Jesteś tutaj: Strona główna / Dieta /
Pasztet ze strusia

Mięso ze strusia

Czerwone mięso o niskiej zawartości tłuszczu i cholesterolu. Marzenie? Nie, to mięso ze strusia, którym można zajadać się bez wyrzutów sumienia. Oprócz bogatych walorów smakowych, strusina obfita jest w takie składniki jak białko i żelazo. 

 

Pędzi z wiatrem moda na strusinę

Strusie kojarzą się nam głównie z dalekim lądem. Pióra, tego pochodzącego z Afryki nielota, wykorzystywane są od lat w przemyśle odzieżowym. Popularne są również strusie jaja używane na specjalne okazje, np. jako ciekawostka przy świętach wielkanocnych. Jednak struś to również mięso, z którego możemy przyrządzić wiele ciekawych potraw.

Coraz częściej hodowany jest w Europie. To nowa, lecz dynamicznie rozwijająca się gałąź przetwórstwa mięsnego. Zainteresowanie strusiarstwem to szukanie alternatywy dla problematycznej wołowiny (choroba szalonych krów czy pryszczyca). Strusina jest bardzo zdrowa, co z roku na rok ugruntowuje jej pozycję. Największym importerem strusia na świecie są nasi zachodni sąsiedzi. 

 

Otwórz się na nowe smaki

Mięso ze strusia powoli wkracza na polskie talerze. Ma intensywny czerwony kolor i przypomina wołowinę. Smakowo oscyluje pomiędzy wołowiną a cielęciną, jest jednak delikatniejsze, słodsze, o głębszym soczystym smaku. Jednak nie są to jedyne walory tego niezwykłego mięsa. Jest ono bardzo chude, zawiera mniej tłuszczu niż kurczak i ma niższą zawartość cholesterolu czy kwasów nasyconych. Ponadto jest ubogie w sód, więc może być z powodzeniem spożywane przez osoby z nadciśnieniem i chorobami układu krążenia.

- Strusina to cała masa potrzebnych wartości odżywczych. Posiada więcej żelaza i fosforu niż wołowina czy mięso z kurcząt. Dla niemowląt, kobiety w ciąży, karmiących, osób starszych mięso to jest szczególnie istotne, bo zawiera kwas arachidonowy, ważny w tych okresach życia - mówi Piotr Klimczak, technolog żywności z firmy Tarczyński SA, producenta wędlin.

 

Wędliny ze strusia

W Polsce strusina dostępna jest już w sprzedaży detalicznej. Na półkach supermarketów coraz częściej goszczą wyroby ze strusiego mięsa i jego podroby. Wędliny, pasztety a nawet kabanosy cieszą się coraz większym uznaniem wśród szukających zdrowych rozwiązań konsumentów. Mięso strusia je się w różnych formach. W kulturach anglosaskich królują steki, pieczenie czy burgery. W Niemczech popularne są kiełbasy, które dostaniemy także w Polsce. Sposób przyrządzania strusiny jest podobny do wołowiny. 

- Wychodząc naprzeciw różnorodnym gustom naszych klientów, wprowadziliśmy do oferty wędliny i pasztety ze strusia. I muszę z dumą przyznać, że cieszą się coraz większym uznaniem i zainteresowaniem - mówi Adam Gediga, dyrektor produkcji Tarczyński SA.

Choć możemy przypuszczać, że struś nie zdeklasuje tak popularnych w Polsce wyrobów z kurczaka, to wszystko wskazuje na to, że egzotyczne pochodzenie strusia, nieprzeciętne walory smakowe oraz zdrowotne sprawią, że strusie wyroby będą coraz częściej gościły na naszych stołach. Nie tylko od święta.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.