Jesteś tutaj: Strona główna / Stomatologia /
Dziecko u dentysty

Dziecko u dentysty

Jolanta Jagła-Makieła, stomatolog NZOZ Primus opracowała sobie język, którym mówi do dzieci podczas ich wizyt w gabinecie. Brzęczenie dentystycznego wiertła to lot pszczółki, borowanie to łaskotanie ząbków, a fotel dentystyczny to samolot. Metoda jest świetna, bo dzięki niecodziennym opisom dentystycznego sprzętu, dzieci do gabinetu wchodzą nawet bez rodziców.

 

Borowanie jak bajka

Jak dr Jagła-Makieła tłumaczy paroletniemu dziecku pierwsze chwile w swoim gabinecie?

- Będziemy łaskotać ząbki takim wiertełkiem, które buczy jak pszczółka i wygania robaczki. One wpadają do rureczki, która jest odkurzaczem do ślinki. Pierwsze borowanie brzmi jak bajka, a wszystko po to, by wykształcić w dziecku miłe skojarzenia. Mały pacjent ma zapamiętać pierwszą wizytę jak najlepiej, wszystko po to, aby dbał o zęby i robił to chętnie. Dobre skojarzenia na trwałe zapisuje psychika ludzka, dzieci muszą widzieć, że gabinet jest ich światem i nie odbiega od ich wyobrażeń, Gabinet może być więc ulem, gdzie brzęczą pszczoły, może być czymkolwiek innym, byle by dziecko poczuło, że jest przyjaźnie – komentuje dr Jolanta Jagła-Makieła, stomatolog NZOZ Primus.

 

Myjemy zęby także wtedy, gdy ich nie ma

O ząbki należy dbać, kiedy tylko zaczynają się wyrzynać. Podrażnione dziąsła należy smarować wacikiem z rumiankiem bądź ziołowym preparatem Dentinox – wtedy szybciej i mniej boleśnie minie czas ich wychodzenia. Ale nawet wtedy, kiedy ząbków nie ma, należy dbać o higienę buzi dziecka – używając do tego jałowego gazika, którym należy przemywać języczek i podniebienie, aby zapobiegać aftom i pleśniawkom.

 

Pierwszy ząbek

Kiedy tylko pojawi się pierwszy ząbek należy otoczyć go opieką. W aptece kupujemy specjalne silikonowe szczoteczki przypominające kształtem naparstek, prawdziwej szczoteczki używamy dopiero wtedy kiedy pojawi się więcej mleczaków. Pasty używamy niewiele, w zasadzie tylko brudząc nią włókna szczoteczki, aby maluch jej nie połykał.

 

Nie używamy past smakowych

Rodzice powinni używać past z jak najmniejszą ilością fluoru, bezpieczne pasty dla maluszków to ziołowe, np.: szałwiowe. Do 6 roku życia należy unikać past smakowych, bo zachęcają do połykania – a jak podkreśla dr Jagła-Makieła – taka pasta zamiast wymyć zęby, ląduje do brzuszka. A past z fluorem bezwzględnie nie wolno połykać!

Ząbki myjemy co najmniej 2 razy dziennie: rano i wieczorem, powinniśmy też szczotkować je po obiadku.

 

Pamiętaj! Jeśli jesteś pierwszy raz w gabinecie

Jolanta Jagła-Makieła, stomatolog NZOZ PRIMUS radzi:

 • Lepiej, aby dziecko samo usiadło na fotelu.
   
 • Mały pacjent powinien poznać meble mieszczące się w gabinecie np.: funkcję fotela - zobaczyć możliwości przesuwania go w górę i dół.
   
 • Do kubeczka może sam nalać sobie wodę.
   
 • Wizyta jest skuteczniejsza, gdy rodzic zostaje na korytarzu.

Fluor stosowany wewnętrznie szkodzi

Są na rynku, polecane przez niektórych dentystów, kropelki z dodatkową dawką fluoru, które mają wpływać na wzmocnienie ząbków – jeszcze przed ich pojawieniem się. Dr Jagła-Makieła zdecydowanie przestrzega przed ich stosowaniem.

Wszystko zależy od stężenia fluorku w wodzie pitnej. Informacje na temat stężenia na danym obszarze posiada Sanepid. Krople te można podawać dzieciom tylko wtedy, jeśli stężenie fluorku w wodzie pitnej jest niższe od podawanej normy. W większości regionów Polski jest ono wyższe. Fluor ma to do siebie, że wnika w szkliwo i kościec, wypierając wapń, jeśli go wypluwamy razem z pastą nic się niepokojącego nie wydarzy, jednak w przeciwnym razie, bardziej jesteśmy podatni na próchnicę, może także występować osteoporoza młodzieńcza, a także fluoroza zębów, której objawy to:

 • centkowane szkliwo,
 • przebarwienia,
 • kruchość,
 • porowatość.

 

Świadomość rodziców

Najgorsze jest to, że w świadomości rodziców pokutuje pogląd, że o mleczaki nie warto dbać, bo to zęby które i tak wypadną. Zdaniem dr Jagły-Makieły nic bardziej mylnego.

To okres, w którym bardzo ważny jest aspekt psychologiczny, wtedy właśnie uczymy dziecka higieny na całe życie – mówi stomatolog i przestrzega przed podstawowymi zasadami.

 

Pierwsza wizyta, czyli pełna adaptacja

Zarówno rodzice, jak i lekarze troszczą się i dbają o dziecko, które po raz pierwszy przekracza próg gabinetu, ale tak naprawdę ta pierwsza wizyta powinna odbyć się wtedy, kiedy dziecko ma zdrowe ząbki. Dlaczego? A no po to, by nie kojarzyła się ona maluchowi z ingerencją lekarza. Pierwsze spotkanie powinno mieć charakter wyłącznie poznawczy, adaptacyjny. Kiedy rodzic przyprowadza dziecko, które boli ząbek, taka wizyta – jako pierwsza dla dziecka, jest z góry skazana na niepowodzenie.

Cierpiące i wystraszone dziecko jest nieufne i zazwyczaj nie udaje się przeprowadzić w jego małej buzi żadnego zabiegu. Po każdej wizycie dziecko musi dostać nagrodę: pochwałę, naklejkę lub malowankę, czasami rodzice sami kupują jakiś drobiazg, wręczając dyskretnie personelowi, aby nagrodzić nim dziecko za odwagę.

 

Kształt zębów u dziecka

Kształt pierwszych ząbków nie zawsze odzwierciedla kształt drugich, ale tuż przed wypadaniem mleczaków między zębami powstają szczeliny – to bardzo dobry znak, bo świadczy o tym, że drugie zęby robią sobie już należne miejsce.

Jeśli szczelin nie ma, może to oznaczać, że dziecko będzie miało kłopoty z prawidłowym zgryzem. To zjawisko pojawia się ok. 5 roku życia.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: klient , Data wysłania: 2010-10-26

bardzo miła, ladna z usmiechem Pani Stomatolog no i swietnie leczy zeby polecam!!!

>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.

Fotografia tytułowa: © Dmitry Kalinovsky | Dreamstime.com