Jesteś tutaj: Strona główna / Nowości na rynku / Ciąża i poród /
Folik - kwas foliowy

Folik - kwas foliowy

Brukselka, sałata, szpinak, zielony groszek – te wiosenne warzywa łączy nie tylko zielony kolor, ale również zawartość kwasu foliowego, najważniejszej witaminy wszystkich kobiet, które rozpoczęły współżycie. Znacznie zmniejsza ryzyko powstania wad cewy nerwowej w pierwszych miesiącach życia płodowego. Dlatego tak istotne jest jego uzupełnienie już na 3-4 miesiące przed rozpoczęciem ciąży.

 

Niezbędność kwasu foliowego w ciąży

Rola kwasu foliowego w pierwszych tygodniach ciąży jest ogromna. W tym czasie bowiem rozwija się i kształtuje układ nerwowy płodu, jego mózg i rdzeń kręgowy. Niedobór kwasu foliowego w pierwszych 4 tygodniach po zapłodnieniu może doprowadzić do zaburzenia rozwoju układu nerwowego dziecka i wystąpienia ciężkich wad wrodzonych układu nerwowego. Najczęściej występującymi wadami są bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa i przepuklina mózgowo – rdzeniowa. Dzieci obciążone tymi wadami mogą być sparaliżowane od pasa w dół, nie mieć kontroli nad oddawaniem moczu lub być upośledzone umysłowo, niekiedy także umierają zaraz po urodzeniu. Rocznie w Polsce rodzi się 2000 dzieci z tymi wadami. Ponad 90 proc. dzieci z wadą cewy nerwowej rodzi się zdrowym matkom i w rodzinach, w których nigdy wcześniej dziecko z taką wadą nie przyszło na świat. Przyczyna wad cewy nerwowej nie jest do końca znana. Stosowanie kwasu foliowego
w postaci preparatu Folik® zmniejsza możliwość wystąpienia wrodzonych wad cewy nerwowej.

 

Kwas foliowy nie tylko dla przyszłych mam

- Profilaktyczną dawkę kwasu foliowego (1 tabletka na dzień preparatu FOLIK®) powinna zażywać każda kobieta czy młoda dziewczyna, która rozpoczęła życie płciowe, ponieważ nadal większość ciąż w Polsce jest nieplanowana, a o fakcie zostania matką wiele kobiet dowiaduje się w drugim lub późniejszym miesiącu, gdy na działania profilaktyczne jest już za późno - radzi dr n. med. Grzegorz Południewski.

Folik® powinien być zażywany przez kobiety, które przygotowują się do ciąży, przed poczęciem oraz w pierwszym trymestrze ciąży, gdyż niedobór kwasu foliowego może być przyczyną wystąpienia bardzo poważnych wad wrodzonych u dzieci.

 

Unikalność kwasu foliowego

Kwas foliowy bierze udział w wielu procesach metabolicznych, odgrywa ważną rolę w tkankach, w których zachodzą liczne podziały komórkowe:

  • układ krwiotwórczy,
  • nabłonek przewodu pokarmowego,
  • tkanki płodu,
  • reguluje tworzenie i dojrzewanie czerwonych krwinek.

Jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego. Dodatkowo pełni ważną rolę w procesie tworzenia serotoniny działającej kojąco oraz uspokajająco i noradrenaliny, która jest odpowiedzialna za energię człowieka. Jego brak może doprowadzić do niedokrwistości, biegunki, a nawet do spowolnienia syntezy DNA i podziału komórek, w tym upośledzenia funkcji układu nerwowego.

 

Bogactwo witaminy B9 w pigułce

Kwas foliowy w naturze występuje pod postacią folianów. Znajduje się głównie w zielonych warzywach liściastych, takich jak: kapusta, brukselka, szpinak, kalafior, brokuły, zielony groszek, a także drożdżach, jajach, otrębach pszennych oraz niektórych płatkach śniadaniowych (żywność wzbogacona o kwas foliowy, fortyfikowana).

 

Ważny suplement

Foliany są wrażliwe na obróbkę termiczną: gotowanie, smażenie, czy pieczenie produktów zawierających kwas foliowy, znacznie obniża jego zawartość.

- Osiągnięcie odpowiedniego poziomu kwasu foliowego w organizmie wyłącznie przez spożywanie produktów bogatych w tę witaminę jest trudne, a wręcz niemożliwe. Z tego powodu zaleca się uzupełnienie diety poprzez przyjmowanie tej cennej witaminy w tabletkach. - mówi dr n. med. Grzegorz Południewski, prezes Towarzystwa Rozwoju Rodziny.

Kwas foliowy jest witaminą niesyntetyzowaną w organizmie, dlatego w codziennej diecie zwykle spożywamy go w niedostatecznej ilości. Do niedoboru witaminy B9 może dojść nie tylko z powodu nieprawidłowego odżywiania (spożywanie przetwarzanej żywności), ale również przy ciągłym odchudzaniu, paleniu papierosów, nadużywaniu alkoholu czy też stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych. Dlatego specjaliści zalecają suplementację kwasu foliowego w postaci tabletek (np. Folik®).

  • Cena Folik® za 30 tab. to: ok. 7,65 zł

Przeczytaj także:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: gabik , Data wysłania: 2012-09-26

Ja przyjmuję folik odkąd zaczęłam brać pigułki antykoncepcyjne, podobno już wtedy narażone jesteśmy na niedobory kwasu foliwego.

Autor: sara , Data wysłania: 2014-05-16

Dokładnie, tabletki anty skutecznie zaburzają wchłanianie kwasu foliowego i koniecznie trzeba go uzupełniać

Autor: ewa , Data wysłania: 2014-06-06

A słyszałyście, ze warto podawać kwas foliowy mężczyznom?

Autor: anna , Data wysłania: 2014-06-13

Podobno kwas foliowy poprawia jakość nasienia u mężczyzn to podczas starań o dziecko warto aby mężczyzna też zaopatrzył się w jakiś folik

Autor: daria , Data wysłania: 2014-07-07

W sumie to folik warto brać non stop bo potrzebuje go każda komórka naszego ciała i lepiej se po nim czujemy. Także nie tylko w rozwoju układu nerwowego u dziecka pomaga ale i na nasz organizm dobrze wpływa

Autor: amelia , Data wysłania: 2014-08-06

Ja brałam folik przez cała ciążę bo moja ciążą narażona była na poronienie i groziła mi anemia i na szczęście wszystko się dobrze skończyło bo wcześniej poroniłam dwa razy.

Autor: ulika , Data wysłania: 2014-10-23

Kwas foliowy powinny zażywać wszystkie kobiety w wieku rozrodczym, a nie tylko te planujące powiększenie rodziny, ponieważ ciąże nieplanowane też występują często...

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.