Jesteś tutaj: Strona główna / Dla zdrowia /
Wygodne stanowisko pracy

Wygodne stanowisko pracy

Podpowiadamy jak w wygodny i prosty sposób zorganizować sobie miejsce pracy.

 

Musisz się na nim czuć swobodnie, wygodnie i komfortowo. Pamiętaj, że twoje biurko, monitor, a nawet ułożenie myszki ma ogromny wpływ na twoje zdrowie. Przecież w pracy spędzamy prawie 1/3 całego swojego życia. Nie lekceważ dolegliwości bólowych podczas pracy. Zbagatelizowane po latach mogą się nasilić.

 

Naturalna pozycja siedząca

Wyposażenie stanowiska pracy oraz sposób rozmieszczenia elementów tego wyposażenia nie może powodować nadmiernego obciążenia układy mięśniowo szkieletowego ani innych uciążliwości, związanych z przybieraniem niewygodnych pozycji ciała.
Pozycja korpusu i ramion powinna być jak najbardziej naturalna, minimalizująca zbędne ruchy i wymuszone ułożenie. Szczególnie niebezpieczne jest to, co niezauważalne, czyli stałe obciążenie:

 • pleców,
 • stóp,
 • ramion,
 • nóg,
 • nadgarstków.

Dolegliwości z nim związane, na co dzień bagatelizowane, objawiają się zwykle kiedy jest już za późno.

 

Stół

 1. Powinien mieć możliwość regulacji wysokości. Wysokość blatu powinna być dostosowana do pracującej przy nim osoby i pozwalać na zachowanie co najmniej kąta 90 stopni (miedzy ramieniem a przedramieniem) przy pisaniu na klawiaturze. Przestrzeń na nogi powinna pozwolić na płaskie ułożenie stóp na podłodze. Jeśli brak jest regulacji blatu – można skorzystać ze specjalnych podnóżków.
 2. Powierzchnia stołu musi umożliwiać wygodną pracę z notatkami i dostępność wszelkich potrzebnych nam narządzi. Wszystkie elementy wyposażenia stanowiska powinny być w zasięgu ramion, bez konieczności przyjmowania wymuszonych pozycji. Jeśli nie jest to możliwe - można skorzystać z różnego rodzaju udogodnień:
  • podstawek na notatki,
  • stojących i wiszących kuwet,
  • podstawek pod telefon itp.
 3. Głębokość stołu powinna pozwalać na oparcie nadgarstków przy pisaniu na klawiaturze, najlepiej na specjalnej podkładce.
 4. W przypadku częstej pracy z dokumentami i notatkami, stanowisko powinno być wyposażone w uchwyt na dokumenty, z regulacją ustawienia wysokości i nachylenia. Uchwyt powinien znajdować się przed pracownikiem – między klawiaturą a monitorem, zawsze tak, by minimalizować ruchy głowy.

 

Krzesło

 1. Powinno być obrotowe i mieć możliwość regulacji wysokości siedziska. Oparcie krzesła powinno być ukształtowane zgodnie z naturalna pozycja kręgosłupa i mieć regulacją kąta nachylenia.
 2. Powinno mięć co najmniej pięć miejsc podparcia, zapewniając w ten sposób stabilność. Niedopuszczalne są jakiekolwiek luzy w jego konstrukcji.
 3. Bezpieczne dla zdrowi krzesło powinno mieć również regulowane podłokietniki.

 

Oświetlenie

Powinno być trojakiego rodzaju:

 • naturalne (światło słoneczne),
 • ogólne (świetlówki o białej barwie),
 • miejscowe (regulowane lampki o żółtej barwie światła, które powinny być ustawione tak, aby nie raziło pracownika).

 

Podnóżek

Bardzo istotny, a prawie nieobecny element wyposażenia biurowego. Ma za zadanie utrzymanie naturalnego kąta nachylenia stóp w pozycji siedzącej. Podnóżek powinien mieć antypoślizgową powierzchnię.

 

Ekran

 1. Najlepiej ciekłokrystaliczny (w przeciwieństwie do tradycyjnych monitorów nie emituje szkodliwego promieniowania).
 2. Monitor należy ustawić tak, aby był w odległości od 40 do 70 cm i 200 - 500 poniżej linii wzroku. Ważne jest aby płaszczyzna ekranu była prostopadła do twarzy. Ustawienie monitora powinno wyeliminować odblask.

 

Klawiatura i mysz

Tu również chodzi o jak najbardziej naturalna, niewymuszona pozycję rąk zapobiegającą jednostałym, długotrwałym obciążeniom ramion i nadgarstków.

 1. Klawiatura i mysz powinny znajdować się w specjalnej szufladzie. W pisaniu na klawiaturze istotne jest, aby nadgarstki miały cały czas wsparcie na przednim wsporniku, a jeśli to możliwe – na żelowej podkładce. Zapobiega to bardzo niebezpiecznym, długotrwałym obciążeniom stawów, które po latach pracy przemieniają się w dokuczliwe schorzenia.
 2. Klawiatura powinna mieć możliwość regulacji kąta nachylenia.
 3. Najbardziej naturalne ułożenie dłoni zapewnia klawiatura dzielona.
 4. Komputer - powinien być ustawiony tak, aby umożliwiać łatwy dostęp do napędów CD, DVD czy dyskietek.
 5. Mysz, podobnie jak klawiatura, stwarza zagrożenie długotrwałymi obciążeniami nadgarstków. Dlatego jej umiejscowienie powinno pozwalać na oparcie nadgarstka na blacie, o ile to możliwe - na podkładce żelowej.
Źródło: ergotest.pl

Przeczytaj też:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych artykułach w serwisie Poradynazdrowie.pl? Zapisz sie do newslettera!

| Regulamin

<>

Skomentuj:

CAPTCHA Image
Trudno odczytać? Przeładuj obrazek!

Pola oznaczone * są obowiązkowe.

Dodając komentarz zgadzasz się na Regulamin Publikacji Komentarzy.

Fotografia tytułowa: © Monkey Business Images | Dreamstime.com