Jesteś tutaj: Strona główna / Senior /
Opieka nad osobą w podeszłym wieku

Opiekunka dla osób starszych

Katarzyna Schmidtdr Katarzyna Schmidt,
psycholog psychoterapeuta

Wybranie właściwej opieki szczególnie dla osób chorych lub dzieci nie jest łatwą sprawą. W takich przypadkach najlepiej skorzystać ze sprawdzonych firm opiekuńczych lub usług ośrodka pomocy społecznej. Czasami znalezienie pomocy musi odbywać się szybko, nawet tuż po wypisaniu ze szpitala. Warto wtedy skorzystać z firmy rzetelnej z szerokim wachlarzem usług.

 

Trudna decyzja

Chory, jego opiekun lub najbliższa rodzina staje przed dylematem wybrania najlepszej opieki. Jedną z możliwości jest zatrudnienie pielęgniarki lub opiekunki. Dzięki tej formie, unikniemy oddawania osoby wymagającej pielęgnacji na przykład do domu starców.

Zatrudnienie opiekunki pozwala na pozostawienie chorego w jego własnym domu. Żyje wtedy w otoczeniu swoich sprzętów i drobiazgów. Dzięki temu jest też możliwość indywidualnego podejścia do pacjenta.

Pomoc w formie usługi opiekuńczej mogą otrzymać osoby, które mają trudności na przykład z:

  • robieniem zakupów,
  • sprzątaniem,
  • higieną osobistą,
  • wymagają opieki rehabilitanta.

O pomoc może starać się także rodzina osoby wymagającej opieki.

Za zakupy zapłacimy 5-10 złotych, za pielęgnację osoby leżącej od 10 do 20 złotych. Należy jednak pamiętać, że jeśli opiekunka dodatkowo ma umyć okna, posprzątać lub ugotować, cena za usługę wzrasta. Wśród świadczonych przez firmy usług znajduje się również masaż i rehabilitacja w domu klienta.

 

Pomoc państwowa

Organizatorem usług są również Ośrodki Pomocy Społecznej (OPS), które współpracują z wyspecjalizowanymi w tym zakresie organizacjami pozarządowymi lub prywatnymi firmami. W celu otrzymania usług opiekuńczych należy zgłosić się do OPS w miejscu zamieszkania (dzielnicy). W takich przypadkach wymagane jest zaświadczenie od lekarza o stanie zdrowia oraz rodzaju wymaganej pomocy i czasie jej świadczenia. Po zgłoszeniu pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy, jego celem jest przede wszystkim ustalenie położenia materialnego osoby zgłoszonej. Od wyniku zależy ustalenie wysokości, do jakiej kwoty usługi będą pokrywane przez OPS.

 

Praktyczne porady

  • Zanim zdecydujemy się na firmę, sprawdźmy czy zatrudnia ona wykwalifikowane opiekunki i pielęgniarki.
  • Dobrze jest też wiedzieć czy pracownicy dojeżdżają do pacjenta bezpłatnie czy wiąże się to z dodatkową opłatą.
  • Warto wiedzieć czy pracownicy opiekuńczej firmy szacują stopień upośledzenia lub niepełnosprawności. Tylko w ten sposób możliwa jest rzetelna wycena i właściwy poziom form pomocy.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: zdzislaw , Data wysłania: 2009-12-05

a gdzie znajdę adres ośrodka opieki?

Autor: torunianka , Data wysłania: 2010-04-06

w Toruniu działa np. Centrum Opieki Długoterminowej Seni NZOZ
Więcej na www.opiekawdomu.eu

Autor: Dobra Opieka , Data wysłania: 2010-04-16

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą profesjonalnej opieki dla Osób Starszych, Niepełnosprawnych. Ośrodek dziennego pobytu mieści się w Katowicach.
www.dobraopieka.webnode.com

>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.