Jesteś tutaj: Strona główna / Stomatologia /
Implanty zębów

Implanty zamiast zębów własnych

Implant to element wykonany z tytanu, metalu biokompatybilnego z ludzką tkanką, w kształcie przypominającym coś pośredniego pomiędzy naturalnym korzeniem zęba, a śrubą, który po umieszczeniu w górnej szczęce lub żuchwie (szczęce dolnej) pełni funkcję korzenia w miejscu ubytku.

Na takich implantach odbudowuje się następnie koronę zęba. Implanty mają sporą przewagę nad konwencjonalnymi rozwiązaniami, tzn. konwencjonalnymi mostkami czy protezami ruchomymi. Ruchome protezy nie gwarantują pacjentowi komfortu i pewności siebie z uwagi na związane z nimi 
niedogodności i krępujące sytuacje. Ponadto, mogą spowodować poważne problem, jak silny ból i zanik miękkich tkanek, a nawet utratę kolejnych zębów, w wyniku nacisku na dziąsła i kości. Protezy tego typu mogą również przyczyniać się do powstawania problemów z higieną jamy ustnej.

 

Jak powstał implant?

Punktem przełomowym w rozwoju implantologii było bez wątpienia odkrycie przez szwedzkiego wynalazcę prof. P. I. Bränemarka biokompatybilności tytanu i jego praktycznych zastosowań w stomatologii. Implantologia pozwala na uzupełnianie lub odbudowę uzębienia pacjentów, umożliwiając przy tym zastąpienie ubytku gotowym rozwiązaniem, nie uszkadzając przy tym przylegających zębów. Takie specjalistyczne leczenie stomatologiczne wymaga kilkuetapowego zabiegu: chirurgii stomatologicznej, periodontologii i protetyki.
Technika implantologii przynosi korzyści wpływające na poprawę jakości życia, nie tylko ze względów estetycznych, ale także jeśli chodzi o lepszą wymowę, żucie, higienę jamy ustnej i komfort. Ponadto, stosowanie implantów umożliwia nam zachowanie naturalnych zębów, które w innych warunkach byłyby szlifowane do wykonania uzupełnień stałych.

 

Kto może korzystać z implantów?

Implantologia jest niewątpliwie jednym z najkorzystniejszych rozwiązań stomatologicznych dostępnych pacjentom z ubytkami. Nieodzownym warunkiem umieszczenia jednego lub więcej implantów jest solidna struktura kości szczęki. W praktyce konieczne jest zatem sprawdzenie, czy struktura kości pacjenta jest odpowiednia dla umieszczenia implantów. Panoramiczne zdjęcie rentgenowskie i skan tomograficzny szczęki są konieczne do właściwej oceny.

W nielicznych przypadkach, gdy struktura kości pacjenta jest nieodpowiednia, istnieje jeszcze możliwość przeprowadzenia transplantacji. Jeśli konieczny jest przeszczep kości, przeprowadza się zabieg (ze znieczuleniem lub bez znieczulenia), w którym usuwa się część kości, zazwyczaj z kości biodrowej, formuje i umieszcza się w górnej szczęce (w przypadku żuchwy nie ma takiej konieczności). Jeśli niezbędny jest przeszczep zaledwie niewielkiego fragmentu kości, pobiera się go z żuchwy (z brody) lub z bocznych części szczęki, dzięki czemu zabieg przebiega szybko z miejscowym jedynie znieczuleniem.

 

Przebieg zabiegów implantologicznych

Zabieg obejmuje dwa etapy: etap chirurgiczny i etap protetyczny.

Jeżeli przeszczep kości nie jest konieczny, podczas standardowego zabiegu implanty tytanowe umocowuje się w szczęce górnej lub w żuchwie, gdzie następnie nakłada się koronę. Zabieg ten jest bezbolesny, a wprowadzenie poszczególnych implantów trwa każdorazowo zaledwie około siedmiu minut. Po zakończeniu zabiegu następuje proces gojenia kości, który zwykle trwa od trzech do sześciu miesięcy.

Po upływie tego czasu można przejść do drugiego etapu, w którym mocuje się ceramiczną koronę tymczasową (lub most), a następnie przygotowuje się ceramiczną lub akrylową odbudowę, będącą idealnym odwzorowaniem utraconego uzębienia naturalnego.

 

Co to jest implant natychmiastowy?

Implant natychmiastowy to implant, na który bezpośrednio po zabiegu chirurgicznym nakłada się koronę tymczasową lub most, dzięki specjalistycznej technice chirurgicznej, co przynosi natychmiastowe korzyści, zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. W praktyce oznacza to, że pacjent otrzymuje odbudowę protetyczną jeszcze w dniu zabiegu. Jest to jednak uzębienie przejściowe, ponieważ docelowych koron nie można przygotować tego samego dnia (potrzeba na to co najmniej 48 godzin).

 

Zalety implantów

Implanty znacznie skracają okres gojenia, zmniejszając jednocześnie ból i stres. Eliminują również potrzebę przeprowadzania kolejnego zabiegu w celu wprowadzenia uzębienia docelowego. Zmniejszają zatem dyskomfort psychiczny i skracają czas, który trzeba przeznaczyć na zabieg. Jest to rozwiązanie wygodniejsze dla pacjenta. Zasadniczo ta technika ułatwia wszystkie procesy z punktu widzenia pacjenta, dostarcza większej wygody niż techniki tradycyjne, gdyż pacjent nie musi używać wymiennej protezy w okresie osteointegracji i nie musi borykać się z niedogodnościami związanymi z brakami w uzębieniu.

Ma również znaczne zalety estetyczne, zwłaszcza wówczas, gdy braki w uzębieniu dotykają widocznej części jamy ustnej.

 

Wady tej techniki

Wady są takie same, jak w przypadku techniki tradycyjnej. W nielicznych przypadkach, jeżeli dojdzie do zapalenia, osteointegracja implantu nie następuje, co może skutkować utratą implantu (niezależnie od zastosowanej techniki). W takiej sytuacji nowy implant wprowadza się bezpłatnie. Niewielkie ryzyko infekcji wpisane jest w każdy wykonywany zabieg. Utrata implantu może nie być bezpośrednio powiązana z pacjentem: nie musi dotyczyć wszystkich implantów, jeśli wstawiono ich więcej. Do utraty implantów dochodzi niezwykle rzadko. Badania wykazują 98-procentową szansę powodzenia tego zabiegu.

 

Zalety techniki all-on-4

Technika ta, opracowana przez dr Paulo Malo i jego współpracowników z Malo Clinic w Lizbonie, pozwala na dokonywanie odbudowy stomatologicznej za pomocą zaledwie czterech implantów u pacjentów pozbawionych jakiegokolwiek uzębienia. Jest to prosta, ale rewolucyjna metoda opracowana z myślą o pacjentach pozbawionych uzębienia, która pozwala uniknąć transplantacji we wszystkich przypadkach w zakresie żuchwy i w 99 procentach przypadków w zakresie szczęki górnej. Do tej pory transplantacje kości były istotną, lecz ograniczającą fazą procesu leczenia. Pozwala ona pacjentom opuścić klinikę po 30 minutach od zakończenia zabiegu i po 3-4 godzinach od jego rozpoczęcia. Technika ta jest bezbolesna, wygodna, przystępna finansowo i gwarantuje natychmiastowe rezultaty.

 

Garść ciekawostek i historii

  • Prace nad techniką all-on 4 rozpoczęły się w roku 1995, a po raz pierwszy zastosowano ją na żuchwie w roku 1999. W 1998 roku wynaleziono i szczegółowo opracowano technikę umożliwiającą zastosowanie na górnej szczęce, którą pierwszy raz zastosowano w 2000 roku, zaś stomatologom zaprezentowano ją w 2005 roku pod nazwą „All-on-4 Maxilla”.
  • Pierwszy zabieg trasmitowany na żywo do Las Vegas śledziła widownia licząca ponad 6 tysięcy specjalistów z zakresu stomatologii i protetyki. Zostało to uznane za najważniejsze wydarzenie roku 2005 w dziedzinie stomatologii estetycznej i implantologii.
  • Metoda All-on-4 jest dostępna także dla polskich pacjentów w otwartej właśnie w Warszawie Malo Clinic Polska.
Źródło: Malo Clinic Polska

Przeczytaj także:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: zniesmaczony , Data wysłania: 2013-06-11

Wszystko pięknie, ale czemu nie ma mowy o tym, że nawet po latach od zabiegu niektórzy pacjenci odczuwają silne bóle żuchwy, przez wkręcenie tego dziadostwa w KOŚĆ?!

Autor: Miklaszewska , Data wysłania: 2014-05-24

Ja zdecydowałam się na implant ceramiczny i jestem w 100% zadowolona. Pomiędzy moimi naturalnymi zębami, a tym wstawionym nie ma żadnej różnicy - a przynajmniej ani ja, ani znajomi nie dostrzegają takowej. Bałam się, że może się odbarwiać od herbaty czy innych produktów spożywczych, ale podobno nie ma się czego obawiać, bo ten materiał jest pod tym względem bezpieczny.
Przy szukaniu kliniki sugerowałam się jedynie opiniami znajomych - szukałam czegoś w woj. zachodniopom. i kolega polecił mi Wejt&Tawakol w Szczecinie. Jestem bardzo zadowolona z obsługi. Na pewno mogę polecić - super miła obsługa, cena przystępna, chociaż bardzo tanio nie jest, ale warto - wolę nie oszczędzać na zębach!
Polecam przejrzeć stronę kliniki http://www.edentist.com.pl/

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.