Jesteś tutaj: Strona główna / Senior /
Telemonitoring kardiologiczny

Telemonitoring kardiologiczny

Podczas, gdy my pakujemy się na wakacje, rodzice i dziadkowie szykują się do spędzenia lata w mieście. Nawet z chorym sercem mogą czynnie korzystać z uroków swojej miejscowości. 

 

Profilaktyka i rozsądek

Chore serce w połączeniu z upałem to w mniemaniu wielu tykająca bomba. Osoby starsze, narażone na dolegliwości związane z układem krążenia, najczęściej więc zostają w domach, przed telewizorem, rezygnując choćby ze spotkań z przyjaciółmi. Nie musi tak być. Rozsądek w parze z profilaktyką zdrowotną to recepta na aktywnie spędzone lato. Wszystko jednak pod czujnym okiem lekarza.

 

Ruch to zdrowie

W wakacje organizuje się wiele atrakcji skierowanych do najmłodszych i młodzieży, w ramach tak zwanych półkolonii. Jednak coraz częściej można dostrzec propozycję programów z dopiskiem „dla seniora”.

Zmiany demograficzne w polskim społeczeństwie wymusiły na rynku dostosowanie oferty właśnie dla tej grupy wiekowej. W większym mieście, ale i w małym miasteczku osoby starsze mają okazję zapisać się do klubów seniora, które działają przy spółdzielniach mieszkaniowych oraz są prowadzone przez organizacje pozarządowe. 
Przy bibliotekach i centrach kultury urządza się zajęcia dodatkowe, między innymi w formie kursów komputerowych, warsztatów z muzykoterapii, chóru czy gimnastyki umysłu. Dzięki takim programom mogą w pełni korzystać z jesieni życia, spotykać się w gronie rówieśników i bez skrępowania wymieniać doświadczeniami zdrowotnym. Choroba więc nie musi spowalniać i izolować.

Nordic walking to przecież dziś numer jeden wśród sportów dla seniorów. Organizowane spotkania w różnych dzielnicach miasta to szansa na ruch i próbę sił niezależnie od wieku. Treningi odbywają się pod okiem zawodowych instruktorów, niejednokrotnie są bezpłatne i nie wymagają posiadania własnych kijków. Wystarczy tylko odrobina chęci by mile i aktywnie spędzić czas, zregenerować siły i pobudzić organizm do działania.

Równie popularny staje się aqua fitness, połączony z gimnastyką i zajęciami terapeutycznymi. Ćwiczenia te opóźniają oznaki starzenia, wpływają kojąco i łagodzą stany depresyjne, przede wszystkim natomiast wzmacniają serce, najważniejszy mięsień organizmu. A więc to, jak seniorzy spędzają czas wolny, dziś w głównej mierze zależy od nich samych.

 

Czy wiesz, że…

System telefonicznego nadzoru kardiologicznego działa w Polsce od 1994 roku.

W latach 1995-2005 wpisany był do Narodowego Programu Ochrony Zdrowia, co najlepiej świadczy o jego skuteczności. Obecnie z systemu Tele EKG Polska korzysta około 4 tysiące osób.

Problem pod kontrolą

Podczas nieobecności najbliższych, osoby cierpiące na dolegliwości związane z układem sercowo-naczyniowym częściej obawiają się o swoje samopoczucie. Tym bardziej, gdy słońce nie daje chwili wytchnienia. Przy takiej aurze, o czym należy pamiętać, jakakolwiek aktywność musi być skonsultowana z lekarzem oraz wiązać się z późniejszą, regularną profilaktyką. Najbliżsi, wyjeżdżając na urlop, powinni więc zapewnić rodzicom maksimum bezpieczeństwa.

Dziś senior podąża już z duchem czasu, chętniej porusza się po zakamarkach internetu, posiada również telefon komórkowy. Tym bardziej, że operatorzy telefonów wyszli naprzeciw potrzebom starszego konsumenta i wprowadzili aparaty przystosowane specjalnie dla tej grupy wiekowej – z dużym wyświetlaczem, uproszczone do minimum. Dzięki temu interesującym rozwiązaniem dla seniora może stać się telemedycyna, usługa prosta, a do tego bardzo skuteczna. Taki system opieki zdrowotnej w krajach zachodnich sprawdza się od lat, dzięki czemu tysiące pacjentów leczy się pod kontrolą lekarza w domach.

Stały monitoring stanu zdrowia pacjenta pozwala realnie zredukować zagrożenie utraty zdrowia, a także i życia. Usługa telemonitoringu kardiologicznego działa w połączeniu z każdym telefonem, bez względu na to, czy jest stacjonarny, czy komórkowy, może również należeć do sąsiada lub znajomego. W razie jakichkolwiek problemów z sercem senior kontaktuje się z dyżurującym lekarzem, który natychmiast udziela fachowej porady. W razie zagrożenia życia wzywa karetkę na podany przy rejestracji adres zamieszkania.

Urządzenie jest niewielkie i niekrępujące, łatwe w obsłudze i bezpieczne.

- Regularne badanie stanu zdrowia, przy dolegliwościach związanych z układem sercowo-naczyniowym, to obowiązek każdego pacjenta - mówi lekarz systemu Tele EKG Polska Bogusław Bosak. - Zawał mięśnia sercowego, który codziennie dotyka około 400 osób, to skutek zaniedbanej profilaktyki i diagnostyki. Systematyczna kontrola pracy serca, dzięki usłudze telemonitoringu, nie wymaga wiele zaangażowania - umawiania wizyt i spędzania długich godzin w kolejkach. Wystarczy niewielkie urządzenie, by spokojnie spać i korzystać z dnia, bez potrzeby rezygnacji z przyjemności.

Źródło: www.teleekgpolska.pl

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.

Fotografia tytułowa: © Arenacreative | Dreamstime.com