Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Testy alergologiczne

Testy alergologiczne

Piotr Pawlikdr Piotr Pawlik,
specjalista dermatolog i alergolog

Nadwrażliwość, katar, łzawienie to tylko jedne z wielu objawów alergii. Droga do sprawdzenia, na co jesteśmy uczuleni jest długa i żmudna, jednak w wielu przypadkach opłaca się. Okres zimowy to najlepszy moment na wykonanie testów alergologicznych.
 

Najczęściej jesteśmy uczuleni na pyłki drzew, traw, roztocza bądź grzyby lub sierść zwierząt. Ich czas największej aktywności jest bardzo zróżnicowany. Roztocza w naszym otoczeniu występują przez cały czas, a niektóre pyłki traw jedynie przez kilka dni. Można być uczulonym tylko na jeden rodzaj traw lub na kilka. Odpowiednia diagnoza lekarska pomoże nam dowiedzieć się, co jest przyczyną naszego uczulenia.

 

Kiedy do alergologa?

Koniecznie zgłoś się po pomoc gdy cierpisz z powodu:

  • kataru, zatkanego nosa z napadami kichania,
  • zapalenia spojówek,
  • nawracającego zapalenia oskrzeli,
  • objawów duszności,
  • kaszlu bez cech ostrej infekcji,
  • swędzących zmian skórnych,
  • nawrotowych infekcji górnych dróg oddechowych.

Zacznij od notatek

Jeśli podejrzewamy alergię u siebie lub dzieci, powinniśmy zacząć od prowadzenie dziennika. Najlepiej sprawdzać prognozę dla alergików i zapisywać, jakie pyłki w danym tygodniu są najaktywniejsze. Jednocześnie notować, jakie objawy występują w naszym organizmie. Czy uczulenie, bądź katar nasila się czy nie. Jeśli notatki są dokładne, ułatwi to i przyspieszy postawienie diagnozy przez alergologa. Po ustaniu objawów, warto udać się do lekarza zabierając ze sobą dziennik.

 

Rozmowa ze specjalistą

Jeśli podejrzewamy alergię należy najpierw zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który po wykluczeniu innych przyczyn zgłaszanych dolegliwości, w tym choroby przeziębieniowej, powinien wydać skierowanie do alergologa.

W rozpoznawaniu chorób alergicznych i ustaleniu ich przyczyny kluczową rolę odgrywają wywiady przeprowadzone przez lekarza z chorymi. Wywiad dotyczy okoliczności ujawnienia się lub nasilenia choroby, zwyczajów życiowych chorego, miejsca pracy i odpoczynku.

Istotne jest, czy reakcje alergiczne występują u kogoś z członków rodziny, są to bowiem skłonności dziedziczne. Ustalenie hipotetycznego czynnika przyczynowego na podstawie wywiadu potwierdza się dalszymi badaniami.

 

Co to jest alergen?

Alergenami są substancje powszechnie występujące w naturalnym środowisku, które nie są toksyczne, ani nie mają właściwości drażniących. Jednak u pewnej grupy osób uczulonych, tzn. mających atopię (uwarunkowaną genetycznie nadprodukcję przeciwciał IgE) powodują one różne objawy chorobowe od łagodnych do bardzo ciężkich, stanowiących nawet zagrożenie dla życia.

Najbardziej rozpowszechnionymi alergenami są:

  • roztocze kurzu domowego,
  • pyłki drzew (zwłaszcza wcześnie kwitnących tj. leszczyna, olcha, brzoza),
  • pyłki traw,
  • zarodniki grzybów pleśniowych,
  • sierść zwierząt domowych (kot, pies chomik i inne).

Sprawdź się

Miesiące zimowe od listopada do końca stycznia - to najlepszy moment dla osób, które podejrzewają u siebie alergię na drzewa północne, pyłki roślin oraz zarodniki grzybów.

Uczulenie chorego na określone alergeny, potwierdzone dodatnim wywiadem alergologicznym, testami skórnymi i serologicznymi, stanowi dowód istnienia w jego organizmie stanu alergii, natomiast testy ekspozycyjne potwierdzają, że określone alergeny są odpowiedzialne za obserwowane u chorego objawy chorobowe w poszczególnych narządach.

Wskazane jest, aby badania wykonywać w okresie kiedy nie przyjmujemy żadnych lekarstw.

Przeczytaj też:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

Forum - komentarze i opinie:

<
Autor: robert , Data wysłania: 2010-09-09

W zeszłym roku zrobiłem sobie badania właśnie w okresie zimowym. Myślę, że dobrze zrobiłem, bo trafiłem do alergologa i zastosował u mnie odpowiednią kurację farmakologiczną z Cezerą. Dzięki temu w okresie pyleń nie miałem duszności i w ogóle ominęły mnie problemy z oddychaniem. Niestety trzy miesiące temu wykryto u mnie astmę. Lekarz stwierdził, że to skutek wieloletniego zaniedbywania leczenia alergii. Dostaje lek Monkasta i pomaga mi funkcjonować. Zgadzam się z autorem co do tego, że nie powinno bagatelizować się żadnych objawów, bo wówczas można zamiast wykrycia alergii wpaść w coś poważniejszego, to znaczy astmę...

>

Skomentuj:









CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.