Jesteś tutaj: Strona główna / Uroda /
Rozsądne opalanie

Rozsądne opalanie

Zbliżają się wakacje i jak co roku rośnie liczba amatorów słonecznych kąpieli. Nie ma co się dziwić - otulone słońcem ciało pięknie się prezentuje, a ciepłe promienie wnoszą wiele radości i życiowej energii. 

 

Niebezpieczne oparzenia

Opalanie się skutkuje przedwczesnym starzeniem się skóry i uszkodzeniem jej struktur, co w przyszłości daje o sobie znać w postaci zmarszczek czy przebarwień. Nadmierna ekspozycja na słońce może też doprowadzić do niebezpiecznych oparzeń.

W sezonie letnim oparzenia po opalaniu wciąż nie należą do rzadkości. Zwykle objawiają się one:

 • zaczerwienieniem,
 • swędzeniem,
 • a w silniejszych stadiach również dokuczliwymi pęcherzami.

Skóra wykazuje wtedy dużą wrażliwość na dotyk, a każdy ruch staje się bolesny. Oprócz nieprzyjemnych symptomów po upragnionej opaleniźnie pozostaje zwykle wspomnienie – poparzony naskórek po kilku dniach ulega złuszczeniu. Jeśli nie chcesz tracić wakacji na leczenie przykrych skutków oparzeń słonecznych, pamiętaj o kilku sprawdzonych zasadach:

 • rozważnie korzystaj ze słońca,
 • noś czapkę,
 • noś okulary przeciwsłoneczne,
 • stosuj preparaty ochronne.

 

Jak się opalać?

Zażywając kąpieli słonecznych należy przede wszystkim zachować umiar i zdrowy rozsądek. Pierwsze wyjście na słońce nie powinno przekraczać 20 minut, czas plażowania można później stopniowo wydłużać. Zaleca się też unikanie tzw. godzin szczytu, czyli okresu, gdy słońce świeci najmocniej.

- Pomiędzy godziną 11.00 a 15.00 mamy do czynienia z najbardziej intensywnym działaniem słońca. Wskazane jest, aby w tym czasie całkowicie zrezygnować z opalania – radzi dr Aleksandra Komorowska–Roszkiewicz z kliniki Linea Corporis w Warszawie.

 

Ważny numer faktoru

Nowoczesne preparaty z wysokim filtrem UV pomogą nam stosownie zabezpieczyć skórę. Rozprowadzić należy je przynajmniej 20 minut przed planowanym wyjściem na słońce i ponownie aplikować co kilka godzin, a także po każdej kąpieli, wytarciu ręcznikiem czy spoceniu.

Międzynarodowy wskaźnik SPF (sun protection factor) określa stopień działania kremu ochronnego. Powinien on być dostosowany m.in. do:

 • wieku,
 • karnacji,
 • warunków atmosferycznych.
 • klimatycznych.

Szczególną opieką trzeba otoczyć dzieci i osoby starsze, a także wszystkich z tendencją do oparzeń (np. jasna skóra, rude włosy).

Nakładając preparaty nie zapominajmy o szczególnie wrażliwych partiach twarzy, takich jak uszy, okolice oczu, wagi czy nos. Najszybciej ulegają one oparzeniom słonecznym. Ponadto, zadbajmy o nakrycie głowy oraz okulary ze szkłami z filtrem przeciw UV. Tak przygotowani możemy cieszyć się zbawiennym działaniem słońca, oczywiście – w racjonalnych dawkach.

Przeczytaj też:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.