Jesteś tutaj: Strona główna / Dzieci /
Leworęczność u dziecka

Leworęczność u dziecka

Katarzyna Schmidtdr Katarzyna Schmidt,
psycholog psychoterapeuta

Mylenie liter i cyfr o podobnych kształtach, problemy z orientacją przestrzenną, trudna ocena położenia przedmiotów - to pierwsze objawy leworęczności u naszego dziecka. Wtedy nie należy na siłę zmieniać ich przyzwyczajeń, a zamiast tego pomóc im się przystosować do życia w prawostronnym świecie.

 

Lewa ręka powinna osiągnąć taką sprawność ruchową, aby dziecko bez trudu rysowało i pisało. Jeśli zauważymy pierwsze objawy leworęczności, powinniśmy zacząć pracować z dzieckiem. Absolutnie nie należy, tak jak to robiono jeszcze kilkanaście lat temu - przywiązywać dziecku rękę i zmuszać do pisania prawą.

Dziecko "faworyzujące " lewą rękę powinno przed rozpoczęciem nauki w szkole zostać przebadane przez psychologa.

 

Leworęczność - skąd się bierze?

Rozwój ruchowy człowieka opiera się na daleko posuniętej specjalizacji funkcji. Przewaga jednej ręki nad drugą przy jednoczesnej ruchowej ich koordynacji pozwala człowiekowi osiągnąć wysoki stopień sprawności i ekonomii motorycznej.

Za typową uważa się rodzaj przewagi ręki prawej nad lewą. Uważa się, że krytycznym okresem w ustalaniu zręczności rąk jest okres między 3 a 5 rokiem życia.

We wczesnych okresach motorycznego rozwoju dziecka, a także w wieku przedszkolnym ujawnia się wiele zjawisk fizjologicznych powodujących zaburzenia lateralizacji, czyli określenia strony dominującej.

Większa sprawność funkcjonalna jednej strony ciała od drugiej nie ogranicza się tylko do pracy rąk. Przewagę tę można zauważyć w zakresie funkcji nóg, oczu, ruchów tułowia oraz niektórych parzystych organów zmysłowych.

Zakłócenia procesu lateralizacji niekorzystnie wpływają na naukę szkolną dziecka. Dzieci takie popełniają błędy w czytaniu i pisaniu (mylą litery i cyfry o podobnych kształtach np. p-b, d-b, 6-9) wolno czytają, opuszczają i zniekształcają wyrazy, zaburzona jest orientacja przestrzenna, utrudniona ocena położenia przedmiotów i ludzi w otoczeniu. Dzieci z silną lateralizacją lewostronną mają kłopoty z pisaniem, pisząc lewą ręką najczęściej stawiają litery jedna obok drugiej, nie łącząc ich w sposób płynny.

Wsparcie psychiczne

Dziecko zaczyna mieć na etapie przedszkolnym pierwsze problemy ze swoją leworęcznością. W tym momencie ważną rolę powinni odegrać rodzice. Najpierw tłumacząc maluchowi, dlaczego ma problemy, a następnie zacząć pracować z dzieckiem i angażować go w różne ćwiczenia i zabawy.

Zachęcanie do wytężonej pracy i nauczenie wiary we własne siły ułatwi mu kolejny etap życia jakim jest szkoła podstawowa.

 

Zachęcać do zabawy

Już na etapie przedszkolnym trzeba zwracać większa uwagę na dziecko leworęczne. Powinno zacząć w domu wykonywać różnorodne ćwiczenia rysunkowe zaczynając szlaczki od lewej do prawej strony. Jeśli rysuje kółka to w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Ćwiczenia usprawniające ruchowo lewą rękę pomogą przy nauce pisania w szkole podstawowej.

Oprócz zajęć manualnych, trzeba zwracać uwagę na pozycję dziecka przy rysowaniu. Stopy malucha mają być oparte o podłogę, plecy wyprostowane. Mimo pewnych niedogodności można spróbować przekonać dziecko do wszelkich zabaw graficznych. Rodzice nie tylko mają upominać, ale również nagradzać za dobrze wykonana pracę.

 

Otoczenie też ważne

Jednym z podstawowych elementów pomocnych maluchowi w dalszym życiu jest nauczenie go orientacji w lewej i prawej stronie własnego ciała. Kiedy już będzie to wiedziało, można zacząć organizować mu otoczenie do pracy.

Przede wszystkim ważną rolę u leworęcznych odgrywa ułożenie kartki lub zeszytu. Powinny one zawsze leżeć po lewej stronie osi ciała dziecka, najlepiej dodatkowo ukośnie.

Zwracać należy też uwagę na sposób trzymania długopisu lub ołówka. Jeśli ta czynność sprawia dziecku trudność, możemy kupić specjalną nasadkę, którą warto stosować do momentu wyrobienia odpowiedniego nawyku prawidłowego trzymania.

Ostatnim etapem takiej pracy jest odpowiedni dobór sąsiadów. W przedszkolu, a później w szkole podstawowej dziecko podczas pisania powinno mieć kolegę po prawej stronie, dzięki temu uzyska większą swobodę ruchu.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: Markos , Data wysłania: 2009-10-20

Jak byłem dzieciakiem, czyli ze trzydzieści parę lat temu, to leworęczność uważana była za uposledzenie i rodzice ćwiczyli ze mną, żebym wszystko robił prawa ręką. Na szczęście nie było żadnego wiązania lewej ręki. Przestawiłem się na prawa i jest ok, poza tym że bazgrzę. Nie przeszkadzało mi to w trenowaniu tenisa stołowego w klubie (prawą).

Dwie rzeczy mnie zdradzają do dziś - piłka nożna (strzelam z lewej) i odkręcanie słoików - łapię lewą za zakrętkę.

Lepiej jednak dzieciaka nie przestawiać na siłę, tylko pogadać z psychologiem i pomóc dziecku się przystosować. A jak młody zostanie piłkarzem, albo tenisistą, to będzie trudnym przeciwnikiem. :-)

Autor: Asiak , Data wysłania: 2009-10-20

Hej, z tym odkręcaniem słoików to naprawdę bajer. A odkręcasz lepiej twisty czy weki?
Ja miałam koleżankę leworęczną. Pani w szkole biła ją linijką po ręce, jak tylko coś nią robiła. Dziewczyna miała niezłą traumę w szkole. Ale to też było 20 lat temu. Wy też macie takie doświadczenia z tą leworęcznością? Teraz chyba już jest normalniej w szkołach...

Autor: Lucyna , Data wysłania: 2010-05-19

Nauczycielka mojej córki (zerówka) nakazała pisać małej prawą ręką. To był pomysł pani psycholog. U mojego dziecka stwierdziłam leworęczność w okresie niemowlęcym. Nigdy jej nie przekładałam kredek i innych rzeczy do prawej rączki. Tak mnie uczono na studiach.

Autor: agusia30 , Data wysłania: 2010-09-22

Mnie "przerobiono" na prawą rękę 30 lat temu bo mądra pani psycholog powiedziała mamie ze sobie to wymyśliłam.Teraz pisze i jem prawą.Cała reszta łącznie z rysowaniem robię lewą.Moja córka 4,5 roku też jest leworęczna i dziś w poradni powiedzieli że świetnie sobie radzi lewą choć kopie i rzuca piłkę prawą ręką i nogą.Najważniejsze jest oko i pisanie.Najśmieszniejsze jest to że kupiłam jej nożyczki dla dzieci leworęcznych a ona wycina prawa ręką))

Autor: Kari , Data wysłania: 2011-09-14

Moja córka też jest leworęczna, ale nie zamierzam jej "przestawiać" na prawą rekę. Mała świetnie sobie radzi, pisze, je i bawi się lewą i jest ok. Fakt, do pisania musi się póki co bardziej przykładać, ale staramy się z mężem ją wspierać. Poza tym na rynku jest obecnie tak wiele rzeczy przeznaczonych dla leworęcznych dzieci, że nie jest to żaden problem. Na przykład takie przybory szkolne są w takiej samej cenie. Przy okazji macie jakąś swoją ulubioną firmę, która produkuje długopisy i kredki dla naszych dzieciaków? Moja Majka uwielbia pióro kulkowe stabilo, które dobrze leży jej w rączce i jest dla niej wygodne.

Autor: Aga , Data wysłania: 2011-09-26

Moja 6 letnia córeczka jest leworęczna. Nigdy nie próbowałam na siłę zmieniać jej przzwyczajeń. Jest świetnie rozwinięta pod względem mowy, pieknie opowiada ma bogaty zasób słów. Owszem gorzej bywa z wycinaniem, pisaniem literek, puzzlami których nie lubi. Jednak wszystko jest kwestią ćwiczeń -dostałysmy z przedszkola szlaczki do ćwiczeń w domu oraz zadania od logopedy na większą orientację w przestrzeni bo z tym bywa kłopot. Jednym zdaniem należy w miarę możliwości ćwiczyć z dzieckiem, również w formie zabawy.
Cenne są uwagi mam, które przeczytałam powyżej np w kwestii pióra kulkowego itp.Pozdrawiam wszystkich rodziców leworęcznych pociech, które przecież są wyjątkowe;-)

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.