Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Laserowa korekcja wzroku

Laserowa korekcja wady wzroku

Iwona Rokita-Waladr n. med. Iwona Rokita-Wala,
chirurg okulista

Grube oprawki są modne

Okulary zerówki stały się ostatnio modnym elementem stylizacji wśród modelek, gwiazd czy celebrytów i od razu trafiły na nosy tych, którzy podążają za lansowanymi przez nich trendami. Zakładanie grubych, dużych oprawek - zwłaszcza popularnych teraz nerd glasses („kujonek”) - szybko zyskało swoich zwolenników promujących nowy styl na naszych ulicach. Z drugiej strony, co zrozumiałe, nie spotkało się ono ze zbytnią akceptacją i zrozumieniem tych, dla których okulary nie są jedynie dodatkiem do ubioru, ale koniecznością umożliwiającą im codzienne życie.

 

Nie zawsze lubiane szkła

Noszenie okularów motywowane wyłącznie względami estetycznymi jest dużo łatwiejsze od ich stałego stosowania w celu poprawy wzroku. I nawet oprawki w najmodniejszym kształcie czy kolorze nie stanowią odpowiedniej przeciwwagi dla ograniczeń wynikających z konieczności ich zakładania. Zaparowane szkła mogą utrudniać widzenie bardziej niż sama wada, a uprawianie sportu może być - w przypadku noszenia okularów - większym wyzwaniem niż sama aktywność. Jednocześnie jednak dla wielu osób okulary stały się ważnym elementem rozpoznawalności i budowania wizerunku. 

 

Stylowe oprawki po zabiegu

Motywacje oraz zachowania pacjentów klinik okulistycznych w Stanach Zjednoczonych i Europie, a powoli również w naszym kraju, wskazują na nowy trend w sposobie noszenia okularów. Coraz więcej osób, zwłaszcza tych w gronie znanych artystów i dziennikarzy, poddaje się laserowej korekcji wzroku, ale nie wyrzuca ulubionych czy charakterystycznych tylko dla nich oprawek.

- Dzięki korekcji laserowej - zabiegowi, który jest bezbolesny i trwa bardzo krótko, odzyskuje się zdolność prawidłowego widzenia. Procedura polega na odpowiednim wymodelowaniu rogówki i nadaniu jej specjalnego kształtu - takiego, który pozwala światłu prawidłowo dotrzeć do siatkówki i odpowiednio akomodować wszystkie odległości - wyjaśnia chirurg okulista dr n. med. Iwona Rokita-Wala ze szpitala Weiss Klinik w Chorzowie. - Wymieniają następnie szkła na neutralne i korzystają ze wszystkich możliwości wynikających z takiego rozwiązania. Po pierwsze tych, które niesie pozbycie się na trwałe wady wzroku, a po drugie wizerunkowych, związanych z założenia ciekawych lub określających tylko ich styl oprawek.

 

Warunki korekcji wzroku

- Laserowej korekcji wzroku mogą się poddać osoby, które ukończyły 21. rok życia, ponieważ dopiero w tym okresie życia dochodzi do ustabilizowania się wady wzroku. Bez znaczenia jest natomiast jej rodzaj - zabieg likwiduje równie skutecznie wady minusowe jak i plusowe, oczywiście w pewnych ramach - tłumaczy dr n. med. Iwona Rokita-Wala z Weiss Klinik.

Określony przez Europejskie Towarzystwo Chirurgów Refrakcyjnych, a obowiązujący także w polskich szpitalach ekwiwalent sferyczny wynosi od -8 do +4.

Laserowa korekcja wzroku dotkniętego wadą krótkowzroczności polega na spłaszczeniu środkowej części rogówki i nadaniu jej odpowiedniej krzywizny. Natomiast w przypadku dalekowzroczności laser zbiera paracentralnie tkanki z części rogówki w celu uwypuklenia jej części centralnej.

Jest to zabieg jednorazowy, przeprowadzany jedynie w znieczuleniu miejscowym i bez potrzeby hospitalizacji - po kilku godzinach można normalnie wrócić do domu. Przez krótki okres rekonwalescencji (gojenie nabłonka) należy nosić specjalne soczewki lecznicze.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.