Jesteś tutaj: Strona główna / Natura /
Żeń-szeń

Żeń-szeń na potencję i energię

Badanie prowadzone w warunkach podwójnie ślepej próby oceniające skuteczność czerwonego żeń-szenia koreańskiego u chorych z zaburzeniami wzwodu. „Wziąwszy pod uwagę, że wielu pacjentów cierpiących na dysfunkcję erekcji nie jest skłonnych do stosowania leków na receptę, ekstrakt żeń-szenia może być stosowany jako alternatywny środek pomocniczy”, konkludują autorzy badania.*

 

  1. W odpowiedzi na pytanie o skuteczność ogólną 60% pacjentów stwierdziło, że żeń-szeń koreański poprawia wzwód (p <0,01), w porównaniu z 20% pacjentów przyjmujących placebo. 
  2. Punktacja w Międzynarodowym Wskaźniku Wzwodu była istotnie wyższa u pacjentów otrzymujących żeń-szeń koreański, niż u otrzymujących placebo.
  3. Wyniki dotyczące erekcji i satysfakcji podczas stosunku były wyższe w okresie przyjmowania ekstraktu żeń-szenia, w porównaniu z okresem przyjmowania placebo. 

 

Lepsze funkcje poznawcze

Grupa przyjmująca ekstrakt żeń-szenia wykazała znaczną poprawę w porównaniu z placebo:

  • zwiększoną czujność,
  • zwiększoną zdolność analizowania,
  • możliwość dłuższej pracy nad danym zadaniem bez utraty koncentracji,
  • większą łatwość rozwiązywania problemów.

 

Żeń-szeń dla sportowców: więcej energii i mniej zakwasów

Żeń-szeń jest polecany wszystkim osobom intensywnie pracującym fizycznie oraz tym, którzy chcieliby osiągnąć więcej uprawiając sport lub jakąkolwiek aktywność fizyczną. Osoby te będą mogły osiągnąć lepsze wyniki, będą mniej zmęczone po wysiłku (mniejsze bóle mięśniowe), będą odczuwały zdecydowany przypływ energii. Żeń-szeń jest polecany wszystkim osobom aktywnie spędzającym czas wolny (zarówno w czasie urlopu jak i regularnie w czasie wolnym po pracy).

Wszyscy potrzebujemy dodatkowej porcji energii na co dzień, chcielibyśmy lepiej wykorzystać czas wolny po pracy. Każdy z nas codziennie podejmuje wysiłek fizyczny, w pracy, ale również dla rozrywki, np. amatorsko uprawiając sport. Zależy nam, aby wysiłek fizyczny nie był problemem i aby potem odczuwać mniejsze zmęczenie.

 

Jak uzyskujemy energię?

Organizm uzyskuje energię przetwarzając glukozę w tzw. procesie glikolizy. W procesie tym niezbędny jest tlen. (glukoza + tlen = energia). Każdy organizm ma pewien pułap, do którego może przetwarzać w ten sposób glukozę. W pewnym momencie nie wystarcza już tlenu. Ale organizm nadal może pracować i zdobyć się na jeszcze większy wysiłek, ale musi wtedy włączyć „piąty bieg” - i wytworzyć energię w procesie glikolizy beztlenowej – bez użycia tlenu. Skutkiem tego procesu są pozostałości, takie jak kwas mlekowy. Podsumowując: podczas przetwarzania glukozy w sposób beztlenowy powstaje energia oraz kwas mlekowy. Kwas mlekowy powoduje ból podczas wysiłku fizycznego „zakwasy”, nie można wtedy intensywnie i efektywnie trenować. 

 

Jak żeń-szeń wspomaga organizm w czasie wysiłku?

Żeń-szeń podwyższa granicę procesu wytwarzania energii z użyciem tlenu – tlen jest wykorzystywany bardziej efektywnie. W rezultacie organizm dłużej pracuje wykorzystując proces tlenowy, czyli przy tym samym zmęczeniu, może osiągnąć więcej. Odsuwa się moment, kiedy trzeba będzie włączyć „piąty bieg”, a tym samym mniej odczuwamy bóle mięśniowe po wysiłku. Dodatkowo, zażywając żeń-szeń mniej chorujemy na choroby infekcyjne, nie opuszczamy treningów, nie tracimy czasu na rekonwalescencję.

Bóle mięśniowe („zakwasy”) są szczególnie trudnym problemem dla osób sporadycznie trenujących np. raz na kilka tygodni. Organizm niewytrenowany będzie reagował bólem mięśni na jednorazową dużą dawkę wysiłku. Jednak dzięki żeń-szeniowi te dolegliwości będą mniejsze.

 

Badania na sportowcach

Wzmacniające działanie żeń-szenia zostało potwierdzone w wielu badaniach przeprowadzonych również wśród sportowców. Sportowcy przyjmujący ekstrakt żeń-szenia lepiej wykorzystywali tlen, a częstość pracy serca przy danym wysiłku była obniżona.

*Skuteczność kliniczna czerwonego żeń-szenia koreańskiego w leczeniu zaburzeń wzwodu, Choi HK, Seong DH, Rha KH, International Journal for Impotency Research, 1995, wrzesień 7(3), 181-6, Instytut Andrologii Severance, Collegium Medicum Uniwersytetu Yonsei, Seul, Korea.

Przeczytja też:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.