Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Rowery górskie

Rower górski - moje życie

Krzysztof Kędzierskidr nauk med. Krzysztof Kędzierski,
specjalista kardiolog

Sportowa rywalizacja, ekstremalna wycieczka, jakby tego nie nazwać, dla wielu kolarstwo jest integralną częścią życia. Rower kojarzy się z dobrą zabawą, ale również solidnym fizycznym wysiłkiem. Kiedy siedzimy na siodełku liczy się tylko góra, wyzwanie, adrenalina i maszyna MTB. Od kilku lat rowery górskie zdominowały polskie drogi.

 

Jeśli czujesz, że musisz popracować nad swoją kondycją, daj się skusić na jazdę na rowerze. Kolarstwo może w znacznym stopniu poprawić naszą wydolność i ogólną sprawność organizmu. Regularna jazda na rowerze gwarantuje:

  • Dzięki wysiłkowi przyspiesza się bicie naszego serca i zwiększa się jego wydolność.
  • Spada ryzyko zapadalności na choroby układu krążenia.
  • Przeciwdziała zakrzepom krwi w żyłach i zapobiega żylakom.
  • Wysiłek zwiększa dotlenienie komórek, a co za tym idzie organizm staje się zdrowszy.
  • Dotlenienie zapewnia młodszy wygląd, piękniejszą cerę.
  • Ruchy wykonywane podczas pedałowania to gwarancja smukłej sylwetki.
  • Podczas 1 godziny jazdy na rowerze spalamy od 300 do 1000 kalorii.

 

Stary, ale jary

Na ulicach, ścieżkach rowerowych, po lasach i górach, wszędzie można spotkać cyklistów. Jeżdżą mężczyźni i kobiety, młodzi i starzy. Ci ostatni często mają lepsze wyniki, niż nie jeden młodzik.

Ci starsi często jeździli w czasach, kiedy nie było dopingów, specjalnych ćwiczeń treningowych, zaawansowanego sprzętu. Mieli tylko dwie nogi i dużo samozaparcia, no i wygrywali.

Do jazdy nadaje się prawie każdy. To inwestycja we własne zdrowie. Wysiłek rowerowy to nasz kapitał na przyszłość. W dobie wszechobecnego odchudzania i zdrowego trybu życia, kolarstwo jest złotym środkiem.

Przy górskim rowerze pracują wszystkie mięśnie, musimy stanąć na pedałach, opierać się mocno na rękach, niewiele zostało ze stagnacyjnego siedzenia na siodełku.

 

Kaski i ochraniacze

Przemysł rowerowy stworzył nową modę na MTB, czyli popularnie zwane górale. Specjalne sprzęty, nowoczesne technologie, wszystko służy polepszeniu warunków kolarskich. MTB musi być przystosowany pod kontem jazdy wyczynowej, bardziej niż standardowy rower.

Na naszym rynku dobry rower to kwota od 2 do 15 tysięcy złotych. Przód roweru, to przede wszystkim amortyzatory, koła, wysokiej klasy rama, dalej będą to pedały SPD, czyli ze specjalnymi mocowaniami do jazdy w ekstremalnych warunkach.

Nie należy zapominać o odpowiednim stroju: innym dla kobiet i innym dla mężczyzn. Dopełnieniem ubioru jest obowiązkowo kask i wszelkiego rodzaju ochraniacze.

Kiedyś, w trudnych warunkach klimatycznych, głównie zimą, jeździło się nawet w sześciu różnych koszulkach i kurtkach. Dzisiejsza technologia tworzy tak dobre materiały, że często wystarczy tylko koszulka i kurtka wykonana z neoprenu. Jest to specjalne tworzywo jednocześnie oddychające i nieprzepuszczające chłodu.

 

Ekstremum to nie świetna zabawa

Jeździć można tak naprawdę wszędzie. Rowery MTB są przystosowane do ekstremalnych warunków i coraz to nowszych wyzwań, które stawiają im cykliści. Ważne, aby było stromo, z pieńkami do przeskakiwania, trochę błota, no i oczywiście po nieasfaltowej powierzchni. Dzisiejsze MTB to dobre maszyny z najnowszym ekwipunkiem. Można nimi jeździć po rowach czy wałach.

Nie należy zapominać o bezpieczeństwie podczas kolarskiej przyjemności. Nie zawsze ekstremum znaczy świetna zabawa. Warto pamiętać o umiarkowanym czasie jazdy oraz |--nav:id:164:uzupełnianiu płynów--+. Na wyposażeniu kolarza powinien znajdować się bidon, dętki, pompka, dobrze zabrać również telefon komórkowy, mapę i trochę pieniędzy. Wtedy możemy spokojnie poruszać się po największych ostępach czy najwyższych górach.

 

Płeć piękna i brzydka

W obecnych czasach nie ma większych różnic w jeździe kobiet i mężczyzn. Wystarczy spojrzeć na wyniki klasyfikacji Anny Szafran czy Mai Włoszczowskiej. Panie dorównują panom i udowadniają, że potrafią pedałować równie dobrze. Nie jest ważne, jakiej jesteś płci, ale czy lubisz to robić. Rower może stać się twoim sposobem na życie. Wspaniała przygoda z rowerem może stać się każdego pasją i zabawą. Dla wielu osób kolarstwo to sposób na stres, złapanie oddechu przed kolejnym ciężkim dniem w biurze. Jak twierdzą znawcy: nie ma nic przyjemniejszego, jak wiatr we włosach, piękny krajobraz, tylko maszyna i ty, ekologicznie i zdrowo.

Przeczytaj również:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: Kari , Data wysłania: 2011-06-01

Rower w każdej postaci czy to górski, miejski lub wyczynowy jest super. Nic nie zastąpi porannej przejażdżki do pracy na rowerze lub wycieczki za miasto w weekend. Jeżdżę od 5 lat. Do roweru przekonał mnie mój chłopak. Ostatnio wspólnie wybraliśmy dla mnie nowy rower na zróżnicowane tereny - Talon Gianta. Myślę, że póki co będzie odpowiedni. Dodam, że jeśli mowa o rowerach, to pamiętajmy o kasku - to obowiązkowy element:)

Autor: Dziadek z Bydzi , Data wysłania: 2013-12-19

Lekarka stwierdziła u mnie migotanie przedsionków i kazała ograniczyc jazdę rowerem mtb tzw.duża kiszka i odstawić beer :(
Beer odstawiłem ale z jazdy po chęchach nie rezygnuje za chiny ,rower to jest nałóg nawet przy blisko 70tce :)

>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.