Jesteś tutaj: Strona główna / Dzieci /
Jak odciągnąć dziecko od komputera?

Jak odciągnąć dziecko od komputera?

Uzależnienie młodych pokoleń od wszelkiego typu urządzeń i elektronicznych zabawek to zjawisko bardzo powszechne. Niektórzy rozpatrują je wręcz w charakterze problemu, jednak nie podlega wątpliwościom, że technika ułatwia życie i zapewnia użytkownikom całą gamę unikalnych doznań. 

 

Może nowe hobby?

Jeśli jednak spędza ci sen z powiek myśl o tym, że twoja pociecha niszczy wzrok przed ekranem telewizora lub komputera, przed tobą nie lada zadanie. Trzeba znaleźć dziecku nowe hobby, najlepiej takie, które pozwoli mu połączyć zainteresowanie nowoczesnymi technologiami z zabawą na świeżym powietrzu.

 

Co warto zrobić?

Rodzice troszczący się o prawidłowy rozwój dziecka zarówno w aspekcie fizycznym jak i intelektualnym mają nie lada problem. Jak sprawić, żeby ich dziecko nie spędzało całych dni przed ekranem komputera czy telewizora, a całej wiedzy o świecie nie czerpało z zasobów internetu? Odpowiednim rozwiązaniem powinno być zainteresowanie swojej pociechy innymi formami spędzania wolnego czasu, które łączyłyby aktywny wypoczynek z ich zainteresowaniem nowinkami technicznymi. Co więc możemy zrobić, aby nasze starania przyniosły zamierzony efekt?

 

Bawiąc uczyć, ucząc bawić…

Jak połączyć ogień z wodą i sprawić, żeby nowe hobby nie było tylko wypełniaczem czasu, ale też pomagało w rozwoju intelektualnym?

- Nasza propozycja musi być przede wszystkim atrakcyjna dla dziecka i konkurencyjna wobec jego komputerowej pasji. 

- Taka rozrywka powinna zagwarantować prawdziwe doznania, których nie jest w stanie dostarczyć komputer czy konsola do gier. Na szczęście rozwój technologii sprawia, że wiele gadżetów można wykorzystać w trakcie twórczego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Co więcej, mogą one się przyczynić do zmiany podejścia do poznawania świata. Dzięki nim dziecko nie jest skazane na bierne przyswajanie wiedzy, i może się uczyć przez obserwację procesów i zmian zachodzących w otoczeniu. Może się to również przełożyć na łatwiejsze przyswajanie wiedzy, zwłaszcza z zakresu nauk przyrodniczych.

 

Coś dla spokojnych

Rozwiązaniem może być fotografia. Rozwija ona kreatywność, pomaga twórczo spędzać czas, a dziecko w poszukiwaniu ciekawych obiektów może wyruszyć w plener uzbrojone w swój aparat. Wydaje się, że jest to doskonałe rozwiązanie, aby rozbudzić w dziecku zainteresowanie obcowaniem za przyrodą, architekturą czy też z ludźmi. Z pewnością rozwinie to też wrażliwość na walory estetyczne. Oferta aparatów fotograficznych jest obecnie bardzo szeroka i każdy może znaleźć sprzęt dla siebie, w różnych przedziałach cenowych. Bardziej zaawansowane modele dają też możliwość rozbudowywania swojego sprzętu.

Co jednak, jeżeli nasza pociecha nie wykazuje zdolności artystycznych, a jej temperament nie pozwala na zadumę nad pięknem otaczającego nas świata?

 

Poszukiwacze skarbów

Inną ciekawą formą rozrywki na świeżym powietrzu z wykorzystaniem najnowocześniejszych gadżetów jest geocaching – czyli poszukiwanie skarbów przy wykorzystaniu urządzeń GPS. Cała zabawa polega na tym, że jedna osoba ukrywa „skarb”, podaje długość i szerokość geograficzną, pod którą się on znajduje, a inni wyruszają ze swoimi odbiornikami GPS na jego poszukiwanie. Zdarzają się przypadki, że niektórzy spadkobiercy Indiany Jonesa przemierzają setki kilometrów, aby odkopać pozostawiony fant, jednak początkujący i młodzi miłośnicy tej rozrywki nie muszą przygotowywać takich eskapad. No chyba, że uda się im zarazić tym hobby rodziców.

Geocaching to świetna rozrywka dla młodych osób, która sprzyja nie tylko aktywnemu wypoczynkowi ale też, o ile uda się zaangażować w nią dorosłych, może być doskonałą okazją zwiedzania różnych zakątków kraju. Dzięki takiej formie, wycieczki krajoznawcze nie będą już nudną i dłużącą się podróżą do skansenów i ruin mających swoje najlepsze czasy dawno za sobą.

 

Zdalnie sterowane modele, to doskonały pretekst do wyjścia na świeże powietrze

Zdalnie sterowane modele, to doskonały pretekst do wyjścia na świeże powietrze

A może modelarstwo?

Inną propozycją dla tych dzieci, które preferują intensywniejsze doznania, może być modelarstwo RC (Remote Control), czyli krótko mówiąc – zabawa zdalnie sterowanymi modelami. Uprawiając to hobby, dziecko może przeżywać prawdziwe emocje, których nie jest w stanie dostarczyć mu gra komputerowa. Teraz w świecie rzeczywistym może sterować samolotami, śmigłowcami czy samochodami. Modelarstwo RC jest więc doskonałą alternatywą dla wirtualnej rozrywki.

Zabawa modelami zdalnie sterowanymi staje się coraz popularniejszym hobby również w Polsce. Jest to doskonały pomysł na rodzinne, weekendowe spędzanie wolnego czasu nie tylko dla profesjonalnych modelarzy, ale także dla amatorów ekscytującej zabawy poza domem, dla których będzie to po prostu niezobowiązująca przyjemność. 

- Dzieciom, które mają po raz pierwszy kontakt z taką formą rozrywki bardzo podoba się możliwość prowadzenia realistycznie odwzorowanych samochodów oraz pilotowania samolotów, które rozwijają zawrotne prędkości - mówi Krzysztof Cielma, CEO NitroTek, czołowego dystrybutora modeli zdalnie sterowanych w Polsce.

 

Modelarstwo znów modne

Wybór odpowiedniego modelu nie powinien być szczególnie kłopotliwy, ponieważ ilość maszyn dostępnych na rynku zaspokoi nawet najbardziej wymagających klientów. Dla tych, którym ta forma zabawy szczególnie przypadnie do gustu, producenci dostarczają całą masę części i akcesoriów zwiększających atrakcyjność sprzętu. Dzięki tuningowi modeli zdalnie sterowanych można rozwijać swoje hobby w nowym kierunku. 

- Nasz warsztat oferuje pomoc w polepszeniu osiągów danego pojazdu i poprawienie jego wyglądu. Chętnie doradzimy domorosłym majsterkowiczom jak skutecznie dbać o swoje modele oraz w jaki sposób podrasować je, aby osiągnąć zamierzony efekt - dodaje Krzysztof Cielma z NitroTeku.

 

Twórczy czas dziecka

Jak widać jest wiele alternatyw dla wirtualnej rozrywki i tylko od rodziców zależy, czy będą w stanie zachęcić swoje dzieci do skorzystania z nich. Powyższe propozycje są tylko kilkoma przykładami, jak można twórczo i aktywnie zagospodarować wolny czas swych pociech, aby były to dla nich chwile bezpieczne i relaksujące. Oczywiście takich rozwiązań jest dużo więcej. Wystarczy tylko chcieć ich poszukać.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: sebek , Data wysłania: 2015-01-07

Mam siedmiolatka który posmakował laptopa jako zabawki.
Fotografowanie i tak skończy się na instagramie i nadużywaniu do tego celu komórki. Pozostałe jak coatching są raczej dla większych dzieci i też sprowadzą się do nadużywania komórki przy tej okajzi do innych niepożądanych celów. Zatem jestem sceptyczny niestety co do skuteczności tych metod. Dokoła dużo dzieci powiela wzorce przesiadywania przy kompie i koło się zamyka. Może warto aby resort edukacji wprowadził odpowiednie tematy do programu obowiązkowego nauczania - podstawy programowej - jakieś pożyteczne treści w tym zakresie- tak jak te o zdrowym żywieniu itp. co wszystko daje temat zdrowego trybu życia.

>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.