Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Leki kontra nasze zdrowie

Leki kontra nasze zdrowie

Aż 67 procent Polaków chorowało przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku! Według badań TNS OBOP przeprowadzonych na zlecenie Świata Zdrowia łykamy 4,2 tabletki dziennie.

Częste choroby sprzyjają zażywaniu leków. Dlatego farmacja, jako jedna z niewielu branż, uchodzi za taką, która o kryzys martwić się nie musi. Ponad połowa Polaków dokonuje zakupów w aptece co najmniej raz w miesiącu. Jednak ze względu na kryzys nawet zakupy leków są czasami ograniczone.

- Faktycznie w chorobie leki kupować trzeba. Jednak coraz częściej zdarza się, że pacjenci oszczędzają na lekarstwach, w obawie, że nie starczy im pieniędzy na podstawowe potrzeby, takie jak żywność, czy opłatę rachunków. Pytają wtedy tylko o cenę leku i odchodzą - twierdzi jeden z poznańskich farmaceutów.

 

Drogie medykamenty

Jak wynika z badań podczas jednych zakupów Polacy wydają w aptece średnio 75 zł. Większe wydatki ponoszą przewlekle chorzy - około 114 zł oraz osoby kupujące co najmniej raz w miesiącu, 80-90zł. Połowa wydatków w aptekach przeznaczana jest właśnie na leki na receptę (Rx), 31 proc. na leki bez recepty (OTC). Trzecie miejsce pod tym względem zajmują preparaty witaminowo - mineralne (suplementy diety) - 12 proc.

- Wiadomo, że na zdrowiu oszczędzać nie można, dlatego kupuję leki, które przepisuje mi lekarz. Jednak jak kryzys przydusi, będę musiała bardziej przemyśleć swoje wydatki - mówi pacjentka apteki Świat Zdrowia.

 

Częste wizyty

W ciągu ubiegłego roku, badani w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego odwiedzili lekarza średnio 4 razy. Wśród osób przewlekle chorych częstotliwość ta wzrasta do ponad 7 wizyt.

- Choroby przewlekłe ze względu na swój charakter i przebieg wymagają długoterminowej kontroli specjalistycznej oraz systematycznego stosowania leków. Gwarantuje to stabilny przebieg choroby oraz spowolnienie postępu schorzenia - mówi jeden z ekspertów Świata Zdrowia.

 

Kobiety bardziej chore

Na choroby przewlekłe cierpi 37 procent badanych. Najczęściej Polacy uskarżają się na choroby układu krążenia, układu kostno-stawowego oraz hormonalnego. Średnia spożywanych dziennie leków w grupie przewlekle chorych wzrasta do 4,9 tabletki dziennie. Grupę tą najczęściej stanowią kobiety, osoby powyżej 45 roku życia, z wykształceniem podstawowym, osoby owdowiałe, emeryci i renciści, respondenci o najniższym dochodzie gospodarstwa domowego (poniżej 2. tys. netto).

Źródło: Świat Zdrowia

Przeczytaj też:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: ornecik , Data wysłania: 2009-07-28

Jak się ludzie naoglądają reklam, to później wpieprzają to, co Goździkowa poleciła, zamiast iść do lekarza. A zresztą u lekarzy to samo, wystawiają przeważnie "receptę na Bahamy", a ludzie się dają faszerować lekami, zamiast zdrowiej żyć. Trochę ruchu, zdrowsze jedzenie i nie potrzeba tyle leków!

>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.