyzn przyczyną zaburzeń w życiu seksualnym. Dodatkowo okres między czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia, nazywany popularnie „kryzysem wieku średniego”, zawsze był dla nich trudnym czasem. Panowie wtedy najczęściej robią bilans życia i to właśnie w tym momencie mogą pojawić się pierwsze problemy seksualne. Aby je zminimalizować, warto przede wszystkim:

  • zacząć aktywnie spędzać czas,
  • amatorsko uprawiać sport,
  • zrezygnować ze spożywania nadmiernych ilości alkoholu, kawy i rzucić palenie.

Trudności w osiąganiu erekcji to problem obojga partnerów. Narastające zaburzenia mają wpływ na jakość życia w związku. Leczenie nie polega wyłącznie na podawaniu odpowiednich leków mężczyźnie, ale także na pomocy psychologicznej. Bardzo ważne jest też utrzymywanie kontaktu uczuciowego z partnerką, wzajemne wsparcie i terapia. Efekty mogą pojawić się w szybkim czasie!

Nie ignoruj przepukliny

Ta dolegliwość może wystąpić u mężczyzn w każdym wieku. Zwłaszcza w okresie dojrzewania i na jesieni życia.

Objawy: mękka, często chowająca się pod wpływem ucisku wypukłość, często w okolicy brzucha lub pachwiny. Łatwiej można ją zauważyć podczas kaszlu, kichania lub śmiania się.
Kto choruje: mżczyźni ciężko pracujący fizycznie, panowie z przerostem prostaty, astmatycy, osoby cierpiące na zaparcia lub z nadwagą.
Powikłania: nieleczona może grozić uwięzieniem w brzuchu i martwicą jelit.

Pomoc dla serca

Spędzanie wolnego czasu przed komputerem lub telewizorem, poruszanie się wyłącznie samochodem, złe odżywianie, stres, papierosy i alkohol to główne przyczyny zawału serca. Aby się przed nim ustrzec, należy radykalnie zmienić swój tryb życia. Co ci pomoże?
Warto na początek zacząć od spacerów - najlepiej za miastem albo po parku. Idealnym rozwiązaniem jest wyjazd nad morze i spacery po plaży, połączone z głębokim oddychaniem. Jeśli nabierzesz kondycji, możesz przejść do marszu, a nawet truchtu. Na zmęczone serce najlepiej działa:

  • jazda na rowerze,
  • siatkówka,
  • tenis,
  • pływanie,
  • regularna gimnastyka.

To cię powinno zaniepokoić:

  • ból w klatce piersiowej,
  • kłopoty z oddychaniem,
  • dotkliwe bóle reumatyczne,
  • nierówne bicie serca,
  • przewlekły kaszel,
  • zawroty głowy.

Dieta na płodność

Niektóre produkty zawierają składniki zwiększające popęd seksualny i wzmagające płodność. Aby poprawić wydolność organizmu i nabrać chęci na miłosne igraszki, warto do męskiego jadłospisu wprowadzić chude mięso, jaja, nasiona roślin strączkowych, owoce cytrusowe, paprykę, pełnoziarniste pieczywo, orzechy i owoce morza.

Jeśli hormonów coraz mniej

Andropauza, nazywana również przekwitaniem mężczyzn, rozpoczyna się po 55. roku życia. Głównym jej powodem jest malejący poziom męskich hormonów, co prowadzi do zaburzeń w życiu płciowym i spadku sprawności fizycznej.
Objawy: Zaburzenia koncentracji, spowolnienie reakcji, problemy z pamięcią, zmienność nastrojów, tendencja do depresji, niepełne wzwody. Terapia jest ważna!
Panowie, którzy zauważą u siebie powyższe objawy, powinni zasięgnąć porady lekarza (androloga lub urologa). Najczęściej w takich przypadkach stosuje się leczenie hormonalne.

Gdy masz kopoty z prostatą

Szacuje się, że łagodny przerost prostaty występuje aż u połowy mężczyzn po 50. roku życia. Objawia się najczęściej kłopotami z oddawaniem moczu (częstomocz, parcie na pęcherz, częstsze oddawanie moczu w nocy, zwężenie jego strumienia). Warto zrezygnować z napojów zawierających kofeinę, alkoholu, ostrych przypraw oraz w miarę możliwości uprawiać seks zakończony ejakulacją!

Przeczytaj również:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.

Fotografia tytułowa: © Marin Conic | Dreamstime.com