Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności /
Jedzenie chleba szkodzi zdrowiu osób chorych na celiakię.

Badania nad celiakią

Dla wielu osób świeże, pachnące pieczywo to podstawowy składnik diety, dla innych to trucizna, która niszczy organizm od wewnątrz. Nietolerancja organizmu na gluten znajdujący się w produktach zbożowych nosi nazwę celiakia. 

 

Konsekwencją spożywania produktów zbożowych przez osobę chorą na celiakię jest zanik kosmków jelita cienkiego, odpowiedzialnego za wchłanianie składników pokarmowych. Skutkuje to niedożywieniem organizmu, które jest przyczyną kolejnych schorzeń. Celiakia to choroba wrodzona, lecz ujawnić się może w każdym wieku.

Statystycznie choruje na nią 1 na 100 osób, a wykrywa się jedynie 5-10% przypadków. Badanie w kierunku celiakii nie jest refundowane i kosztuje ok. 600 zł. Jedyną formą leczenia celiakii jest stosowanie ścisłej diety bezglutenowej.

Firma Euroimmun Polska Sp. z o. o. oraz Katedra i Zakład Analityki Medycznej Akademii Medycznej we Wrocławiu prowadzi projekt badawczy dotyczący diagnostyki celiakii, którego celem jest ocena wartości diagnostycznej nowatorskich testów serologicznych w porównaniu z uznanymi i sprawdzonymi laboratoryjnymi testami referencyjnymi.

W bezpłatnych badaniach może wziąć udział każde dziecko, u którego będzie postawione przez lekarza podejrzenie celiakii.

Szersze informacje odnośnie akcji na stronie: http://www.euroimmun.pl/index.php?id=1674&L=0.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: amic71 , Data wysłania: 2012-08-04

Gdzie można zrobić bezpłatne badania na celiakię i czy jest to badanie dna, z krwi czy biopsja? Jesteśmy z Radomia. Syn ma 12 lat i jest bardzo niski z małą wagą. Ma problemy z zasypianiem i bóle stawów niewiadomago pochodzenia (wyniki krwi - te podstawowe - są wręcz książkowe). NIe stać nas na badania prywatne. Już kilka osób w Rodzinie zmarło na raja jelita. Błagam o pomoc!!! Aneta.

>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.