Jesteś tutaj: Strona główna / Natura /
Arnika dobra na stłuczenia
dr Maciej Pawlicki,
ortopeda
Arnika górska (Arnica montana L.) to niewielka roślina o niespotykanych właściwościach. Przynosi ulgę w stłuczeniach, oparzeniach oraz żylakach. Jej właściwości o mały włos nie sprawiły, że roślina ta by wyginęła.
Największym bogactwem arniki są jej kwiaty. Zawierają spore ilości substancji odkażających, zapobiegających reumatyzmowi i zapaleniom. W medycynie zazwyczaj stosuje się wyciągi z tej rośliny. Z jej kwiatów najlepiej robić nalewki. Zbiór kwiatostanu powinien nastąpić od czerwca do sierpnia. Niestety roślina jest pod całkowitą ochroną. Powodem była jej wielka popularność od XVIII wieku. Wspaniałe właściwości arniki spowodowały, że ludzie chętnie ją stosowali i sprawili, że roślina wręcz wyginęła. Obecnie kwiatostany arniki można kupić w sklepach zielarskich.
Domowe sposoby
- Odwar z arniki - 2 łyżeczki kwiatów arniki gotować w 2 szklankach wody przez 5 minut. Odstawić na 10 minut. Przecedzić. Stosować jako kompresy ciepłe na kontuzje bez ran. Można też dodać 50 g gliceryny oraz łyżeczkę octu i stosować do okładów.
- Napar arnikowo-rumiankowy - zmieszać po 30 g kwiatów arniki i kwiatów rumianku. Zalać mieszankę ziół litrem wrzącej wody, postawić pod przykryciem, a po ostudzeniu przecedzić. Stosować do:
- okładów,
- przemywania w egzemie alergicznej,
- płukania jamy ustnej i gardła.
- Nalewka arnikowa - 5-15 kropli nalewki rozpuścić w kieliszku wody. Pić 1-2 razy dziennie, stosować w przypadku obniżenia ciśnienia krwi, zaburzeń czynności serca, duszności.
Wiele zastosowań
Roztwory spirytusowe to najlepsze rozwiązanie przy obrzękach czy zwichnięciach. Można nimi nacierać bolące miejsca. Takie stosowanie arniki nie tylko przynosi ulgę w dolegliwościach, ale także rozgrzewa i leczy. Warto pamiętać by preparatów z arniki nie stosować bezpośrednio na rany. Skutek będzie bardzo przykry. Specyfiki z arniki mają korzystny wpływ na układ krążenia. Podnoszą ciśnienie krwi i usprawniają jej przepływ przez naczynia wieńcowe. Działają także przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
Silny specyfik
Preparaty z arniki należy stosować z dużą ostrożnością, mogą bowiem wywołać zawroty głowy, bóle brzucha, wymioty, biegunkę, osłabienie pracy serca. Arniki nie można przyjmować doustnie w stanach zapalnych żołądka i jelit, krwawieniach w przewodzie pokarmowym, stanach pozawałowych i leczeniu strofantyną oraz glikozydami naparstnicy.
Roślinne panaceum
Związki zawarte w kwiatach arniki, stosowane zewnętrznie, łatwo przenikają przez skórę. W formie okładów lub maści mają zastosowanie w leczeniu wielu poniższych schorzeń:
- krwiaki,
- stłuczenia,
- oparzenia,
- obrzęki pourazowe,
- wylewy podskórne,
- lekkie uszkodzenia naskórka,
- czyraki,
- owrzodzenia jamy ustnej i dziąseł.
Arnika korzystnie działa w zapaleniu ścięgna, stawu i nerwu, bólach barku, żylakach oraz po ukąszeniach owadów.
Forum - komentarze i opinie:
<Autor: wus47 , Data wysłania: 2014-06-22
Uzywalem extractu arniki dlugi chas. Ale jest niebiezpieczna z uwagi na urine flow