Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Tabletki przeciwbólowe

Tabletki przeciwbólowe

Hanna Szela-Mrózdr Hanna Szela-Mróz,
internista, specjalista chorób wewnętrznych

Uważaj na tabletki przeciwbólowe

Są dostępne w aptece bez recepty, w kiosku, a nawet na stacji benzynowej. Po tabletki przeciwbólowe sięgamy często bez zastanowienia i nawet przy najmniejszej dolegliwości. To błąd.

Zażywa się je powszechnie przede wszystkim na ból głowy, przeziębienie, bóle mięśni, stawów, dolegliwości menstruacyjne, a nawet problemy z zatokami. Zdarza się, że leki tego typu mają nam przynieść ulgę nawet na kaca. To zbyt częste i nagminne stosowanie może obrócić się przeciwko nam. Dlaczego? Bo tabletka tabletce nie równa. Różny skład powinien być stosowany na odmienne dolegliwości.

 

Wysoka cena skuteczności

Ogólna dostępność, niewygórowana cena i przede wszystkim wysoka skuteczność sprawia, że chętnie sięgamy po leki przeciwbólowe. Niestety zdecydowanie nadużywamy tych specyfików. Do tego nie przestrzegamy dawek zalecanych na ulotce dołączonej przez producenta. A to właśnie od dawki zależą właściwości lecznicze. Najlepszym tego przykładem są leki z zawartością kwasu acetylosalicylowego. Jest on głównym składnikiem popularnej aspiryny. W bardzo małych dawkach nie działa przeciwbólowo, ale przeciwzakrzepowo, czyli rozrzedza naszą krew. Średnie jego ilości likwidują ból, a jeszcze większe działają przeciwzapalnie.

 

Uwaga!

Leki przeciwbólowe na bazie paracetamolu w połączeniu z alkoholem to bardzo ciężka trucizna!

Wystarczy zażyć kilkanaście takich tabletek i popić je alkoholem, aby nastąpiła niewydolność wątroby, krążenia, a nawet zgon.

 

Kobiety ciężarne, a ból

Środki przeciwbólowe zaliczamy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zawierają one m.in. kwas acetylosalicylowy. Specjaliści biją na alarm! Istnieje prawdopodobieństwo, że spora część ciężarnych kobiet poroniła na skutek zażywania tabletek przeciwbólowych. Badania dowodzą, że skutkiem zażywania leków uśmierzających ból może być krwawienie z dróg rodnych. Czy możliwe jest poronienie za sprawą jednej tabletki przeciwbólowej? Na to pytanie medycyna nie zna odpowiedzi. Jednak w przypadku ciężarnych pań warto mieć się na baczności. Szczególnie w przypadkach, gdy w rodzinie zdarzały się tego typu przypadki, kiedy ciąża jest zagrożona lub jest to po prostu późna ciąża.

Bezpieczniejsze dla kobiet w wieku prokreacyjnym są leki przeciwbólowe produkowane na bazie paracetamolu. Ten składnik nie ma większego wpływu na rozwój płodu. Niestety większość pań nie zdaje sobie sprawy, że tabletka tabletce nie równa. Dobrze jest wnikliwie prześledzić skład chemiczny zażywanych dotąd specyfików i udać się na konsultację do lekarza prowadzącego, a także ginekologa.

 

Również nie dla dzieci

Badania przeprowadzone w USA ujawniły, że ryzyko utraty ciąży dotyczy aż 80 procent kobiet, które we wczesnej jej fazie zażyły środki przeciwbólowe zaliczone do niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Te wyniki badań dają wiele do myślenia. I nie chodzi tutaj o to, by nie sprzedawać ciężarnym środków uśmierzających ból. Ważne jednak by przestrzegać przed możliwymi skutkami ubocznymi. Leki przeciwzapalne zagrażają nie tylko płodowi, ale wywołują też krwotoki żołądka i z tego powodu nie należy ich podawać dzieciom.

 

Niby po bólu, a jednak...

Po połknięciu tabletki po kilku minutach ból mija. Ale niestety to, że nas nie boli, wcale nie oznacza, że zlikwidowaliśmy samo źródło bólu! Lepiej zamiast łykać pigułki zarejestrować się do lekarza specjalisty. Szczególnie gdy dolegliwość np. ból głowy powraca regularnie. Oznacza to, że doraźne leki uśmierzające nie działają, a jedynie tłumią na pewien czas ból. Szczegółowe badania mogą odnaleźć przyczynę. Często bywa nią np. zalegająca po niedoleczonych przeziębieniach wydzielina w zatokach. Za to na bóle menstruacyjne lekarz może zalecić zajęcia rozciągające np. jogę lub basen. W tym przypadku być może nie pozbędziemy się bólu, ale na pewno radykalnie zmniejszymy jego intensywność. Dlatego warto poszukać źródła cierpienia, a nie odruchowo sięgać po tabletkę!

Zobacz też:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: asia , Data wysłania: 2009-09-18

a co zrobić gdy ból jest już właściwie codziennością? Mówię tu o bólu głowy... była tomografia, która nic nie wykazała i jak to teraz pogodzić? Na lekach przeciwbólowych będę pewnie bardzo długo - już jestem od ponad roku prawie codziennie, choć staram się ograniczać jak tylko mogę i "przecierpieć" gdy boli nieco mniej, co jest bardzo trudne... te leki odbijają się na całym organizmie przecież. I nie jestem pewna czy nie wyrządzam nimi jeszcze większych szkód.

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.