Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Zapalenie zatok przynosowych

Zapalenie zatok przynosowych

Dariusz JurkiewiczPiotr Rapiejkoprof. dr hab. med. Dariusz Jurkiewicz, krajowy konsultant ds. otorynolaryngologii
dr n. med. Piotr Rapiejko, otolaryngolog

Do zapalenia zatok dochodzi, kiedy między zatokami a nosem powietrze nie może swobodnie przepływać i śluz nie ma naturalnego ujścia z zatok.

 

Objawy zapalenia zatok

Nieżyt nosa i zapalenie zatok przynosowych zwykle współistnieją ze sobą. Dlatego w nowej, zmodyfikowanej terminologii poprawną nazwą schorzenia jest zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych (w języku angielskim - rhinosinusitis).

Warunkiem koniecznym rozpoznania zapalenia zatok przynosowych jest obecność dwóch lub więcej objawów chorobowych przy czym jednym z nich musi być „objaw duży”:

  • niedrożność nosa,
  • wyciek wydzieliny (katar przedni, lub tylny).

Pozostałe objawy charakterystyczne dla zapalenia zatok to:

  • ból lub uczucie rozpierania w obrębie twarzy,
  • zaburzenia węchu.

Za najważniejsze objawy zapalenia zatok przynosowych uznano następstwa nieprawidłowej funkcji błony śluzowej nosa:

  • obrzęk błony śluzowej nosa prowadzący do niedrożności nosa,
  • nieprawidłowa funkcja wydzielnicza błony śluzowej, prowadząca do pojawienia się patologicznej wydzieliny.

 

Specjalny dokument

Dotychczasowy proces rozpoznania i leczenia zapalenia zatok przynosowych został zrewolucjonizowany przez wprowadzenie nowej definicji zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych oraz wytycznych dotyczących diagnozowania i leczenie zapalenia zatok. Zostały one zebrane w dokumencie EPOS 2007 (European Position Paper on Rhinosinusitis and Nasal Polyps), będącym aktualizacją wytycznych Europejskiej Akademii Alergologii Immunologii Klinicznej z 2005 roku.

 

Diagnostyka

Rozpoznanie zapalenia zatok przynosowych (zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych) stawiane jest na podstawie:

  • wywiadu chorobowego (badanie podmiotowe). Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych charakteryzuje się występowaniem dwóch lub więcej wyżej wymienonych objawów, przy czym jednym z nich musi być niedrożność nosa lub wyciek wydzieliny;

oraz

  • badania laryngologicznego (endoskopowego lub rynoskopowego). Sprawdza się obecność polipów nosa i/lub obecność śluzowo-ropnej wydzieliny pochodzącej z przewodu nosowego środkowego i/lub obecność obrzęku błony śluzowej w przewodzie nosowym środkowym.

i/lub

  • diagnostyki obrazowej (badanie tomografii komputerowej). Lekarz ocenia zmiany chorobowe błony śluzowej w obrębie kompleksu ujściowo-przewodowego i/lub w obrębie zatok przynosowych.

 

Skąd się bierze choroba?

Zablokowany w zatokach śluz sprzyja rozwinięciu się procesu zapalnego, a to z kolei prowadzi do obrzęku błony śluzowej i sprzyja rozwojowi zakażenia. To powoduje z kolei uszkodzenie powierzchni błony śluzowej i rzęsek, jej przerost i przewlekłe zapalenie. W zatokach przynosowych coraz intensywniej rozwijają się drobnoustroje. Tak powstaje błędne koło, które nasila objawy zapalenia zatok przynosowych.

Do zapalenia zatok może dojść z wielu powodów, ale najczęściej przyczyną są:

  • zakażenie wirusowe,
  • zakażenie bakteryjne,
  • reakcja alergiczna,
  •  wady w budowie nosa,
  • wady w budowie zatok przynosowych (wrodzone lub nabyte np. po urazie) sprzyjające zakażeniu.

 

Błędne koło zapalenia zatok przynosowych

Błędne koło zapalenia zatok przynosowych.

Leczenie zatok

Wytyczne EPOS 2007 to nowe spojrzenie na diagnostykę i leczenie zapalenia zatok. Dotychczas w większości przypadków leczenie polegało na przyjmowaniu antybiotyków. Jednak, jako że 90% zakażeń w obrębie nosa i zatok przynosowych to zakażenia wirusowe, antybiotyki nie przynoszą pożądanych rezultatów, a wręcz mogą zaszkodzić pacjentowi. W przypadku łagodnych objawów wskazujących na zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, trwających nie dłużej niż 10 dni zaleca się postępowanie objawowe, które można rozpocząć samodzielnie lub po konsultacji telefonicznej z lekarzem POZ.

W celu złagodzenia objawów chorobowych stosuje się:

  • środki przeciwbólowe,
  • środki przeciwzapalne,
  • środki działające obkurczająco na błonę śluzową nosa i ujść zatok przynosowych w tabletkach (np. preparatów zawierających połączenie ibuprofenu z pseudoefdryną) lub w kroplach,
  • płukanie jam nosa roztworami wody morskiej lub soli fizjologicznej.

Jeśli po 5 dniach samodzielnego leczenia dolegliwości są nadal odczuwane lub jeśli dolegliwości nasilają się pomimo zastosowanego leczenia, to niezbędna będzie wizyta u lekarza. W przypadku umiarkowanych objawów niezbędny jest kontakt z lekarzem, a w przypadku ciężkiego przebiegu objawów pilny kontakt ze specjalistą laryngologiem.

Schemat leczenia ostrego zapalenia zatok przynosowych

Schemat leczenia ostrego zapalenia zatok przynosowych

Przeczytaj też:

  • Zbadaj swoje zatoki - bezpłatne badania w ramach IX edycji Kampanii „Zdrowe Zatoki”, od października 2009 do marca 2010.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: izka , Data wysłania: 2012-02-14

Fajne informacje. A czy wiadomo coś o aktualnych i bezpłatnych badaniach w ramach akcji Zdrowe zatoki?Czy takowe jeszcze się odbywają?

Autor: Kazëb52 , Data wysłania: 2012-04-17

To naprawdę jest błędne koło, jako że z żadnej strony nie sposób dostrzec wyjścia - czyli obrony organizmu ! Nie straszcie tych i tak mocno wystraszonych chorych. Chorowałem na chroniczne i przewlekłe zapalenie zatok, nie zwracając już nawet uwagi na nos bezustannie zapchany żółtozieloną ropą, tzw. mówienie przez nos czy okropny ból głowy w kółko przez 24 godziny.
Najpierw to musiała mi bardzo skutecznie pomóc dr Różycka z gdańskiego szpitala Kopernika, ale dlatego, że sprawa była zastarzała.
Dziś nie tyle sprawnie całkiem sam się pozbywam zapalenia błon wnętrza nosa i zatok, co tłumię tę przypadłość w zarodku w ciągu dnia, dwóch...
Doskonale sobie radzę przy pomocy zwykłej witaminy ,,C 1000'' i ,,wapna WMC'', które skutecznie i natychmiast wzmacniają obronność organizmu. Nie potrzebuję przy tym żadnych chemikaliów na ból głowy.

Autor: Ewka , Data wysłania: 2013-11-10

Jestem pod stałą opieką doktora Piotra Rapiejko,
Polecam wszystkim chorym za zatoki. Nikt dotąd nie wyjaśnił mi tak dokładnie na czym polega przewlekłe zapalenie zatok. Byłam już 4 razy operowana, zapewniano mnie, że zostanę wyleczona , a po 3-4 latach kolejna operacja.
Odkąd leczę się u dra Rapiejko, nie tylko nie mam objawów choroby, mam drożny nos, czuję zapachy, nie boli mnie głowa i nie mam kataru. W nocy nie chrapię i nie "chrząkam " jak to bywało wcześniej.
Super lekarz. Polecam, chociaż trzeba poczekać trochę na wizytę. Przyjmuje w spółdzielni www.rentgen.pl
Ewka

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.