Jesteś tutaj: Strona główna / Dzieci /
Jesienne szczepienia na meningokoki

Jesienne szczepienia na meningokoki

Ryzyko zachorowania na groźne choroby zakaźne wzrasta w zbiorowiskach ludzkich. Miejsca takie jak szkoły, żłobki, przedszkola, internaty czy akademiki to wymarzone warunki dla agresywnych bakterii, które przenoszone są poprzez bliski kontakt, drogą kropelkową. W takich okolicznościach przenoszone są meningokoki, które wywołują szereg ciężkich zakażeń, m. in. sepsę.

 

Jesienne zagrożenie

Jesień to okres kiedy rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na zdrowie dzieci, nie tylko z powodu obniżonej odporności, ale przede wszystkim ze względu na wejście dzieci i młodzieży do poszczególnych grup rówieśniczych. Przebywanie w grupie sprzyja bowiem rozprzestrzenianiu się bakterii meningokoków grupy C, które wywołują inwazyjną chorobę meningokokową przebiegającą w postaci sepsy (posocznicy) lub zaplenia opon mózgowo-rdzeniowego. Ich atak jest niespodziewany, a przebieg choroby bardzo szybki – często godziny decydują o życiu chorego.

Zakażenia meningokokowe

Inwazyjna choroba meningokokowa przebiega pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz sepsy (zakażenie krwi) i jest wywołana przez groźne bakterie neisseria meningitidis, zwane meningokokami.

Bakterie te mogą także wywoływać zapalenie:

  • gardła, 
  • płuc, 
  • ucha środkowego, 
  • osierdzia, 
  • wsierdzia, 
  • stawów,
  • inne schorzenia.

 

Nie dawaj gryza, ani łyka!

Tak jak w przypadku wielu mniej groźnych infekcji, przenoszenie meningokoków odbywa się drogą kropelkową (np. podczas:

  • kichania, 
  • kaszlu, 
  • rozmowy w bliskiej odległości,
  • pocałunków. 

Bakterie mogą się przenosić także podczas:

  • korzystania z tych samych sztućców,
  • picia z tej samej butelki czy szklanki,
  • palenia przez różne osoby jednego papierosa,
  • wspólne jedzenie loda,
  • dzielenie się jedzeniem. 

 

Zakakażenia i profilaktyka

Meningokokami grupy C może zarazić się każdy, jednak na zakażenie najbardziej narażone są dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym, oraz młodzież i młodzi dorośli.

Obecnie najlepszą i jedyną metodą zapobiegania inwazyjnym zakażeniom meningokokowym grupy C jest szczepienie ochronne. W Polsce od 2003 roku szczepienie przeciwko meningokokom grupy C jest szczepieniem zalecanym w Programie Szczepień Ochronnych.

Istotną rolę w zapobieganiu zakażeniom pełni profilaktyka nieswoista, a zatem odpowiednie zachowania, jak przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej (zasłanianie ust podczas kichania, kaszlu) oraz unikanie ryzykownych zachowań (picie z jednej butelki, dzielenie się kanapkami, palenie tego samego papierosa, etc.).

Jak ustrzec się przed zakażeniem?

Rozprzestrzenianiu bakterii sprzyjają warunki bliskiego kontaktu z drugim człowiekiem, a takim miejscem są szkoły. Ognisko infekcji na terenie szkoły, przedszkola czy akademika staje się często początkiem lokalnej mikroepidemii. Młodzież i dzieci przebywające na terenie placówki, szczególnie narażone na zachorowanie, nie łatwo zmieniają swoje przyzwyczajenia i ryzykowne zachowania. Dlatego ważne jest uświadamianie ryzyka i wskazanie zachowań, które uchronią je przed zakażeniem. Aby uniknąć ryzyka infekcji bakteryjnej należy przede wszystkim zachować podstawy higieny. 

Podstawowe zasady higieny:

  • mycie rąk przed posiłkiem,
  • korzystanie tylko ze swoich sztućców,
  • picie z własnej butelki, szklanki, kubka,
  • unikanie osób kaszlących i kichających,
  • zasłanianie twarzy przy kichaniu, kaszlu,
  • unikanie korzystania z tych samych kosmetyków, np. szminki,
  • unikanie wspólnego jedzenia tego samego posiłku, np. kanapki, batona.

 

Uwaga na nosicieli!

Szacuje się, że co 4 nastolatek może być bezobjawowym nosicielem meningokoków grupy C, które początkowo kolonizują jamę nosowo-gardłową, nie wywołując u większości osób groźnych objawów. Należy przy tym podkreślić, że meningokokami zarazić się można zarówno od osoby chorej jak i bezobjawowego nosiciela bakterii. Należy uczulać nastolatki na sytuacje, które zwiększają ryzyko zachorowań. Ważna jest ciągła edukacja młodzieży.

 

Aby żyć

Ogólnopolska Kampania Profilaktyki Zakażeń Meningokokowych „Nie! Dla meningokoków”, zainicjowana przez fundację „Aby żyć” w 2008r., ma na celu edukację polskiego społeczeństwa, w szczególności rodziców dzieci młodszych, nastolatków i młodych dorosłych, na temat groźnych zakażeń wywołanych przez meningokoki grupy C. 

Zadaniem kampanii jest prowadzenie działań ukierunkowanych na przeciwdziałanie zachorowaniom i zmniejszanie ryzyka epidemiologicznego, jakie stanowi wzrastająca liczba chorych na inwazyjną chorobę meningokokową w Polsce. Profilaktyka zachorowań oraz edukacja w dziedzinie szczepień ochronnych to istotne aspekty w budowaniu świadomości Polaków na temat zakażeń meningokokowych.

Więcej na: www.meningokoki.pl.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zanim wybije pierwszy dzwonek na lekcję i twoje dziecko pójdzie do szkoły, oprócz wyprawki w postaci książek i zeszytów, warto zadbać o jego zdrowie. Najskuteczniejszą obroną przed meningokokom grupy C jest szczepienie. Chroni przed zakażeniem i jest w pełni bezpieczne. W Polsce szczepienie przeciwko meningokokom z grupy C od 2003 roku znajduje się na liście szczepień zalecanych przez Ministra Zdrowia w Programie Szczepień Ochronnych. Nastolatki znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka na zakażenie meningokokami. Szczyt zachorowań notowany jest wśród młodych ludzi między 11. a 24. rokiem życia.

- Przed pójściem dziecka do szkoły należy pomyśleć o profilaktyce i nawet kilka dni przed pierwszym dzwonkiem w szkole zgłosić się do lekarza aby wybrać optymalną ochronę przeciw meningokokom - komentuje dr nauk medycznych, Paweł Grzesiowski, pediatra, ekspert ds. profilaktyki zakażeń.

 

Pojedyncza dawka szczepienia

U dzieci w wieku szkolnym oraz u nastolatków i studentów wystarczy tylko pojedyncza dawka aby ustrzec się przed meningokokami grupy C. Po więcej informacji na temat szczepień zgłoś się do swojego lekarza. Tylko on może zlecić szczepienie przeciw meningokokom grupy C.

Źródło: www.meningokoki.pl

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.