Jesteś tutaj: Strona główna / Dzieci /
Nauka spania w łóżku bez szczebelków

Nauka spania w łóżku bez szczebelków

Szczególną rolę u dzieci odgrywa sen, jest wręcz niezbędny do ich prawidłowego rozwoju. Wypoczęte dziecko jest weselsze, żywsze, łatwiej zapamiętuje nowe rzeczy i jest ciekawsze świata. A wszystko to za sprawą zbawiennego wpływu snu, ponieważ właśnie wtedy organizm małego człowieczka wytwarza niezbędne substancje i gromadzi zapasy energetyczne z których korzysta cały dzień.

 

Ile powinno spać dziecko?

Nie ma normy ile godzin dziecko powinno przespać, sen jest sprawą indywidualną każdego człowieka. Jeżeli dziecko wygląda na wypoczęte i wesołe, to z pewnością ilość snu w zupełności wystarcza mu do regeneracji sił. Niestety często zdarza się, że usypianie dziecka nie jest łatwą sprawą.

Dziecko nie chce zasnąć lub budzi się w środku nocy, przez co chodzi w dzień drażliwe, podenerwowane i marudne. Przyczyn zakłócenia prawidłowego snu może być naprawdę wiele.

Dream tubes

Jest to zabezpieczenie do łóżeczek, składające się z dwóch wypełnionych powietrzem tub, które wsuwa się do zintegrowanych z prześcieradłem tuneli. Tuby te stanowią nie tylko bezpieczną barierę, która chroni dziecko przed upadkiem z łóżka, ale również zapewnia komfort spania.

Dream tubes w bezpieczny i przyjemny sposób pozwalają zaaklimatyzować się w nowych warunkach dziecku, które może być przytłoczone przejściem do łóżka o większych rozmiarach.

System pomaga również zatrzymać kołderkę w granicach dziecięcego łóżka, dzięki czemu śpiące dziecko rzadziej bywa odkryte, a maskotki z którymi dziecko śpi nie spadają.

Produkt został zaprojektowany z myślą o dzieciach w wieku od 1,5 do 5 lat, aby w przyjazny sposób umożliwić im naukę samodzielnego spania we własnym łóżku.

Dream tubes dostępne są w dwóch rozmiarach: 

 • na pojedyncze łóżko (90x200cm),
 • na łóżeczko dziecięce (max. 70x140cm).

Łóżeczko Dream tubes

Do najczęstszych z nich należą:

 • koszmary nocne,
 • hałas,
 • stresujące wydarzenia,
 • złe oświetlenie,
 • nieodpowiednia temperatura,
 • niewygodne łóżko.

 

Oto kilka rad, które mogą pomóc, aby sen dziecka był spokojniejszy i efektywniejszy:

 1. Zapewnij dobre warunki dziecku w sypialni, czyli takie które zapewnią spokojny sen. Nadmierny hałas, nieodpowiednia temperatura czy też złe oświetlenie w pokoju (jeżeli dziecko śpi przy lampce nocnej) mogą wybudzać je ze snu.
 2. Zapewnij poczucie bezpieczeństwa. Koszmary to jedna z najczęstszych przyczyn, która zakłóca spokojny sen dziecka. Najczęściej dotykają one dzieci w wieku 3-7 lat. Należy wówczas wykazać się dużym poczuciem zrozumienia, dziecko powinno wiedzieć, że nic mu nie grozi i zawsze może liczyć na pomoc rodziców. Powodem nerwowego wybudzania mogą być również stresujące wydarzenia - należy dowiedzieć się co jest przyczyną niepokoju dziecka, aby moc temu zaradzić.
 3. Wprowadź codzienną rutynę. Dziecko powinno mieć wyrobiony nawyk chodzenia spać o tej samej porze. Wcześniejsze, codzienne czynności takie jak:
  • kąpiel,
  • kolacja,
  • bajka na dobranoc.

  Powinny sugerować mu, że nadchodzi pora ułożenia się do snu.
 4. Zapewnij odpowiednią dawkę ruchu przed snem. Dziecko „wymęczone” łatwiej zasypia, należy jednak pamiętać, aby nie przesadzać ze zbytnią aktywnością fizyczną. Zbyt duże przemęczenie może również spowodować problemy ze snem.
 5. Zaspokój wszystkie potrzeby dziecka przed snem. Głód czy pragnienie, mogą obudzić maluszka. Nie należy jednak zbytnio przekarmiać go przed snem. Zanim ułożymy dziecko do łóżka sprawdźmy czy ma sucho w pieluszce, jeżeli natomiast samodzielnie załatwia swoje potrzeby dopilnujmy, aby się wysiusiało zanim zaśnie.
 6. Częstym powodem problemów ze snem jest nieodpowiednie łódzko, które może być za ciasne lub zbyt duże. Upewnij się więc czy jest ono wygodne. Materac powinien być nowy i wygodny. 

 

Problem łóżka dziecięcego

Bywa również, że zmiana łóżeczka na nowe stanowi dla dziecka problem. Często kolejnym etapem po łóżeczku dziecięcy jest duże łóżko, co niekoniecznie bywa dobrym pomysłem. Kiedy małe dziecko wyrasta ze swojego łóżeczka ze szczebelkami, lepiej zastąpić je dziecięcym łóżkiem, które nie będzie przytłaczać swoim rozmiarem oraz pomyśleć o zabezpieczeniu łóżka, żeby dziecko podczas snu nie spadło.

Źródło: www.just4kids.pl

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.