Jesteś tutaj: Strona główna / Senior /
Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera

Katarzyna Schmidtdr Katarzyna Schmidt,
psycholog psychoterapeuta

Choroba Alzheimera występuje najczęściej u osób powyżej 65 roku życia. Kiedy lekarz stwierdzi ją u chorego, oznacza to dramat nie tylko dla niej, ale również dla rodziny i opiekunów. Pomocy w takich przypadkach można szukać w alzheimerowskich poradniach.

 

Objawy choroby są początkowo trudne do uchwycenia. Do przychodni trafia coraz więcej pacjentów, u których wykrywa się ta chorobę.

 

Trudne do uchwycenia

Zaczyna się od kłopotów z pamięcią, orientacją w terenie, rozpoznawaniem osób, trudnością w formułowaniu myśli, utratą wcześniej nabytych umiejętności i zaburzeń snu. Najczęściej te dolegliwości przypisywane są demencji starczej, ale może się okazać, że utracone zdolności, informacje, nigdy już nie wrócą, wtedy wszystko zaczyna wskazywać na to, że mamy do czynienia z chorobą Alzheimera. Im szybciej skontaktujemy się z lekarzem specjalistą, tym większa jest szansa na spowolnienie choroby. W zależności od opieki choroba trwa kilkanaście lat.

 

Fakty i profilaktyka

  • Na Alzheimera najczęściej chorują osoby po 65. roku życia. Ze statystyk wynika, że po 85. roku życia ryzyko zachorowalności wynosi aż 50 procent!
     
  • Niestety nie wynaleziono leku, który likwidowałby chorobę. Istnieją jedynie lekarstwa, które w znacznym stopniu mogą łagodzić objawy i postępowanie choroby. Nie w każdym jednak przypadku są skuteczne.
     
  • Istnieją teorie, że choroba może być wynikiem przebytych urazów głowy. Pod szczególna obserwacją powinny zatem być osoby starsze, które np. brały kiedyś udział w wypadku samochodowym.
     
  • Ryzyko zachorowania można obniżyć poprzez prowadzenie odpowiedniego trybu życia do wieku. Liczy się aktywność fizyczna, uprawianie sportów, częste spacery.
     
  • Warto wyeliminować ze swojej codziennej diety kawę i alkohol.
     
  • Niewskazane jest palenie papierosów.
     
  • Dieta powinna obfitować w warzywa i owoce.
     
  • Ilość spożywanych witamin ma ogromny wpływ na kondycję osoby starszej, nie tylko tę fizyczną, ale też psychiczną.
     
  • Na kłopoty z pamięcią najlepsze są łamigłówki. Warto rozwiązywać krzyżówki, ćwiczyć pamięć. Nawet gdy choroba postępuje warto poprzez gry i zabawy wzmacniać intelekt.

Podstępna choroba

Alzheimer atakuje niespodziewanie i z ukrycia. Wszystko zaczyna się od zmian zwyrodnieniowych w mózgu. Powolna degradacja tkanki nerwowej sprawia, że chory powoli traci kontakt ze światem.

  • Zaczyna się niewinnie - od zapominania drobnych spraw, kłopotów z pamięcią. Na tym etapie ani rodzina, ani tym bardziej sam chory nie dostrzegają problemu, a zapominalstwo zrzucają na krab po prostu starzenia się.
     
  • Notoryczne staje się zapominanie w jakim celu wyszło się z domu, co miało się przed chwilą powiedzieć.
     
  • Często chory zapomina słowa niezbędne do komunikacji. W początkowym stadium choroby próbuje jedne słowa zastępować innymi. Zamiast poprosić o telefon chory prosi „o ten aparat, przez który rozmawiam z wnuczką”. To ewidentny znak by udać się z bliskim do specjalisty.
     
  • Z czasem pamięć chorego jest coraz słabsza, zaczyna on np. tracić orientację w terenie, nie wie gdzie się znajduje. Nie tylko nie wie po co wyszedł z domu, ale nie potrafi do niego wrócić!
     
  • Osoby dotknięte tą chorobą tracą zdolność koncentracji. Powoli przestają być samodzielne. W sklepie zostawiają portfel albo rozdają pieniądze.
     
  • Brak klarowności myślenia objawia się np. nieodpowiednim ubiorem. Chory ubiera się zbyt ciepło lub zbyt zimno.
     
  • W chorobie Alzhaimera zmienia się przede wszystkim psychika. Osoby takie stają się albo strachliwe albo agresywne. Konfabulują rzeczywistość, mogą wymyślać teorie spiskowe. Jednego dnia szukają dawno zgubionych pieniędzy innego mogą krzyczeć przez okno, że ktoś chce je podstępnie zabić. Babcia, która do niedawna uwielbiała swoje wnuki staje się uciążliwa dla otoczenia. Choć np. przez całe życie była łagodna i dobrotliwa, nagle potrafi wybuchnąć gniewem czy wręcz próbować uderzyć swojego wnuka.
     
  • Szczególnym objawem choroby jest bezwolność i zasklepianie się w sobie. Chorzy potrafią godzinami siedzieć na krześle lub kiwać się na boki. Wielogodzinne wpatrywanie się w telewizor jest tutaj normą.

 

Szpital psychiatryczny?

Alzheimer jest coraz częściej diagnozowany w przychodniach. Powodem jest nasze starzejące się społeczeństwo. Szacuje się, że chorych na Alzheimera po 65 roku życia jest około 5% w Polsce, liczba ta ma wzrosnąć czterokrotnie do 2020 roku. U 20-40% ludzi po 80 roku życia stwierdza się Alzheimera. Jednym z czynników ryzyka jest wiek pacjentów. W Polsce brak specjalistycznych domów opieki nad ludźmi z Alzheimerem. Opiekunowie stają przed najtrudniejszym problemem, oddać chorego do szpitala czy zajmować się nim w domu. Bardzo często rodzina chorego czuje się bezradna. Specjaliści odradzają jednak oddawanie bliskich do szpitali psychiatrycznych we wczesnym stadium choroby. Każdy taki pobyt sieje spustoszenie w psychice chorego i przyspiesza rozwój choroby.

Jeśli zapadnie decyzja o pozostawieniu chorego w domu trzeba opracować strategię opieki nad nim nie tylko na teraz, ale też na wiele lat naprzód.

 

Gdy zatrudnimy pomocnicę

Jeśli zdecydujemy się na zatrudnienie opiekunki w domu, nasze koszty wzrosną. W Polsce nie ma firm oferujących specjalistyczne usługi opiekuńcze dla chorych na Alzheimera. Pozostaje w tym momencie możliwość skorzystania z firmy zajmujących się opieką nad osobami starszymi. Dojazd na terenie miasta jest najczęściej bezpłatny. Pracownicy przy osobach starszych najpierw szacują stopień upośledzenia lub niepełnosprawności i starannie dobierają odpowiednie formy pomocy.

Za zakupy zapłacimy ok. 10 złotych, za pielęgnację osoby leżącej od 8 do 20 złotych. Należy jednak pamiętać, że jeśli opiekunka dodatkowo ma umyć okna, posprzątać lub ugotować, cena za usługę wzrasta. Płacimy za miesiąc z góry. Najczęściej jest to kwota około 500 - 1000 złotych. Rodzina, której nie stać na taki wydatek, może starać się o dofinansowanie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

 

Wsparcie dla opiekuna

Opiekowanie się bliskim z chorobą Alzheimera bywa bardzo wyczerpujące fizycznie i psychicznie. Tym bardziej, że ma się poczucie nieuchronności rozwoju choroby. W takich przypadkach warto udać się na terapię rodzin i opiekunów alzheimerowskich. W większych miastach warto dowiedzieć się o takie miejsca w MOPS-ie lub większej przychodni. Wspólne rozmowy służą wymianie doświadczeń, informacji lub uzyskaniu porady psychologa. Często dodatkowo przychodnie organizują zajęcia rehabilitacyjne i umysłowe dla chorych na Alzheimera.

 

Przydatne poradniki

W stowarzyszeniach alzheimerowskich, których zadaniem jest wspieranie rodzin opiekujących się chorymi. można znaleźć informacje na temat literatury specjalistycznej, a także biuletyn Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera pt. "Bliżej Alzheimera". Dostępna jest również książka "Jak radzić sobie z chorobą Alzheimera - Poradnik dla Opiekunów". W niektórych poradniach można ją otrzymać za darmo lub za niewielką opłatą.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: Vick , Data wysłania: 2010-05-25

Witam Panstwa,
Od lat nosze sie z zamiarem otworzenia domu dla pacjentow Alzheimera.
Uprzejmie prosze o informacje jakie warunki musze spelniac i jakie dokumenty
i gdzie musze zlozyc azeby uzyskac pozwolenia na prowadzenie.
Moje mysli sa skierowane na dom Seniora-Alzheimera Agro tzn zeby pacjenci na lonie natury ze zwierzetami opiekujac sie nimi zyli i nimi sie zajmowali w miare mozliwosci.
region w ktorym moze to zrealizowac to okolice Lodzi.
czekam na informacje
z powazaniem
Jolanta Rzanek

Autor: CEZIS , Data wysłania: 2010-07-08

Na terenie woj. śląskiego fukcjonuje Centrum Dziennego Pobytu dla Osób z zaburzeniami pamięci w tym osób borykających się z chorobą Alzheimera.

Szczegółowe informacje:
Centrum Edukacji, Zdrowia i Starości
ul. Cieszyńska 16
41-500 Chorzów

www.cezis.pl

Autor: netka , Data wysłania: 2011-04-21

Witam
Proszę o pomoc.Czy w wieku 36 lat można zachorowac na alzchaimera.Czy towarzyszy przy tym silny ból głowy ( we wczesnej fazie)i czy można stosowac tabletki refastin.

Autor: lolik , Data wysłania: 2011-10-30

Alzheimer jest chorba która z roku na roku się pogłebia a na świecie coraz wiecej osób na nią choruje niestety

Autor: adamytys , Data wysłania: 2011-11-13

Na terenie woj śląskiego działa również sklep który zajmuję sie odzieżą przeznaczoną dla osób chorych na Alzheimera.A dokładnie odzieżą która wyposażona jest w zamki na plecach żeby chory nie mógł mieć dostępu do pieluchy lub pidzamy wyposażone w zamki w kroku żeby opiekun mógł w łatwy sposób wymienić pieluche chorego.Firam się nazywa 4care może komuś sie to przyda. Pozdrawiam

Autor: jagusia2128 , Data wysłania: 2011-12-04

Dobry tekst.
Wiedzę na temat tej choroby, mam i ją pogłębiam.
Brak mi, już sił i chęci do pracy.
Czasem marzę, by oddać ją do Domu Opieki, lub zasnąć i już nigdy się nie obudzić
.........a mama?
Żyje w swoim własnym świecie.
Pomoc w opiece, MOPS, organizacje, moja rodzina, wszystko "mowa trawa".
Mam opiekunkę dla mamy z PKPS siedzi ogląda detektywów i podbiera jedzenie.
Skąd wiem? Nie słodzimy napojów.Cukier był tylko dla mamy.
Zorientowałam, że pani bierze.Przyrządzam i każe podgrzać i podać mamie.
Nie ma mleka do kawy i cukru na wierzchu. Pani przeszukała wszystkie szafki w kuchni. Nic, jej nie mogę powiedzieć - rzuci pracę.
Założyłam sprawę o ubezwłasnowolnienie mamy i zastanawiam się nad umieszczeniem jej w DPS. Co zrobię, jeszcze nie wiem? Pracuję zawodowo i dziękuję Bogu za to.
Cieszę się gdy idę do pracy. pozdrawiam wszystkich świątecznie.

Autor: ewa , Data wysłania: 2012-01-03

Do Jagusi2128. DPS są po to by pomagać chorym i ich opiekunom, Tam także możesz opiekowac się mamą, ale masz czas na swoje życie i pracę. Jeżeli chodzi o te kawę i cukier to zbytnio przesadzasz. Ile takich kaw pani może wypić, wlicz w to w koszty opieki nad mamą. Sama przy mojej chorej mamie piję kawę, aby mieć jakiś przerywnik, pozdrawiam

Autor: Ania , Data wysłania: 2012-03-23

Jagusiu2128! Rozbroiłaś mnie tą ,,kawą i cukrem,,! Jak to się ma do choroby Twojej matki? Oddasz ją do domu opieki,bo szkoda Ci cukru??! Ciesz się,że są tacy ludzie dla którzy mogą Ci jeszcze pomóc w opiece nad mamą i ten ciężar biorą na siebie...a kawa ,herbata,cukier...(a nawet ciastko!) powinnaś sama zaoferować gratis...i uśmiech i życzliwość. Sama jestem opiekunką przy osobie chorej...i wierz mi,trzeba mieć cierpliwośc i nerwy ze stali...aczkolwiek Twój problem z cukrem,dosłownie mnie rozbroił! życzę powodzenia
P.S.Dobra rada:cukier i kawa niech stoją na wierzchu...aby Pani nie musiała jeszcze tych artykułów sama szukać po szafkach.

Autor: nisaba , Data wysłania: 2012-05-31

tak...tak....jak wszędzie-zaczyna się od drobnych przedmiotów typu cukier, herbata, krem do rąk lub dezodorant a kończy...wiemy na czym. Zazwyczaj są to drobne i cenne przedmioty, których brak zauważamy, niestety po długim czasie. Przykre
pozdrawiam Wszystkich Opiekunów

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.