Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Soczewki fakijne

Soczewki fakijne

Po raz pierwszy w Polsce wszczepiono soczewki fakijne do korekcji dużych krótkowzroczności. Zaimplantowano trzy soczewki AcrySof® CACHET™ „Phakic” firmy Alcon w Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser” w Warszawie. Zabiegi przeprowadził prof. Jerzy Szaflik i jego zespół.

 

Korekcja krótkowzroczności

Wszczepienie soczewek fakijnych jest skuteczną metodą operacyjną korekcji wysokiej krótkowzroczności, głównie wśród osób, które nie kwalifikują się do laserowego zabiegu korekcji wzroku.

Soczewki fakijne Acrysof® „Phakic” stosuje się do korekcji krótkowzroczności od -6,0 do -16,5 dioptrii.

Jest to idealne rozwiązanie dla osób aktywnych ceniących sobie komfort, którym wysoka krótkowzroczność przeszkadza w codziennym życiu.

Soczewki fakijne Acrysof® „Phakic” umożliwiają uwolnienie pacjenta od:

  • uciążliwej korekcji okularowej (okulary osób z dużą krótkowzrocznością o grubych szkłach obciążają nos pacjenta i wyglądają mało estetycznie),
  • soczewek kontaktowych (kosztownych, wymagających codziennej higieny oka i pielęgnacji soczewek),
  • są też alternatywą dla zabiegu laserowej korekcji wad wzroku.

 

Predyspozycje do zabiegu

Kandydaci do wszczepienia soczewki fakijnej Acrysof® „Phakic” powinni mieć:

  • Wadę wzroku pomiędzy -6,0 a -16,5 dioptrii (również osoby z mniejszą wadą wzroku).
  • Wiek pomiędzy 18 - 45 rokiem życia.
  • Dobry ogólny stan zdrowia.
  • Ogólnie dobry stan oczu (choroby jak jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki eliminują z zabiegu).
  • Stabilną (minimum przez rok) wadę refrakcji.

Opis zabiegu

Zabieg refrakcyjny trwa kilka minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, kroplowym z zachowaniem pełnej świadomości pacjenta. Przed zabiegiem przy pomocy odpowiednich leków zostaje zwężona źrenica pacjenta, a następnie poprzez małe – 2,6 mm nacięcie w rogówce soczewka zostaje wprowadzona do przedniej komory oka między tęczówkę a rogówkę, bez usuwania własnej naturalnej soczewki. Soczewka wykonana jest z miękkiego, elastycznego materiału zaprojektowanego specjalnie dla oka, który pozwala na jej zwinięcie i wprowadzenie przez małe cięcie. Po wprowadzeniu rozprostowuje się i jest utrzymywana na miejscu przez niewielkie elementy podtrzymujące. W przypadku soczewek Acrysof® „Phakic” nie jest wymagane szycie rany ze względu na małe cięcie. Soczewki fakijne Acrysof® „Phakic” zapewniają pełen zakres widzenia bliży/dali bez okularów prawie od razu po zabiegu.

 

Nie wszystko na raz...

Zwykle w czasie zabiegu soczewka wszczepiana jest tylko do jednego oka. Dzień po zabiegu chirurgicznym pacjent powinien udać się na wizytę kontrolną, podczas której lekarz zdejmie opatrunek i pokaże jak należy stosować krople do oka. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń okulisty dotyczących pielęgnacji oka oraz przychodzić regularnie na badania kontrolne w celu wspomożenia procesu gojenia. Po 2-3 tygodniach można operować drugie oko.

 

Zalety i wymagania

Elastyczna soczewka powinna służyć pacjentowi przez 40-50 lat, natomiast jeśli wymaga tego stan pacjenta, może zostać w każdej chwili w łatwy sposób usunięta.

Zabieg wszczepienia soczewek fakijnych Acrysof® „Phakic” nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, będzie można go wykonać w wybranych prywatnych gabinetach okulistycznych w Polsce. Przed zabiegiem należy zgłosić się do ośrodka chirurgii oka na wstępne badania sprawdzające, czy wada jest kwalifikowana do zabiegu.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: femi , Data wysłania: 2010-03-23

W artykułach na temat soczewek fakijnych było, że korygują krótkowzroczność do - 23D. Może to jakiś inny rodzaj soczewki.

Autor: Grażka , Data wysłania: 2010-04-14

Ale cuda teraz wymyślają:)

Autor: Darhma , Data wysłania: 2011-02-24

Jak ja czytam takie newsy to rodzi się we mnie nadzieja na oczy bez pingli:)

Autor: Irek , Data wysłania: 2011-04-14

To dobrze że w Polsce zaczynają się takie zabiegi. Gratuluje lekarzom z Warszawy! Zwłaszcza profesor Szaflik czyni cuda:) Oby więcej takich specjalistów:)

Autor: tomasz , Data wysłania: 2011-04-17

hehe, jak zwykle jeżeli mowa o nowościach w zabegach korekcji wad wzroku to musi być okolaser, zawsze wyprzedzają konkurencję, w sumie dla pacjentów to dobrze :) zawsze to nowa opcja na poprawę wzroku

Autor: nikolai , Data wysłania: 2011-04-20

no, a do tego chyba też jako pierwsi zrobili konkurs w którym można wygrać korekcję za darmo, jeżeli kogoś nie stać na zabieg to może być życiowa szansa

>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.