Jesteś tutaj: Strona główna / Stomatologia /
Sposoby na lęk przed dentystą

Dentofobia - są sposoby

Adam NimościckiAgnieszka Szygenda,
stomatolog

Wielu pacjentów boi się wizyty u stomatologa. Z tym, jak i z innymi lękami, łatwo można sobie poradzić. Jeśli boisz się bólu, obawiasz znieczulenia czy przeraża cię borowanie – porozmawiaj o tym ze swoim dentystą. Szybko przekonasz się, że rozwieje twoje obawy. Poniżej przedstawiamy kilka prostych sposobów, jak sprawić, aby wizyta u dentysty była prawdziwą przyjemnością.

 

Strach przed wizytą samą w sobie.

„Oswojenie” strachu poprzez precyzyjne ustalenie, czego konkretnie obawia się pacjent oraz omówienie środków zaradczych. 

 

Obawa przed bólem podczas wizyty.

Indywidualny dobór znieczulenia pod potrzeby każdego pacjenta (uwzględnienie chorób towarzyszących i innych dolegliwości tak, aby zastosowane znieczulenie było w 100% bezpieczne). Omówienie stosowanych technologii, sprzętu oraz lekarstw. Wyjaśnienie, że współczesne leczenie stomatologiczne przebiega szybko i bezboleśnie. 

 

Obawa przed igłą i znieczuleniem.

Postępowania j.w. Dodatkowo pacjenci, którzy obawiają się samego momentu ukłucia korzystają ze specjalnych żeli znieczulających miejscowo. Wykonanie zastrzyku jest zatem całkowicie bezbolesne. 

 

Obawa przed zadławieniem i odruchem wymiotnym.

Omówienie ergonomicznych aspektów leczenia stomatologicznego (leczenie w pozycji leżącej, dwuosobowy zespół). W przypadku silnego odruchu wymiotnego personel stosuje takie metody leczenia, które nie podrażniają podniebienia, a więc nie prowokują tego odruchu.

 

Wstyd i zakłopotanie.

Stan zdrowia jamy ustnej jest indywidualnie uzależniony nie tylko od higieny, ale także od czynników genetycznych i środowiskowych. Lekarz ma za zadanie leczyć, a nie oceniać. Profesjonalne i rzeczowe podejście pomaga pacjentowi opanować wstyd.

 

Lęk przed diagnozą.

Zapewnienie pacjentowi profesjonalnego wsparcia, także lekarzy innych specjalności.

 

Obawa przed przyszłym długotrwałym leczeniem oraz brak wytrwałości.

Elastyczne ustalenie planu leczenia oraz wsparcie w jego trakcie, obejmujące również telefoniczne przypomnienia o zbliżającej się wizycie.

 

Strach przed borowaniem.

Zaprezentowanie pacjentowi urządzeń stomatologicznych, ich możliwości oraz działania. Najczęściej pacjenci obawiają się samego odgłosu borowania – wystarczy im zaprezentować nowoczesne, ciche narzędzia. Ponadto pacjent ma możliwość słuchania ulubionej muzyki podczas zabiegu (dźwięk dochodzi z zagłówka fotela stomatologicznego).

 

Obawa przed poczuciem bezsilności.

Ustalenie z pacjentem sposobu komunikowania się w trakcie zabiegu (np. za pomocą gestów) oraz rzeczowa informacja na temat planowanego zabiegu i czynności z nim związanych.

 

Strach przed niewiedzą nt. tego, co robi lekarz.

Informowanie pacjenta podczas zabiegu o każdej procedurze oraz wykonywanym działaniu. Po zakończeniu leczenia – omówienie i pokazanie na diagramie, co zostało zrobione, jakie mogą być odczucia i reakcje pacjenta po wyjściu z gabinetu.

 

Obawa przed zapachem oraz odgłosami.

Specjalny system wentylacji, który nie przepuszcza zapachów z gabinetu do np. poczekalni. Stosowanie bezzapachowych materiałów leczniczych. Wyciszenie drzwi gabinetu, co skutecznie izoluje część np. poczekalni od odgłosów pracujących urządzeń stomatologicznych. Nieużywanie metalowych tacek na narzędzia stomatologiczne. Możliwość włączenia muzyki podczas zabiegu (muzyka dobiega z zagłówka fotela).

 

Strach przed zakażeniem.

Szczególna dbałość o dezynfekcję narzędzi i pomieszczeń oraz o czystość i sterylność gabinetu (np. poproszenie pacjenta o pozostawienie torby w zamykanej na kluczyk szafce w poczekalni). Omówienie z pacjentem standardów higieny obowiązujących w gabinecie.

 

Obawa przed zranieniem jamy ustnej.

Praca w koferdamie, dzięki któremu stomatolog widzi bardzo dokładnie tylko obszar, który będzie leczyć. Praca w powiększeniu, co poprawia precyzję pracy i uniemożliwia przypadkowe zranienia w jamie ustnej. Stała obecność asystentki podczas procesu leczenia – asystentka ssakiem i lusterkiem osłania miękkie tkanki.

Przeczytaj też:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.