Jesteś tutaj: Strona główna / Spa i wellness /
Tężnia solankowa

Tężnia solankowa

Tężnie solankowe kojarzą nam się z zabiegami uzdrowiskowymi. Jednak dziś z tego naturalnego sposobu regeneracji organizmu korzystać można nie tylko w leczniczych kurortach. Coraz częściej buduje się je także w centrach zdrowego wypoczynku i fitnessu. Rosnąca popularność solankowych kuracji nie powinna dziwić – dostarczają one wielu niezbędnych mikroelementów takich jak: jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo czy sód. Jak korzystać z tężni, aby najlepiej wykorzystać ich właściwości?

 

Dawno, dawno temu...

Tężnie solankowe, inaczej gradiernie, to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny, które pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej i leczniczej. Pierwsze tężnie produkcyjne powstały już w XVII wieku. Z czasem jednak zauważono, że powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, powstającym wskutek jej obciekania przez elementy gradierni i naturalnego odparowywania. Inhalacje tak bogatym w mikroelementy powietrzem zaczęto stosować w różnego typu kuracjach. Historia tężni solankowych wykorzystywanych w lecznictwie sięga XIX wieku. Pierwsze i największe w Europie konstrukcje tężniowe powstały w Ciechocinku. Zaprojektował je Jakub Graff - profesor Akademii Górniczej w Kielcach. Istnieją do dziś. Ich wysokość wynosi 15,8 m, a łączna długość to 1741,5 m.

 

Inhalacje solankowe - o tym warto wiedzieć!

Wskazania profilaktyczne:

 • dla mieszkańców dużych aglomeracji miejskich
 • dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie
 • dla pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze
 • dla palaczy tytoniu
 • dla osób pracujących głosem

Wskazania lecznicze:

 • przewlekłe i nawracające stany zapalne układu oddechowego
 • alergie, także alergie skóry
 • choroby tarczycy

Przeciwwskazania:

 • stan świeżo po przebytym zawale mięśnia sercowego
 • choroby nowotworowe
 • ostre choroby przebiegające z podwyższona temperaturą ciała
 • niewydolność naczyń wieńcowych serca, zwłaszcza u pacjentów z niskim ciśnieniem krwi
 • nadwrażliwość na jony zawarte w solance         

Jeśli tężnia, to gdzie?

W Polsce wciąż przybywa nowych obiektów, dzięki którym możemy zażywać drogocennych inhalacji. Do najbardziej znanych, prócz wspomnianych konstrukcji w Ciechocinku, należą tężnie w Inowrocławiu, Rabce-Zdroju, Konstancinie-Jeziornej, Grudziądzu, Busku-Zdroju czy też Sołonce. Najpopularniejsze, nie tylko ze względów prozdrowotnych, są wciąż największe w Polsce tężnie ciechocińskie. Od września również Białka Tatrzańska posiada swoją tężnię z której skorzystać można w saunarium Termy Białka.

 

Jak działa tężnia solankowa?

- Sekret kryje się w konstrukcji tężni leczniczej. Zbudowana jest ona z drewna iglastego, gałązek brzozowych i urządzeń do pompowania solanki. W pomieszczeniu, gdzie znajduje się tego typu konstrukcja, wytwarza się aerozol bogaty w całą gamę cennych mikroelementów, takich jak np. jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód – wyjaśniaPaweł Pyż, dyrektor Termy Białka w Białce Tatrzańskiej.

Do niedawna tężnie można było spotkać głównie w tradycyjnych uzdrowiskach. Dziś z leczniczego działania solankowego aerozolu korzystać można coraz częściej w centrach wypoczynku i spa. Nowa, wydajna tężnia wzniesiona została w Termie Białka. - Od września wszyscy odwiedzający nasze saunarium w Białce Tatrzańskiej mogą skorzystać z dobroczynnych właściwości tężni. Teraz już śmiało możemy powiedzieć, że mamy wszystko: widok na Tatry i nadmorski klimat. Takie inhalacje w połączeniu z górskim powietrzem pozwalają nie tylko na pełen relaks, ale regenerację organizmu. Przed zbliżającą się zimą to bardzo ważne – dodajePaweł Pyż.

 

Dla kogo inhalacje solankowe?

Większość z nas styka się na co dzień z zanieczyszczonym powietrzem czy dymem nikotynowym. Żyjemy w warunkach sprzyjającym powstawania wielu schorzeń. Negatywnym oddziaływaniom środowiska na organizm można jednak skutecznie przeciwdziałać.

- Mikroklimat, który wytwarza się dzięki tężni, zbliżony jest do klimatu, którym możemy cieszyć się podczas wakacji nad morzem. Oddychanie przez godzinę powietrzem nasyconym solankowym aerozolem sprawia, że dawka jodu jaką pochłaniamy, jest równa dawce przyjętej w ciągu trzech dni plażowania. Jod  odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, powoduje także rozrzedzenie śluzu, co szczególnie docenią osoby zmagające się z chorobami górnych dróg oddechowych. Na ich problemy skutecznie zadziała również brom, który rozszerza oskrzela. Natomiast wapń zawarty w aerozolu solanki posiada właściwości antyalergiczne - tłumaczyWojciech Wolski, managerInstytutu Wellness&Spa Terma Białka.

 

Nie tylko dla zdrowia!

Istnieje jeszcze przynajmniej jeden powód, dla którego warto odwiedzić tężnie. Obiekty te stanowią dziśbudowle zabytkowe i piękny akcent architektoniczny. Wycieczka traktatem spacerowym, budowanym wzdłuż tężni lub wypoczynek na ławkach usytuowanych nieopodal takich doniosłych konstrukcji jak np. w Ciechocinku czy Busku może być prawdziwą radością nie tylko dla ciała, ale również dla oka.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.