Jesteś tutaj: Strona główna / Uroda /
Dermatologia estetyczna

Dermatologia estetyczna

Problemy skórne

Skóra sucha, mieszana, wrażliwa, łojotokowa, dojrzała. Do tego zmarszczki, przebarwienia, utrata jędrności. Skóra jest taką częścią naszego organizmu, która nieustannie przysparza nam problemów natury zarówno kosmetycznej jaki i medycznej. Skutecznym rozwiązaniem wielu z nich mogą być nowoczesne metody wykorzystywane w dermatologii estetycznej, której dynamiczny rozwój jest znakiem naszych czasów.

 

Zabieg w gabinecie dermatologicznym

Dermatologia estetyczna w niskim stopniu ingeruje w organizm człowieka. Zamiast skalpela używa co najwyżej igły. Efekty?

- Poprawa wyglądu skóry po zabiegach dermatologii estetycznej w większości przypadków pojawia się szybko, a widoczne zmiany można zaobserwować nawet po jednorazowej wizycie w gabinecie lekarskim. Dodatkową zaletą tego rodzaju metod są stosunkowo niewielkie działania niepożądane takie jak lekki obrzęk lub zaczerwienienia, które jednak szybko znikają. Efektami wizyty u specjalisty można cieszyć się już po kilku dniach - mówi dr n. med. Ingrid Dadej-Michalska, z poznańskiej kliniki Medical Prestige.

 

Co czyha na naszą skórę?

Skóra starzeje się każdego dnia. Jest to naturalna kolej rzeczy wynikająca ze zmniejszania biologicznej aktywności komórek oraz obniżania intensywności procesów regeneracyjnych. Są jednak czynniki, które efekt ten potęgują. Niestety mamy z nimi styczność każdego dnia:

  • wolne rodniki, 
  • klimatyzowane biura, 
  • dym tytoniowy,
  • stres towarzyszący codziennemu życiu

prowadzą do przesuszania oraz utraty elastyczności przez skórę. Zdradliwe okazuje się również promieniowanie słoneczne, o którym często zapominamy wylegując się na plaży, a które przenikając przez kolejne warstwy naszej zewnętrznej powłoki, przyczynia się do jej fotostarzenia. Wszystko to powoduje, że na liście najczęściej występujących problemów ze skórą figurują:

  • przebarwienia, 
  • zmarszczki,
  • utrata jej elastyczności i jędrności.

Na szczęście istnieją nieinwazyjne zabiegi, które pomagają w regeneracji skóry oraz zmniejszają skutki nieodpowiedniej pielęgnacji i ekspozycji na szkodliwe czynniki znajdujące się w otoczeniu. Jeżeli więc domowa pielęgnacja oraz profilaktyka nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, nie musimy wpadać w panikę.

 

Peeling chemiczny 

Jest jednym ze skuteczniejszych metod wykorzystywanych w walce z różnorodnymi problemami skóry. Dobrze dobrane substancje usuną martwe komórki naskórka oraz wpłyną na odnowę głębszych jej warstw, natomiast regularne stosowanie peelingu doprowadzi do znacznej poprawy jej wyglądu oraz spłycenia zmarszczek. 

 

Mezoterapia

Bardziej zaawansowanym narzędziem do walki ze starzeniem się skóry jest mezoterapia, która zapewnia efekt 2 w 1. Oprócz zwiększenia elastyczności skóry twarzy, szyi i dekoltu poprawia również stan nawilżenia skóry, co zapobiega jej przesuszeniu i powstawaniu zmarszczek. Odżywienie skóry następuje po zastosowaniu mieszanki odpowiednich substancji, które rewitalizują oraz regenerują warstwy skóry. Za pomocą cienkiej igły mieszanka wstrzykiwana jest w odpowiednie miejsca pod skórą. Mezoterapia jest również dobrym rozwiązaniem w przypadku problemów z nadmiernym wypadaniem włosów - odżywia je, wzmacnia oraz zmniejsza ich wypadanie. 

 

Mikrodermabrazja

W przypadku powstania przebarwień, często spowodowanych ekspozycją skóry na słońce, skuteczne może być zastosowanie preparatu Cosmelan lub Dermamelan, zabiegów przy użyciu lasera lub mikrodermabrazji. Poprzez stopniowe złuszczanie naskórka, warstwa po warstwie, za pomocą głowicy pokrytej kryształkami diamentu lub przy wykorzystaniu korundu, mikrodermabrazja prowadzi do wygładzenia powierzchni skóry oraz wyrównania jej kolorytu bez ryzyka powstawania blizn. Ten bezbolesny zabieg stosowany jest, oprócz wspomnianej już walce z przebarwieniami posłonecznymi, także w przypadku występowania rozszerzonych porów czy drobnych zmarszczek. W sytuacji, gdy przebarwienia umiejscowione są głębiej, lepsze efekty daje kuracja preparatami Cosmelan i Dermamelan lub zastosowanie lasera. 

 

Zabieg laserowy

Podczas zabiegu laserowego lekarz naświetla za jego pomocą poszczególne przebarwienia. Nagromadzony w nich barwnik pochłania wydzielane przez laser światło, co powoduje rozbicie ich na mniejsze kawałki, które później są samodzielnie usuwane z organizmu. Przy zastosowaniu zabiegu laserowego, którego celem jest spłycenie zmarszczek, skórę naświetla się tak, aby podgrzać włókna kolagenowe, co zmusi je do intensywnej regeneracji. Zabiegi wykonywane tym narzędziem nie są całkowicie bezbolesne, dlatego w tym przypadku najczęściej stosuje się znieczulenie miejscowe. Ten rodzaj zabiegu powoduje również kilkudniowy obrzęk oraz zaczerwienienie, które da się jednak ukryć pod makijażem. Wszystkie powyższe zabiegi dają najlepszy efekt przy regularnym stosowaniu lub wykonaniu serii.

 

Wypełniacz na bazie kwasu hialuronowego

W przypadku głębokich zmarszczek, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego, a przypadku występowania zmarszczek mimicznych – wstrzyknięcie toksyny botulinowej (np. preparatu Botox). Ten ostatni zabieg idealnie nadaje się do wygładzania pionowych lub poziomych bruzd występujących na czole oraz zmarszczek w okolicy oczu.

- Nie należy się go obawiać jeżeli zabieg wykonywany jest przez wykwalifikowanego lekarza. To, co do tej pory nazywane było „efektem maski” to zamierzchłe czasy. Obecnie zabiegi wstrzykiwania toksyny botulinowej wykonywane są w taki sposób, aby uzyskać jak najbardziej naturalny efekt - mówi dr Dadej-Michalska.

Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego stosuje się do zmniejszenia zmarszczek wokół ust, bruzd nosowo-wargowych, do zmniejszenia cieni pod oczami czy do powiększenia ust, a nawet do modelowania owalu twarzy.

 

Samopoczucie i dobry nastrój

Zabiegi mające na celu poprawę wyglądu przynoszą nie tylko efekty zewnętrzne, ale często dostarczają również pacjentkom spokoju psychicznego. Dobry wygląd jest dla kobiety bardzo ważny. Dzięki wykonaniu różnego rodzaju zabiegów, ma ona świadomość, że jej wygląd uległ poprawie, co wzmacnia jej poczucie wartości i niejednokrotnie przywraca lepsze samopoczucie.

 

Zachowaj ostrożność

Nie należy jednak zapominać o zachowaniu ostrożności. Zabiegi mają pozytywny wpływ w momencie, gdy stosowane są z umiarem i po konsultacji ze specjalistą. By nie zaszkodziły pacjentce lub nie wywołały niepożądanych skutków ubocznych, należy je wykonywać pod okiem doświadczonych lekarzy, którzy doradzą odpowiedni zestaw działań i określą długość terapii. Na zabieg w profesjonalnym gabinecie lekarskim lepiej jest się zdecydować również z innego względu. Kosmetyczki nie posiadają takich uprawnień jak lekarze, nie mogą również używać kwasów o wysokim stężeniu (np. przy peelingu chemicznym) lub wysokoenergetycznych laserów, których zastosowanie jest niejednokrotnie konieczne by np. pozbyć się przebarwień występujących w głębszych warstwach skóry.

Źródło: Klinika Medical Prestige, Poznań.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.