Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Jednym z najzdrowszych, najbardziej funkcjonalnych i ekonomicznych jest ogrzewanie płaszczyznowe w podłodze, ścianie lub suficie. Komfort cieplny odczuwalny jest tu przy temperaturze o 2-3°C niższej, niż w przypadku ogrzewania grzejnikami. Dzięki temu możemy zredukować koszty ogrzewania nawet o 18%.

 

W ogrzewaniu płaszczyznowym źródłem ciepła może być podłoga, ściana lub sufit. Systemy powinny działać tak, aby temperatura przy suficie nie była wyższa niż 50°C, przy ścianach 35°C, a na podłodze 24-28°C w tzw. strefie wewnętrznej (w zależności od rodzaju pokrycia posadzki). Najpopularniejszym systemem grzewczym spośród ogrzewania płaszczyznowego jest ogrzewanie podłogowe. Dzięki niemu mamy do czynienia z regułą: ciepłe nogi - zimna głowa. Grzejnikiem jest tu cała podłoga, przy której jest najcieplej, a temperatura maleje wraz ze wzrostem wysokości pomieszczenia. Odwrotnie jest w przypadku ogrzewania grzejnikowego, gdzie najwyższa temperatura jest przy suficie, bo ciepłe powietrze z grzejników unosi się do góry, a w nogi jest nam zimno. Podłoga pozostaje też dłużej ciepła niż grzejniki, po wyłączeniu ogrzewania. Ten pionowy, bardzo korzystny rozkład temperatury, jest w tym przypadku bliski idealnemu.

Coraz częściej stosowane jest także ogrzewanie ścienne, które może być alternatywą podłogowego lub jego uzupełnieniem. Może również wspomagać ogrzewanie grzejnikowe, zwiększając komfort cieplny w pomieszczeniach. Ten typ ogrzewania, podobnie jak podłogowe, zapewnia równomierny rozkład temperatury.

 

Komfort przede wszystkim

Ze względu na specyfikę rozkładu temperatury w pomieszczeniu uważa się, że ogrzewanie płaszczyznowe zapewnia człowiekowi największy komfort.

Prawidłowo wykonane, wykorzystuje w blisko 80% promieniowanie, jako sposób przekazywania energii cieplnej do pomieszczenia. Dzięki temu minimalizuje ruch powietrza, między innymi kurzu, dając dobre poczucie komfortu cieplnego oraz korzystne warunki dla alergików.

Choć koszty instalacji ogrzewania płaszczyznowego są wyższe niż tradycyjnego, jednak późniejsze koszty eksploatacyjne, przyniosą nam spore oszczędności w domowym budżecie.

Porównanie rozkładów temperatury dla ogrzewania podłogowego i grzejnikowego

Porównanie rozkładów temperatury

Źródło: Poradnik instalatora, Grupa SBS

 

Dobre wykonanie ogrzewania to podstawa

Bardzo ważnym aspektem wykonania systemu jest odpowiednie wyizolowanie podłoża oraz wybór rur, z których wykonane będą pętle grzewcze. Warto wybrać nowoczesne i trwałe rozwiązania odporne na korozję i osadzanie kamienia. Najnowocześniejsze na rynku są obecnie wielowarstwowe systemy rur z tworzywa, odporne na działania czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Mają one wzmocnioną strukturę polietylenu, poprzez sieciowanie metodą termiczną PERT, dzięki czemu są mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia. – Taka specjalna technika produkcji rur, gwarantuje bezawaryjną pracę systemu przez wiele lat– mówi Marcin Stawiany, PM Keller PEX, z Grupy SBS.

Czy ogrzewanie podłogowe się opłaca?

Korzystając z ogrzewania płaszczyznowego, jesteśmy w stanie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o 3°C. Dzięki temu możemy oszczędzić 18% energii cieplnej, a to spora redukcja kosztów w domowym budżecie.

- Główną zaletą ogrzewania płaszczyznowego jest jego ekonomiczność, wynikająca m.in. z faktu, iż systemy ogrzewania płaszczyznowego pracują na niskich parametrach zasilania - wyjaśnia Marcin Stawiany, Product Manager systemu instalacyjnego Keller PEX, z Grupy SBS. - W pomieszczeniach, gdzie zainstalowano ogrzewanie płaszczyznowe, można obniżyć temperaturę grzania, nie tracą przy tym komfortu cieplnego.

 

Ogrzewanie podłogowe a dzieci

Ciepła podłoga to także komfort dla malucha i jego mamy. Ciągła zabawa na podłodze i bieganie bez kapci to utrapienie mam, stale czuwających nad zdrowiem swoich pociech. Ciepła podłoga nie powoduje już takiego stresu. W przypadku ciepła z grzejników, jest ono wysoko, a maluch siedzi na zimnej podłodze i ma ciągle chłodne stópki. Ciepła podłoga, to odpowiednia temperatura w miejscu, w którym maluch najczęściej przebywa.

 

Ogrzewanie podłogowe dla alergika

Ogrzewanie podłogowe i ścienne polecane jest szczególnie, gdy domownicy są alergikami. Nie generuje ono intensywnego ruchu powietrza, unoszącego przy tym kurz z firan czy rolet, ale dostarcza ciepło na całej powierzchni, bardzo powoli unosząc je do góry.

Nie jest też prawdą, że ogrzewanie podłogowe jest nieodpowiednie dla osób z chorobami naczyniowo-krążeniowymi. Prawidłowe wykonanie systemu grzewczego, nie spowoduje przegrzania podłogi powyżej 30°Ci nie będzie powodowało np. puchnięcia stóp. Musimy jednak zwrócić uwagę na dobór sterowników oraz medium zasilającego ogrzewanie podłogowe, aby można było odpowiednio regulować temperaturę.

 

Większa estetyka wnętrz

Zaletą ogrzewanie płaszczyznowego może być także brak grzejników, na których gromadzi się kurz i bród. Wnętrze bez grzejników jest bardziej estetyczne, a do tego wygląda przestrzennie i luksusowo.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.